TRANSATLANTYK Kino Kulinarne!

Opublikowano: 03-07-2017

Połączenie sztuki kulinarnej z kinem? To możliwe tylko na festiwalu Transatlantyk! Po raz siódmy zapraszamy naszych widzów na niesamowitą, filmową podróż szlakiem wyznaczonym przez wielkich mistrzów kuchni.

Prezentujemy naszą wyjątkową sekcję – Kino Kulinarne, przygotowaną we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Berlinale! W jej ramach zapraszamy widzów Transatlantyku na znakomite dokumenty i filmy fabularne o tematyce kulinarnej i około kulinarnej, poświęcone żywności, ale też odkrywające tajemnice produkcji wina. Kino Kulinarne to autorski cykl Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a Transatlantyk ma wyłączność na jego prezentację w Polsce. 

Nad filmowym programem Kina Kulinarnego od pierwszej odsłony sekcji czuwa Thomas Struck, twórca i wieloletni kurator berlińskiego cyklu, a szefami kuchni byli do tej pory m.in. Wojciech Modest Amaro, Martin Gimenez Castro, Aleksander Baron czy Maciej Rosiński. Tegoroczna edycja odbędzie się od soboty, 15 lipca do środy, 19 lipca podczas 7. edycji Transatlantyk Festival w Łodzi.  

Kino kulinarne jest dla nas elementem filozofii życia. To nie tylko pokazanie filmu i ugotowanie kolacji nim inspirowanej. To powrót do jedzenia archaicznego, w dobrym tego słowa znaczeniu, do żywności wolnej od chemii i GMO, do jedzenia, które jest też powodem do spotkania bez pośpiechu – mówi Dyrektor Transatlantyk Festivalu, Jan A.P. Kaczmarek. Przez prezentację starannie wyselekcjonowanych obrazów inspirujemy widzów i zachęcamy  do szukania z nami pasji – tak w kinie, jak i na talerzu.  

img-6149

Z przyjemnością prezentujemy sześciu znakomitych Szefów Kuchni, którzy zadbają o podniebienia widzów podczas festiwalowych kolacji: 
Wojciech Modest Amaro – jeden z najpopularniejszych polskich kucharzy, właściciel wyróżnionej gwiazdką Michelin Atelier Amaro, juror w telewizyjnym programie Top Chef i prowadzący polską edycję Hell’s Kitchen. Znany z kreowania polskich smaków w zupełnie nowych odsłonach. Pasjami analizuje stare polskie przepisy, by znaleźć genezę konkretnego smaku i sposób na to, jak przedstawić go na nowo.  

Katarzyna Daniłowicz – Szef Kuchni restauracji Olszewskiego 128 we Wrocławiu, Kobieta Szef przewodnika Gault&Millau 2017. Ukończyła architekturę, ale postawiła na swoją życiową pasję, jaką jest gotowanie. W wywiadach przyznaje, że już w liceum każdą wolną chwilę poświęcała na szkolenie swoich kucharskich umiejętności. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Transatlantyk Festival jest Siła Kobiety. Katarzyny Daniłowicz, pierwszej polskiej zwyciężczyni Top Chefa, nie mogło zabraknąć, w tegorocznym programie Kina Kulinarnego!  

Robert Skubisz – Szef Kuchni warszawskiej Amber Room. Wyznawca idei slow food, niestrudzony propagator kuchni lokalnej i sezonowej, który szlify zdobywał na stażach w znakomitych londyńskich restauracjach, m.in. Alain Dusasse w ekskluzywnym hotelu Dorchester.

Sebastian Krauzowicz – Szef Kuchni restauracji Sfera w Toruniu, dwukrotny medalista prestiżowej Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie, brązowy medalista Kulinarnego Pucharu Świata w Luksemburgu. Już jako 25-latek został Szefem Kuchni w restauracji Orkanówka (Nowy Targ). W kuchni stawia na proste produkty, wyznając zasadę, że dobre danie musi zostać zawsze tak samo wykonane. 

Tomasz Purol – zwycięzca 5. edycji Top Chef, Szef Kuchni Blow Up 5050 Hall w Poznaniu. Uwielbia tworzyć dania z rzadkich rodzajów warzyw, a efektem tej pasji jest autorska książka „Warzywniak. Zapomniane smaki”, w której zachęca czytelników do kuchennych, warzywnych eksperymentów. 

Mariusz Pieterwas – właściciel i szef kuchni w Gdyńskiej restauracji Krew i Woda. Pasjonat kuchni azjatyckiej, kreatywnego gotowania i tzw. kuchni otwartej. Zdobywca rekomendacji Slow Food Polska, jako pierwszy Szef kuchni na Pomorzu w 2012r. Pięć lat swojego ponad dwudziestoletniego doświadczenia spędził w krajach Europy zachodniej, w tym w wyróżnionej gwiazdką Michelin restauracji Bohemia na kanale La Manche.

