Festiwal Lubuskich Smaków – 7.06.2018

Opublikowano: 05-05-2018

7 czerwca 2018 r. w siedzibie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. będzie miał miejsce Festiwal Lubuskich Smaków, podczas którego odbędzie się VI Konkurs Gastronomiczny. W konkursie wezmą udział uczniowie szkół gastronomicznych, których zadaniem będzie zaprezentowanie umiejętności przygotowania oryginalnych dań w nowoczesnej aranżacji. Tematem konkursu są „Regionalne gołąbki w nowoczesnej odsłonie z wykorzystaniem lokalnych produktów”.

Organizator zapowiada, że wydarzenie ma na celu integrację europejską uczestników po obu stronach Odry, promocja producentów i produktów regionalnych oraz propagowanie potraw, tradycji i historii kulinarnych nie tylko obu regionów, ale całej północno – zachodniej Polski. Ponadregionalny charakter pozwali na rozwijanie współzawodnictwa pomiędzy uczniami i szkołami branży gastronomicznej i spożywczej, zaktywizuje młodzież do doskonalenia zawodowego oraz pobudzi rozwój uczniów,  ich uzdolnień i zainteresowań. Pozwali także na wymianę tożsamości kulturowych i językowych, a w rezultacie – zainicjuje cykl wydarzeń przy współpracy strony niemieckiej w zakresie praktyki warsztatów kulinarnych.  Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu i pomocy merytorycznej uznanych szefów kuchni z Polski i Niemiec, współpracujących z Lubuskim Stowarzyszeniem Pomocy Szkole oraz Zespołem Szkół Gastronomicznych.

W czasie trwania  festiwalu odbędą się dwa pokazy. Pierwszy będzie dotyczył nowoczesnych technik kulinarnych w wykonaniu czołowych szefów kuchni z regionu, natomiast tematem przewodnim drugiego pokazu będzie kuchnia transgraniczna w wykonaniu  ucznia ZSG i zaproszonego gościa z Niemiec. W ramach programu festiwalu zaplanowano również panel dyskusyjny połączony z prelekcją na temat „Zawód kucharz – kim jest, co oznacza wybór takiej drogi zawodowej”, prezentację dobrych praktyk w zakresie realizacji projektów wspierających kształcenie zawodowe oraz wykład ekspertów z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji pt. „Nowa rama programowa w edukacji szkół branżowych”. Ciekawym aspektem festiwalu będą również wywiady ze znanymi osobowościami branży gastronomicznej regionu oraz ekspozycja produktów regionalnych przygotowana przez lokalnych wytwórców. 

Zgodnie z regulaminem, celem Konkursu Gastronomicznego jest rozwijanie współzawodnictwa pomiędzy uczniami i szkołami zawodowymi branży gastronomicznej, ich aktywizacja do doskonalenia zawodowego, promocja talentów młodych adeptów sztuki kulinarnej, integracja szkół o tym samym profilu kształcenia oraz wymiana doświadczeń. Podczas konkursu wcześniej wytypowani uczniowie wykonają samodzielnie dwie potrawy: obowiązkowa „Amuse bouche” oraz własna: z surowców własnych, zgodnie z tematem konkursu.

Program wydarzenia:

8:30 – 9:30 Rejestracja uczestników

9:30 Otwarcie Festiwalu Lubuskich Smaków 2018

10.00 Rozpoczęcie VI Konkursu Gastronomicznego

10:30 – 15:00 Prelekcje i ekspozycja produktów regionalnych

Pokazy kulinarne

Wywiady z ciekawymi osobowościami branży gastronomicznej

Szkolenia i warsztaty dla nauczycieli kształcenia zawodowego

15:00 Podsumowanie Festiwalu Lubuskich Smaków 2018

Do pobrania:

Regulamin konkursu