Terra Madre Salone del Gusto!

Opublikowano: 06-09-2018

Polska, Węgry, Czechy i Słowacja na Terra Madre Salone del Gusto 

Delegacja około 50 osób weźmie udział w najważniejszej międzynarodowej imprezie poświęconej tradycji i kulturze kulinarnej.

12. edycja imprezy Terra Madre Salone del Gusto organizowana przez Slow Food we współpracy z regionem Piemontu i miastem Turyn odbędzie się we Włoszech, w Turynie w dniach 20–24 września 2018 r. W Turynie spotka się przeszło 5000 delegatów ze 140 krajów, ponad 800 wystawców, 300 Prezydiów Slow Food oraz 500 społeczności Terra Madre.

W skład delegacji Slow Food z Polski, Czech, Węgier i Słowacji będą wchodzić rolnicy indywidualni, producenci, szefowie kuchni, członkowie stowarzyszenia Slow Food Youth Network (SFYN), studenci oraz przedstawiciele władz. W Turynie pojawi się także Philipp Braun, pochodzący z Austrii międzynarodowy doradca ds. Slow Food na Europę Środkową. W nawiązaniu do Terra Madre Salone del Gusto, Philipp powiedział: „Jestem zaszczycony, mogąc należeć do międzynarodowej sieci Slow Food i reprezentując ją na Terra Madre Salone del Gusto 2018. Żywność dla zmiany to temat 12. edycji festiwalu i jestem pewien, że wymiana myśli i dialog z osobami pochodzącymi z różnych kultur, z krajów o różnych zwyczajach, mówiących różnymi językami sprawi, ze wrócimy do domu bogatsi o nowe pomysły i napełnieni entuzjazmem dla tworzenia lepszej przyszłości dla naszej planety.”

Podczas Terra Madre Salone del Gusto zostanie zaprezentowany projekt Slow Food –Europa Środkowa, w którym uczestniczą Polska, Węgry, Włochy, Chorwacja i Czechy wraz z 11 partnerami. Partnerstwo finansowane ze środków unijnych pracuje nad przygotowaniem wspólnej strategii przejściowej promowania kulinarnego i gastronomicznego dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej. Delegaci z tych krajów dołączą do Terra Madre Forum Żywność i miasto (22 września o godz. 22.30 – Torino Lingotto Fiere), podczas którego będą omawiać sposoby zintegrowania dziedzictwa kulinarnego z odpowiednimi politykami miejskimi. Ponadto projekt Slow Food Europa Środkowa zostanie zaprezentowany dziennikarzom na konferencji prasowej, która odbędzie się w sobotę 22 września o godz. 16.00.

Na Międzynarodowym targu zlokalizowanym w Lingotto Fiere i Oval, będzie można spróbować i kupić produkty z tych krajów. Delegaci z Polski z Targu Pietruszkowego – Targ rolny z Krakowa przywiozą produkty lokalne, w tym oscypek (Prezydium Slow Food), ser owczy wytwarzany z mleka owiec śruborogich. Czeska wspólnota Slow Food Palava zaprezentuje piwo Mamut. Społeczność Slow Food Tatry ze Słowacji przywiezie ser karpacki Ovčia bryndza (Ark of Taste), ser parzony Parenica (Ark of Taste) z regionu Podpol’anie oraz piwa z mikrobrowaru Buntavar, działającego w miasteczku Svit. Węgry będzie reprezentować kiełbasa Mangalica Prezydium Slow Food, która także będzie obecna na warsztatach smaku Od Węgier do RPA: Porównanie technik konserwacji mięsa – Au Naturel (21 września o 19.00 – Torino Lingotto Fiere). Stoisko na targu będzie poświęcone projektowi Slow Living Hungary: Na stoisku 8 społeczności Terra Madre będzie prezentować lokalne, tradycyjne produkty węgierskie, takie jak naturalny sok śliwkowo-wiśniowy z miejscowości Noszvaj i Szomolya, lokalne szare bydło z Egerszólát, tradycyjne sery z surowego mleka z regionów Mátra i Eger, paprykę z Kalocsa i Szeged oraz miód z zamku Graefl i farmy ekologicznej położonej nad jeziorem Tisza. Uzupełnieniem tych produktów będą węgierskie wina z regionów Eger, Szekszárd, Tokaj i Mátra.