Każdy z Szefów zaprezentuje autorskie menu, które będzie rozwinięciem pokazu filmowego.
Wszystkie projekcje filmowe odbędą się w Multikine (Silver Screen) w Łodzi o godzinie 18.30.
Kolacje odbędą się w klimatycznej przestrzeni Hali Maszyn, w EC1 Łódź.  
Organizator zapewnia transport na miejsce kolacji.  

Zrzut ekranu 2017-07-03 o 09.37.11

Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram wydarzenia:  
15.07, 18.30, „Soul” (reż. Angel Parra, Jose Antonio Blanco, 2016)
Miejsce seansu: Multikino: Silver Screen w Łodzi
Autor Kolacji Otwarcia: Wojciech Modest Amaro
Gość Specjalny: Daria Pawlewska, redaktor naczelna magazynu KUKBUK
Miejsce kolacji: EC1 Łódź 
Bohaterami „Soul” są Jiro On oraz Eneko Atxa, dwóch szefów kuchni reprezentujących, wydawałoby się, odległe od siebie kraje: Japonię i Hiszpanię. Łączy ich miłość do jedzenia oraz…trzy gwiazdki Michelin, przyznane ich restauracjom. „Soul” to film o niezwykłej przyjaźni i poszukiwaniu „duszy” gotowania. Na ekranie, znany już Szef Kuchni z filmu „Jiro śni o sushi” wraz z innymi szefami zastanawia się czy karmiąc ciało karmimy też duszę.  

16.07, 18.30 „Monsieur Mayonnaise” (reż.Trevor Graham, 2016)
Miejsce seansu: Multikino: Silver Screen w Łodzi
Autor Kolacji: Robert Skubisz
Gość Specjalny: Trevor Graham, producent i reżyser filmu oraz Philippe Mora, scenarzysta, reżyser
Miejsce kolacji: EC1 Łódź 
„Monsieur Mayonnaise” (reż. Trevor Graham, 2016) to rodzinna opowieść o życiu australijskiego reżysera Philippe’a Mory i jego ojca, aktywnie działającego w opozycji podczas II Wojny Światowej. Tajemnice rodziny odkrywamy oczami głównego bohatera i narratora filmu, Philippe’a Mory, który będzie także gościem specjalnym kolacji.  

17.07, 18.30 „Uczta Babette” (reż. Gabriel Axel, 1987)
Miejsce seansu: Multikino: Silver Screen w Łodzi
Autor Kolacji: Katarzyna Daniłowicz
Gość Specjalny: Barbara Starecka
Miejsce kolacji: EC1 Łódź 
Siłę kobiety na Kinie Kulinarnym Transatlantyku reprezentuje klasyk kina i jedyne fabularne dzieło tegorocznego programu – „Uczta Babette”. To ekranizacja świetnego opowiadania Karen Blixen, autorki „Pożegnania z Afryką”. Film toczy się wokół suto zastawionego stołu i uczty, jaką służąca postanawia urządzić dla swoich chlebodawców. Takiego seansu nie można przegapić.  

18.07, 18.30 „Boone” (reż. Christopher LaMarca, 2016)
Miejsce seansu: Multikino: Silver Screen w Łodzi
Autor Kolacji:  duet Tomasz Purol i Mariusz Pieterwas
Gość Specjalny: Grzegorz Łapanowski
Miejsce kolacji: EC1 Łódź 
Nastrojowy, hipnotyczny dokument „Boone” opowiada o trójce młodych farmerów z USA. Reżyser Christopher LaMarca na kilka miesięcy zamieszkał w ich gospodarstwie, pokazując ich codzienną pracę. Film łamie stereotyp sielskiego życia na wsi.  

19.07, 18.30 „ANDRÉ – The Voice of Wine” (reż. Mark Tschelistcheff, 2016)
Miejsce seansu: Multikino: Silver Screen w Łodzi
Autor Kolacji:  Sebastian Krauzowicz
Gość Specjalny: Micheal Seresin, operator filmowy („Midnight Express”, „Harry Potter i więzień Azkabanu”, „Ptasiek”) i producent win
Miejsce kolacji: EC1 Łódź 
Kolacja Zamknięcia Kina Kulinarnego Transatlantyk Festivalu to nie lada gratka dla wszystkich pasjonatów dobrego wina.
Film „Andre” kreśli losy życia słynnego winiarza Andre’ego Tschelistcheffa i opowiada niezwykłą historię popularności wina kalifornijskiego. Gościem specjalnym będzie Micheal Seresin, autor zdjęć do takich filmów jak „Ptasiek”, „Midnight Express” czy „Harry Potter i więzień Azkabanu”. Niewielu jednak wie, że jego ogromną pasją są wina – Seresin jest czołowym producentem win nowozelandzkich.  

Bilety na seanse Kina Kulinarnego są już dostępne na stronie kulinarne.transatlantyk.org 
Cena pojedynczej wejściówki (seans + kolacja autorska +transport) wynosi 200 zł
Managerem Kuchni jest Patryk Dziamski, za serwis odpowiada Tomasz Tarkowski.