Gwiazdki z czerwonego przewodnika!

Opublikowano: 03-02-2017

Firma Michelin znana przede wszystkim z produkcji opon, od 116 lat wydaje również słynne mapy, a także przewodniki kulinarne i turystyczne. To właśnie w kulinarnym Czerwonym Przewodniku Michelin restauracjom nadawane są Gwiazdki Michelin – najwyższe wyróżnienie sztuki kulinarnej stanowiącej marzenie Szefów Kuchni na całym świecie. W Polsce Gwiazdkami Michelin mogą się pochwalić 2 restauracje z Warszawy – Atelier Amaro i Senses.
 
Przewodniki kulinarne Michelin wydawane są w charakterystycznych czerwonych okładkach, posiadają kilkanaście różnych edycji obejmujących restauracje z poszczególnych miast i państw o największych tradycjach kulinarnych. 
Restauracje z Warszawy i Krakowa oceniane są w zbiorowej edycji europejskiej  „ Main Cities od Europe”.Ubiegłoroczna edycja tego Przewodnika obejmowała lokale z 44 miast w 20 krajach Europy. Wśród nich znalazły się 52 polskie restauracje działające w Warszawie (28 lokali) i Krakowie (24 lokale).
 
Wszystkie informacje zawarte w Czerwonym Przewodniku Michelin, w tym rankingi lokali oraz przyznane wyróżnienia, są aktualizowane każdego roku przez Inspektorów. Wizyty inspektorów są anonimowe, aby zapewnić najwyższą wiarygodność i obiektywizm oceny.
 
Dla restauratorów z całego świata już samo znalezienie się w przewodniku jest sukcesem, jednak największym marzeniem pozostają GWIAZDKI MICHELIN.
 
Inspektorzy przyznają lokalom następujące symbole:
– Gwiazdki Michelin – za walory smakowe potraw (od jednej do trzech)
– Sztućce (Łyżka & Widelec) – za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu (od jednego do pięciu)
– Bib Gourmand – za stosunek jakości do ceny
 
* Jedna Gwiazdka Michelin oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii
* Dwie to rewelacyjna kuchnia warta odwiedzenia,
* Trzy – wyjątkowa kuchnia warta specjalnej podróży
 
Decyzję o uhonorowaniu tym najbardziej prestiżowym tytułem podejmuje kolegialnie aż trzech inspektorów Michelin. osobnym wyróżnieniem przyznawanym restauracjom jest Wschodząca Gwiazdka, która oznacza bardzo duże szanse na zdobycie właściwego symbolu w kolejnych latach. Tak wlaśnie było w przypadku warszawskiej restauracji Atelier Amaro, która rok po otrzymyniu Wchodzącej Gwiazdki zdobyła pełnoprawny tytuł.
Najnowsze wydanie „Main Cities od Europe” będzie miało swoją premierę 9 marca 2017 roku w Paryżu.