Niesamowite podróże kulinarne

Opublikowano: 12-02-2018

Kucharze bardzo często deklarują, że aby rozwijać swoje umiejętności, podróżują po całym świecie. Poznają nowe przyprawy, degustują tradycyjne potrawy, odkrywają nieznane rośliny. Wracają bogatsi w doświadczenia, które stają się potencjałem do inspiracji. Joan Roca, który wraz z braćmi prowadzi trzygwiazdkową restaurację El Celler de Can Roca w taką podróż zabrał nawet cały zespół pracowników. Objechali wspólnie Teksas, Meksyk, Kolumbię i Peru, co zaprocentowało stworzeniem aż 57 nowych dań. O podobnie spektakularnych gestach rzadko jednak słychać, a kucharze z reguły sami dbają o poszerzanie horyzontów. 

Tymczasem osoby, które nie zajmują się profesjonalnie gotowaniem również podróżują, by odkrywać egzotyczne smaki. Jedni pragną tylko doświadczyć nowego, inni jadą, by się czegoś nauczyć lub osobiście przekonać się, czemu dane miejsce otrzymało gwiazdkę Michelin. A nasza redaktor naczelna po powrocie z podróży szukała smaku tajskich owoców. Każdy powód, by uprawiać turystykę kulinarną jest dobry. Dlatego prześledziliśmy cieszące się dużą popularnością kierunki wycieczek zorganizowanych, gdzie słowo „food” staje się jednym z priorytetów. 

India Real Food Adventure 

Ta 15-dniowa wycieczka kosztuje blisko dwa tysiące euro od osoby, ale 91% oceniających dało jej maksymalną liczbę punktów. Podróż zaczyna się w New Delhi, a następnie prowadzi przez Agra, Jaipur, Bijaipur, Udaipur, Mumbai i Goa. Niewielka grupa osób poznaje te miejsca z perspektywy kulinarnej. Oprócz degustowania, uczestnicy osobiście uczą się tradycyjnych, miejscowych technik gotowania. 

Sri Lanka Real Food Adventure

Około 1500 euro będzie kosztowała kulinarna podróż przez Sri Lankę. W ciągu 12 dni uczestnicy pokonują trasę z Negombo do Colombo przez tak fantastyczne miejsca, jak: Dambulla, Kandy, Bandarawela, Yala National Park i Mirissa. Cena zawiera tak zwiedzanie, jak i liczne posiłki, pozwalające odkrywać bogactwo miejscowych smaków. 

Taste of Peru 

Nawet 5 dni i tysiąc euro wystarczą, by poznać kuchnię Peru. W małej grupie uczestnicy mają szansę zwiedzić przepiękne miejsca, do jakich niewątpliwie należy Święta Dolina. Podczas pobytu w Cusco przewidywane są takie atrakcje, jak zakupy na lokalnych rynkach oraz obowiązkowo degustowanie peruwiańskich klasyków kulinarnych. 

Więcej o egotycznych wycieczkach na: https://www.tourradar.com/f/food-culinary

Organizujesz kulinarne podróże? 

Napisz do nas, byśmy opowiedzieli o tym czytelnikom Newsgastro.pl