Eugénie Brazier – pierwsza szefowa z 3* Michelin 

Opublikowano: 31-08-2018

Eugénie Brazier to pierwsza kobieta, która otrzymała trzy gwiazdki Michelin. Jest też powszechnie uważana za „matkę nowoczesnej kuchni francuskiej”. Urodzona 12 czerwca 1895 r. Brazier otworzyła swoją pierwszą restaurację w byłym sklepie spożywczym w Lyonie w wieku 26 lat i w krótkim czasie udało jej się zdobyć dobrą reputację, serwując proste, eleganckie jedzenie. Jej najbardziej znane potrawy to „beautiful dawn lobster” z brandy i śmietaną oraz „poultry in half mourning”, w którym między mięsem, a skórą umieszczane były trufle, zanim ptak został ugotowany.

W kulinarnym świecie mężczyzn, Brazier stanęła wysoko nad nimi, a jej kariera trwała ponad sześć pokoleń. W tym czasie ustanowiła Lyon jako kulinarną stolicę Francji. Wśród jej gości byli m.in. Charles de Gaulle, czy Marlena Dietrich. Gotowała w taki sposób, że najbardziej skomplikowane potrawy wyglądały na rutynowe. Miała jednak surowy charakter i w pracy wprowadzała ciężką dyscyplinę. Jej najsłynniejszy student, Paul Bocuse tak o niej powiedział: „La Mère była twardą i skromną kobietą, która instynktownie wiedziała, jak wybrać najlepszego z nas, w taki sam sposób, w jaki wybierała najlepszy produkt”. 

Pięć ciekawostek o Eugénie Brazier:

  1. Odrzuciła francuski tytuł French legion of honour. 

Skromnie stwierdziła, że medal powinien zostać wręczany za robienie ważniejszych rzeczy, niż dobre gotowanie i wykonywanie pracy tak, jak należy.

  1. Jej ulubiony posiłek był ugotowany przez matkę.

Osierocona w wieku dziesięciu lat, Brazier powiedziała, że nigdy nie zjadła nic lepszego niż bulion z porów i warzyw gotowanych w mleku i wodzie, wzbogacony jajami i wylany na czerstwy chleb.

  1. Była pierwszą osobą, która miała jednocześnie sześć gwiazdek Michelin.

Brazier zdobyła trzy gwiazdki w każdej ze swoich dwóch restauracji, jedną w Lyonie, a drugą u podnóża Alp w Col de la Luere.

  1. Jej uczniem był Paul Bocuse, jeden z najbardziej znanych francuskich kucharzy. 

Legenda głosi, że Bocuse został na początku wysłany przez nią do prasowania serwetek.

  1. Jej pierwsza i jedyna publikacja z przepisami została opublikowana pośmiertnie. 

Brazier rozpoczęła pracę nad książką kucharską dwa lata przed śmiercią w 1977 roku, ale nigdy jej nie ukończyła, a wydrukowano ją z pomocą rodziny dopiero w 2009 roku.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/eugenie-brazier-chef-la-mere-michelin-stars-france-french-google-doodle-a8394406.html