Tylko u nas! Poznajcie gwiazdy Lexus Hybrid Cuisine!

Opublikowano: 21-03-2018

Przed nami niezwykle emocjonujące, trzydniowe wydarzenie kulinarne z udziałem międzynarodowych gwiazd świata kuchni, które odbędzie się w Warszawie w dniach 11-13 kwietnia. Bogaty program Lexus Hybrid Cuisine opierać się będzie przede wszystkim na obecności fantastycznych mistrzów sztuki kulinarnej – siedmiu szefów, którzy mają łącznie dziesięć gwiazdek Michelin. Są to: Mitsuharu Tsumura z Peru, Zaiyu Hasegawa z Japonii, Søren Selin i Jonathan K. Berntsen z Danii, Fredrik Berselius z USA, Dani García i Josean Alija z Hiszpanii. Towarzyszyć im będą reprezentanci kuchni polskiej, szefowie: Robert Trzópka, Justyna Słupska-Kartaczowska, Marcin Popielarz, Jacek Grochowina, Bartek Szymczak oraz Paweł Pojawa.

Na pierwszy dzień zaplanowana jest konferencja prasowa dla międzynarodowych mediów oraz Chef’s Creative Meeting m.in. na temat Europy Środkowo-Wschodniej jako destynacji turystyki kulinarnej. Drugiego dnia odbędzie się Gala Dinner z udziałem zaproszonych gwiazd, a trzeciego będzie można spróbować dań przygotowanych przez zaproszonych szefów kuchni. Poznajcie zatem gwiazdy Lexus Hybrid Cuisine:

  

Søren Selin – AOC**- Kopenhaga; Dania

Mawia się, że jest kulinarnym mistrzem zmysłów i tworzy dania interesująco stymulujące smak i zapach, a jednocześnie uwodzące kolorem i teksturą. Podkreśla, że w swojej kuchni wykorzystuje wyłącznie świeże produkty skandynawskie, ściśle podporządkowując się prawom natury i porom roku. Zanim trafił do AOC, zdobywał doświadczenie m.in. w Le Relais Louis XIII (** Michelin), Jules Verne (* Michelin) i Alberto K w Kopenhadze, gdzie spędził cztery lata jako szef kuchni. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród, był aż siedem razy nominowany w różnych kategoriach do „The Danish Dish of Year”. W 2013 Søren Selin został szefem kuchni AOC i od samego początku otrzymuje wyłącznie najwyższe oceny od duńskich i międzynarodowych krytyków kulinarnych. W 2017 po raz kolejny restauracja otrzymała dwie gwiazdki Michelin, przy czym reklamuje się, że jest miejscem, w którym pachnie jak w domu – po prostu dobrym jedzeniem. Lokal znajduje się w klimatycznej piwnicy z XVII wieku, a serwowane przez Selina menu określa się, jako: artystyczne, ciekawe i zabawne. 

 

Jonathan K. Berntsen – Clou*– Kopenhaga; Dania 

Wybitnej sztuki kulinarnej uczył się we Francji, ale stosowane przez niego techniki mają swoje korzenie tak we Francji, jak we Włoszech i Hiszpanii. Ceni i wykorzystuje w swojej kuchni najlepsze produkty pochodzenia duńskiego, tworząc dania klasyczne z podkreślanym przez gości niezwykłym akcentem czegoś wyjątkowego. Jego bardzo popularna i ceniona restauracja Clou powstała w 2012 roku. Stało się tak, kiedy trzy małe sklepy połączyły się w jedną restaurację, którą prowadzili bliźniacy: Alexander i Jonathan Berntsen. Clou była wówczas także importem wina i sklepem z winami. Po dwóch latach bracia rozdzielili się, a Jonathan stworzył restaurację na tak wysokim poziomie, że już rok później została nagrodzona gwiazdkami Michelin. Clou to miejsce, gdzie goście mają czuć się, jak w domu. Dba się zatem tak o design miejsca, jak również bardzo osobisty kontakt. W pięknych wnętrzach serwowane są dania kuchni nordyckiej, inspirowane kuchnią południowoeuropejską i zawsze w towarzystwie starannie dobranego wina. 

 

Dani García – Dani Garcia Group**- Marbella; Hiszpania

Swoją karierę kulinarną rozpoczął w 1996 roku, a dwa lata później, mając 25 lat zaangażował się w rodzinny projekt, jakim była praca w restauracji Tragabuches. To właśnie tam zdobył swoją pierwszą gwiazdkę Michelin. W 2005 roku, już w nowym miejscu o nazwie Calima, jako pierwszy szef z Andaluzji został wyróżniony dwiema gwiazdkami. Następnie doskonalił swój kunszt w Nowym Jorku, gdzie poznawał nowe produkty, techniki, a także modele biznesowe. Dzięki temu doświadczeniu, po powrocie do kraju otworzył Dani García Restaurante, w ramach której prowadzi cztery restauracje, firmę cateringową oraz organizację non-profit. W kuchni szef Dani García tworzy zgodnie z maksymą: „Myśl lokalnie i gotuj globalnie”. Jego dania mają zatem międzynarodowy charakter, ale przygotowywane są  na bazie andaluzyjskich przepisów i  z wykorzystaniem lokalnych produktów. Wielokulturowy styl opiera się na kontrastach temperatur, tekstur i smaków. García znany jest z doskonałej techniki, dzięki której jego kuchnia jest pełna wyobraźni i nieustannie ewoluuje.

