Międzynarodowy Dzień Hamburgera

Opublikowano: 28-05-2018

28 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Hamburgera i to dobra okazja, by przypomnieć kilka faktów o tej chyba najsłynniejszej na świecie kanapce. Co ciekawe, dla jednych to samo danie jest  synonimem fast foodów za kilkanaście złotych, dla innych – najwyższej jakości wołowiną, poddaną wyrafinowanej obróbce i kosztującej setki, a nawet tysiące złotych. 

Pochodzenie

Wiele osób utożsamia hamburgera z Ameryką, a w rzeczywistości korzenie jego pochodzenia sięgają miasta Hamburg w Niemczech. To właśnie tam serwowano od 1838 roku danie nazywane „Befsztyk po hambursku”, które składało się głównie z siekanej wołowiny. W USA hamburger miał się pojawić w 1900 roku i dość szybko stał się flagowym i najczęściej zjadanym daniem we wszystkich stanach. 

Ekstrawagancje

Podobnie, jak z innymi popularnymi daniami i hamburger doczekał się wielu wariacji, które znacznie podnoszą jego smak, ale i cenę. Media informują o hamburgerze za 5.400 PLN, którego można zjeść w Londynie, a wśród jego składników znajduje się mięso homara, ser brie z truflami perygordzkimi, natomiast bułka jest pokryta płatkami złota. Ale rekordzista kosztował znacznie więcej – 10.000 dolarów i  został sprzedany na aukcji dobroczynnej. Doprawiono go truflami i płatkami 24 karatowego złota. 

Popularność

I znowu zaskoczenie, bowiem to nie w Ameryce hamburger jest najczęściej zamawianym daniem. Choć Amerykaninie zjadają przeciętnie trzy hamburgery w tygodniu, co daje łącznie 14 milionów kanapek rocznie. Tymczasem przebijają ich takie kraje, jak: Bangladesz, Węgry i Indonezja. W Polsce hamburgery cieszą się coraz większą popularnością, ale nie zajmujemy czołówki w ogólnoświatowych rankingach. Tak, czy inaczej – amatorom hamburgerów życzymy smacznego!