Na międzynarodowym targu pojawią się także Kuchnie Terra Madre, w których będzie można spróbować najlepszych potraw świata w jednym miejscu. Szefowie kuchni z czterech kontynentów przygotują oryginalne dania z produktów pochodzących z ich krajów. Polka, Paulina Gulajska, szef kuchni i członkini Targu Pietruszkowego – Targ rolny w Krakowie, wraz z Adamem Chrząstowskim, byłym szefem kuchni i współwłaścicielem popularnej krakowskiej restauracji Ancora pokażą w Turynie, jak smakuje polska kuchnia.

W tym roku najważniejszym punktem Terra Madre Salone del Gusto będą obszary tematyczne #foodforchange poświęcone pięciu zagadnieniom, które Slow Food uznało za ważne: Mięso SlowRyby SlowNasionaŻywność i zdrowie oraz Pszczoły i owady. Delegaci z krajów środkowoeuropejskich będą uczestniczyć w następujących wydarzeniach:

W obszarze tematycznym Nasiona Stefan Wójcicki, producent i członek Targu Pietruszkowego – Targ rolny w Krakowie weźmie udział w forum Terra Madre Orzechy i nasiona oleiste (20. września o godz. 14.00 – Torino Lingotto Fiere), na którym będą omawiane właściwości różnorodnych nasion oleistych.

W ramach obszaru tematycznego Żywność i zdrowie, który będzie koncentrować się na zagadnieniu stołówek szkolnych odbędą się spotkania z następującymi uczestnikami:  

Blanka Turturro, liderka Slow Food Praga, która wraz z innymi delegatami zainicjowała projekt Wymarzona stołówka, weźmie udział w forum Terra Madre Podatek od napojów gazowanych i przekąski Slow: Jak możemy walczyć z niezdrowymi przekąskami (23. września godz. 11.00 – Torino Lingotto Fiere). Projekt, którego celem jest zwiększanie świadomości w zakresie edukacji żywieniowej w stołówkach szkolnych, przyczynił się do ratyfikacji tzw. Ustawy o przekąskach, która zakazuje sprzedaży niezdrowych przekąsek w automatach w szkołach i promuje sprzedaż zdrowszych alternatyw, np. owoców i warzyw.

Tomáš Vaclavik, lider Slow Food Brno i menedżer projektu Slow Food-CE, weźmie udział w forum Terra Madre Stołówki szkolne: Najlepsze praktyki i idealne rozwiązania (22. września godz. 15:30 – Torino Lingotto Fiere), na którym zostanie omówione znaczenie obiadów szkolnych w obliczu tego, że coraz więcej uczniów je przynajmniej jeden posiłek poza domem.

Warsztaty degustacyjne i kursy gotowania są płatne; bilety można kupić on-line;fora tematyczne Terra Madre są prowadzone przez członków sieci i ogólnodostępne, wstęp wolny w miarę dostępności. Kliknij tutaj, aby zobaczyć stale aktualizowaną listę dostępnych imprez.

Philipp Braun – międzynarodowy doradca na Europę Środkową

slowfood-linz@gmx.at

Biuro prasowe Terra Madre Salone del Gusto 2018

Slow Food, +39 329 83 212 85 internationalpress@slowfood.it – Twitter: @SlowFoodPress

Region Piemontu, +39 011 432 2549 – donatella.actis@regione.piemonte.it

Urząd Miasta Turyn, +39 011 011 21976 – +39 342 1100131 – luca.pasquaretta@comune.torino.it

Aby uzyskać akredytację, proszę kliknąć tutaj.

Terra Madre Salone del Gusto to impreza organizowana przez miasto Turyn, Slow Food i region Piemontu we współpracy z MIPAAF (włoskie ministerstwo polityki rolnej, żywnościowej i leśnej). Jego organizacja jest możliwa dzięki wielu sponsorom, w tym oficjalnym partnerom: GLEvents-Lingotto Fiere, IREN, Lavazza, Lurisia, Parmigiano Reggiano, Pastificio Di Martino i Quality Beer Academy; przy wsparciu Compagnia di San Paolo, Fondazione CRT-Cassa di Risparmio di Torino, Associazione delle Fondazioni di Origine Bancaria del Piemonte i Coldiretti; oraz z udziałem IFAD, Unii Europejskiej i CIA (Confederazione Italiana Agricoltori).

 

Slow Food to globalna oddolna organizacja, której celem jest stworzenie świata, w którym wszyscy ludzie będą mieć dostęp do dobrej żywności: dobrej dla nich, dla jej producentów i dla planety. W Slow Food zrzeszony jest przeszło milion aktywistów, szefów kuchni, ekspertów, młodych ludzi, rolników, rybaków i naukowców z ponad 160 krajów.