Międzynarodowy Dzień Pizzy

Opublikowano: 05-02-2018

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy, święto milionów jej amatorów na całym świecie.  W Polsce ta data jeszcze nie jest celebrowana tak kalorycznie i globalnie, jak Tłusty Czwartek, ale według statystyk 73% Polaków zajada się pizzą przynajmniej raz w miesiącu. Kilka ciekawostek przybliży fenomen tej niezwykle popularnej potrawy. 

Starożytna pizza?

Tak! Podobno już starożytni Grecy byli fanami płaskich chlebów z czosnkiem, ziołami i oliwą. W 500 roku p.n.e. przepis powędrował do Rzymu i stamtąd podbił smakiem cały świat.

Jak duża może być pizza?

Pobijanie rekordów wciąż trwa, a ostatni zarejestrowano w czerwcu 2017 w Kalifornii. Prawie dwukilometrowa pizza (1930,39 metrów) została przygotowana przez ponad 100 osób w 54 godziny. Zużyto do niej 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu pomidorowego i ponad 1,5 tony mozzarelli. 

Dlaczego Margherita?

W 1889 roku do Neapolu przyjechała królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia). Na tę okazję miejscowy piekarz Raffaele Esposito przygotował pizzę ze składników reprezentujących narodowe barwy: pomidory, mozzarella i bazylia. Nadano jej imię: Margherita i tak do dzisiaj nazywa się ta najpopularniejsza pizza. 

Najstarsza pizzeria?

To neapolitańska Antica Pizzeria Port’Alba, która funkcjonuje od 1830 roku. Uznawana jest za pierwszą pizzerię na świece, a początki wytwarzania ciasta przez właścicieli sięgają 1738 roku. 

Czy Polacy lubią pizzę?

Zdecydowanie tak! Zeszłoroczne wyniki badań prowadzone przez Instytut Badań Pollster ujawniły, że aż 96% Polaków jada pizzę! 73% robi to przynajmniej raz w tygodniu i najczęściej na cienkim cieście (63%). Naszą ulubienicą nie jest Margherita, która zajęła miejsce drugie. Najczęściej bowiem zamawiamy Pepperoni (20%). 

Piwo do, czy z pizzy?

Nie wiadomo, czy piwo jest najczęściej wybieranym napojem do pizzy. W statystykach równie dobrze ma się Coca-Cola. Ale to właśnie z pizzy wytwarzane jest piwo… pizzowe? Proces produkcji Mamma Mia! Pizza Beer zaczyna się od namaczania kawałków pizzy, by uzyskać tę oryginalną esencję.

Ile kosztuje najdroższa pizza na świecie?

Bardzo dużo! Najświeższe dane podał BBC News Hub w grudniu 2017 i na pierwszym miejscu w rankingu znajduje się pizza, którą w Louis XIII Pizza przygotowuje się 60 godzin. Wśród wyjątkowych składników znajduje się m.in.: Mozzarella of Buffalo, Norway’s lobster, 3 types of Cilento and caviar, pink Australian sea salt. Ile za nią trzeba zapłacić? Zaledwie… $12,100! 

W redakcji artykułu pomogli eksperci z 123gastro, dystrybutor pieców i akcesoriów do pizzy.