Gastronomiczne Rekordy Guinnessa

Opublikowano: 26-03-2018

Guinness Book of Records jest wydawaną co roku publikacją, która zawiera potwierdzone i udokumentowane rekordy świata, w tym również związane ze światem gastronomii. Pierwsza edycja wydana przez browar Guinness pochodzi z 1955, ale polska edycja ukazuje się dopiero od 1991 roku.

Najostrzejsza pizza – rekord Polski

Pizzeria Al Forno z Krakowa serwuje najostrzejszą pizzę w Polsce. Wśród jej składników znajdują się różne rodzaje papryki: chili, jalapeno, pepperoni, a także Carolina Reaper, Trinidad Scorpion i Naga Yolokia. Wyzwanie polega na samodzielnym zjedzeniu 45 cm pizzy bez popijania, co nie jest łatwe, ponieważ Carolina Reaper i Trinidad Scorpion to rekordzistki Guinnessa w kategoriach ostrości. Obydwie papryki osiągają w granicach 1 500 000 jednostek na skali Scoville’a. Naukowcy ostrzegają, że jest to maksymalna dawka kapsaicyny, którą może przyjąć człowiek. Do zjedzenia takiej pizzy należy się zatem długo i świadomie przygotowywać.

Największe wegańskie ciasto

Szwedzka youtuberka Therese Lindgren wraz ze swoim zespołem upiekła największe wegańskie ciasto świata. Rekordzista ważył 462,4 kg, a do jego przygotowania zużyto m. in.: 44,5kg cukru; 3,56kg mąki; 62,3kg semoliny i 89kg jogurtu sojowego. Całe ciasto pokryto polewą składająca się z 26,7kg ubitej śmietanki sojowej i 35,6kg truskawek. Oczywiście wszystkie składniki były pochodzenia roślinnego, a przesłanką do upieczenia takiego ciasta była chęć poszerzania wiedzy na temat weganizmu. Po złożeniu go z 56 osobnych, pięciokilogramowych kawałków, podzielono je na 2000 porcji i rozdano uczestnikom spotkania nt. praw zwierząt.

Największa puszka kawioru

Firma AmStur i kucharze jednego z najsłynniejszych hotelowych drapaczy chmur Burj al-Arab wyprodukowali największą puszkę kawioru na świecie. Zawierała rekordowe 17,82 kilogramów i została nazwana „Mashenomak” na cześć Wielkiego Białego Jesiotra, pojawiającego się w rdzennie amerykańskich legendach. Producent AmStur produkuje kawior właśnie z ikry białego jesiotra i jest to najbardziej ekologiczny kawior świata. Podczas bicia rekordu goście spożywali kawior łyżeczkami z masy perłowej, co miało podkreślić rangę wydarzenia i gest organizatorów. 

Lepienie pierogów – rekord Polski

Beata Jasek 17 września 2017 w Iwkowej pobiła rekord w lepieniu pierogów i w ciągu jednej godziny zrobiła ich aż 756 sztuk. Ustanawianie rekordu było częścią cyklicznych obchodów Święta Suszonej Śliwki. „Jak podkreśla wójt gminy, Bogusław Kamiński, suszona śliwka to najsłynniejszy produkt z tego regionu i prawdziwa duma Iwkowej. Wieloletnie tradycje uprawy i suszenia sprawiają, że tutejsze śliwki nie mają sobie równych w całej Polsce, a iwkowskie gospodynie w kuchni wykorzystują je na wiele różnych sposobów”. Zadanie Beaty Jasek polegało na rozwałkowaniu przygotowanego wcześniej ciasta, wycięciu z niego kółek i zrobieniu co najmniej 250 surowych pierogów z nadzieniem. Zrobiła ich ostatecznie znacznie więcej, pobijając poprzedni rekord o 259 sztuk. 

Największe risotto z dynią – rekord Polski

Robert Trzaska i Paulina Nowak przygotowali największą porcję risotto z dynią podczas Festiwalu dyni w Krapkowicach. Kucharze do przygotowania potrawy wykorzystali następujące składniki: dynia – 200 kg, ryż – 30 kg, bulion drobiowy – 10 l, masło 5 kg, ser żółty – 10,8 kg, warzywa (marchew, cebula) – 20 kg, cebula – 25 kg, kukurydza – 20,5 kg, wino białe – 6 l, szczypiorek – 1,8 kg, sól i pieprz do smaku około 1 kg. Łączna waga surowych składników wyniosła 330 kg. Po dodaniu wody do ugotowania ryżu, wyszło 355 lirów gotowego dania, pod które kolejka ustawiała się już znacznie wcześniej. 

https://biurorekordow.pl/