Gotuj z sercem dla WOŚP

Opublikowano: 29-12-2016

Od 25 lat styczeń kojarzymy z dobroczynnością a konkretnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Nadchodzący rok, to kolejny finał a tym samym mamy nadzieję, że pobity rekord zebranych pieniędzy. 

15 stycznia 2017 roku Klub Szefów Kuchni pod wodzą Prezesa Jarka Walczyka wraz z szefami z różnych środowisk kucharskich jak Poznańscy Kucharze Razem, OSSKiC oraz niezrzeszeni szefowie, a wśród nich Grzegorz Łapanowski wezmą udział w 25 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ta wielka akcja czynienia dobra nie mogła pozostać bez kulinarnego odzewu!

Wszyscy, którzy lubią dobrą kuchnię i mają wielkie serce będą mieli okazję spróbować wybornej zupy, ugotowanej przez najlepszych szefów kuchni w Polsce, a zebrane pieniądze trafią do puszek WOŚP. Akcja Gotuj z sercem dla WOŚP odbędzie się pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Podczas Wielkiego Finału Szefowie ugotują ponad 400 litrów zupy, która miejmy nadzieję rozgrzeje nie tylko brzuchy, ale i serca Polaków tego jedynego dnia w roku.

Ponadto na stronie www.rzeczyodserca.pl można wylicytować kalendarze z szefami kuchni, kolacje w znakomitych polskich restauracjach jak warszawski i krakowski Ed Red pod wodzą Adama Chrząstowskiego, gdzie serwowane są najlepsze sezonowane steki, restauracja Strefa, w której Jarek Walczyk proponuje świeże ryby w różnych konfiguracjach czy polska kuchnia w molekularnej odsłonie Łukasza Konika w Uzdrowisku Konstancin oraz warsztaty z Grzegorzem Łapanowskim w Food Lab. Szefowie Kuchni grają z Orkiestrą podczas 25 Finału i Wy również zagrajcie z nimi! 

 

W ciągu poprzednich 24 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 720 mln PLN. 
W finałowym dniu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jednoczy Polaków, podczas koncertów, loterii, licytacji, kiermaszy i wielkiego gotowania z Szefami Kuchni.

****

Klub Szefów Kuchni to elitarna organizacja zrzeszająca najlepszych szefów kuchni w Polsce. Znani z telewizyjnych ekranów i najlepszych restauracji kucharze łączą siły, pomysły i entuzjazm, promując polską kuchnię i troszcząc się o edukację młodego pokolenia kucharzy.

Celem działania Klubu Szefów Kuchni jest kultywowanie narodowych i regionalnych tradycji kulinarnych, uzupełnianie wiedzy i umiejętności zawodowych członków KSK, oraz organizowanie i pomoc w przeprowadzaniu pokazów, szkoleń, konkursów oraz targów branżowych. 

****

Smarten PR dla Klubu Szefów Kuchni