Las, łąka i świat: skąd jest nasze jedzenie?

Opublikowano: 18-03-2018

Warsztaty kuchni dawnej

Bydgoszcz 23 III 2018, Hotel Ikar, ul. Szubińska 32, 85-312 Bydgoszcz

Warsztaty kuchni dawnej są organizowane w ramach programu Erasmus+ European Food Education Season przez Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu oraz hotel Ikar w Bydgoszczy. Tematem warsztatów jest pochodzenie naszego jedzenia: od produktów lasów i łąk, dziczyzny, ziół i dzikich warzyw po zapomniane i zaniedbane w naszej kuchni produkty takie jak jagnięcina, tradycyjne sery, dzikie rośliny, warzywa korzeniowe, dawne swojskie nowalijki itp. 

W epoce globalizacji i łatwego dostępu do najbardziej nieraz egzotycznych produktów nie pamiętamy już często o naszym własnym dziedzictwie.  Mówiąc o lokalności, sięgamy po produkty z najdalszych nieraz zakątków świata, nie zdając sobie sprawy z ich pochodzenia, z drogi jaką przebyły oraz kto i w jaki sposób je wytworzył.

Przedsięwzięcie jest skierowane przede wszystkim do uczniów i nauczycieli szkół gastronomicznych. Chcemy pokazać, jak szukając niebanalnych, oryginalnych kulinarnych idei, możemy sięgać do naszej własnej historii. Pokażemy jak znajdować dawne receptury, jak je czytać i przede wszystkim realizować. 

Zajęcia o tematyce historycznej i wprowadzenie do świata dawnych książek kucharskich, zapomnianych receptur i potraw będą tylko wstępem do części praktycznej: pokazów  kulinarnych, warsztatów, degustacji oraz rozpoznawania, zbierania i używania dzikich ziół i warzyw. Zapraszamy!

Jarosław Dumanowski, Tomasz Welter

Do pobrania