 

Zaiyu Hasegawa – Den**- Tokio; Japonia 

Od najmłodszych lat zanurzony w kuchni japońskiej i wykwintnych posiłkach obserwował, a następnie współpracował ze swoją matką-geishą, która przyjmowała klientów w tradycyjnej restauracji o wysokim standardzie. Szybko zaczął rozwijać swój własny styl, inspirowany japońską gościnnością – omotenashi. W wieku 29 lat otworzył swoją restaurację Den w Tokio i zaledwie trzy lata później, w 2011 roku został nagrodzony za swoją pracę dwiema gwiazdkami Michelin. W kolejnych latach otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, m.in.: 11 miejsce na liście The World’s 50 Best Restaurants 2017 w Azji i 45 pozycja na świecie. Jego kuchnię chwali się za niezwykłą pomysłowość i skupienie na dobrym nastroju gości. Zabawna prezentacja jego dań wspierana jest ogromnymi umiejętnościami technicznymi, dzięki którym tworzy nowoczesną kaiseki – rodzaj japońskiej kuchni składającej się z serii małych, misternych potraw. Do swojego menu włącza wysokiej jakości składniki, bazując na porach roku, tworząc nową formułę w kuchni japońskiej, mocno różniącej się od oryginalnego stylu.

 

Josean Alija – Nerua*- Bilbao; Hiszpania

W wieku 14 lat podjął naukę w Leioa School of Restaurant Management i w 1998 rozpoczął pracę w kuchni Muzeum Guggenheima w Bilbao. W 2000 uległ wypadkowi, a po 21-dniowej śpiączce obudził się bez zmysłów smaku i zapachu. Musiał od nowa nauczyć się rozpoznawać smaki i aromaty i aby to osiągnąć – postawił na badania. Dogłębnie analizował produkty, ich pochodzenie, zastosowanie, właściwości, potencjał. Stopniowo doskonalił się, aż w 2011 roku spełnił swoje marzenie o własnej przestrzeni i otworzył restaurację Nerua. Determinacja przyniosła mu sukces. Otrzymał 1 gwiazdkę Michelin i 3 słońca w przewodniku Repsol, a w 2016 jego restauracja zajęła 55. pozycję na liście 50 Najlepszych Restauracji Świata. Nerua jest miejscem, gdzie tempo wyznacza natura. Jest to lokalna kuchnia, która rodzi się w ogrodach warzywnych, w morzu i na farmach. Josean Alija jest wierny filozofii muina, która mówi o akceptacji i lojalności wobec szeregu wartości, prowadzących do ciągłego podążania tą samą ścieżką, nigdy nie odchodzenia od niej. Dotyczy dzielenia się wiedzą, badaniami, projektami, doświadczeniami życiowymi i emocjami.

 

Mitsuharu Tsumura – Maido – Lima; Peru 

Micha (tak jest nazywany) urodził się w Limie i od dzieciństwa pasjonował się gotowaniem. W 1998 roku ukończył szkołę i studiował na Johnson & Wales University sztukę kulinarną oraz zarządzanie żywnością i napojami. Następnie wyjechał do Japonii, aby specjalizować się w kuchni japońskiej. Po powrocie do Peru doskonalił z kolei kuchnię peruwiańską. Jego zamiłowanie do obu tych kuchni doprowadziło do stworzenia Maido, japońskiej restauracji z peruwiańskim sercem. Bada i tworzy nowe trendy kulinarne, w których kuchnia japońska i peruwiańska żyją w harmonii, rodząc kuchnię Nikkei. Rok po otwarciu Maido, Micha został uznany za najlepszego szefa kuchni roku 2010 w „Luces Awards” w gazecie El Comercio, jednej z najważniejszych gazet w Peru. Jest współautorem i współtwórcą książek i programów kulinarnych, bierze udział w najważniejszych, branżowych wydarzeniach w kraju. W 2015 otrzymał nagrodę Rising Star Award dla Ameryki Łacińskiej, w 2016 MIRADAS 2015 za wybitny wpływ na gastronomię. W 2017 roku Maido zajęło 8 pozycję w rankingu 50 najlepszych restauracji świata i pierwsze w Ameryce Łacińskiej.

 

Fredrik Berselius – Aska**- Nowy York; USA

Urodził się i wychował w Sztokholmie w Szwecji, ale większość swojej kariery kulinarnej spędził w Nowym Jorku. To tam rozwijał swoją kulinarną filozofię, manifestując zamiłowanie do natury poprzez jedzenie. W restauracji Aska, gdzie jest szefem kuchni i współwłaścicielem, łączy nordyckie tradycje kulinarne z wpływami brooklyńskimi. W ciągu niespełna roku Berselius zyskał swoją pierwszą gwiazdkę Michelin, a Aska została uznana przez magazyn Bon Appetit za jedną z 10 najlepszych, nowych restauracji w Ameryce. W kuchni Fredrik Berselius kładzie nacisk na składniki północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych, łącząc te najbardziej wyszukane z ogólnie dostępnymi. W 2016 roku jego restauracja zakończyła proces renowacji i już kilka miesięcy później została wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin (jako jedna z dziesięciu w mieście). Kulinarna wizja Berseliusa zdobywa uznanie na poziomie lokalnym i międzynarodowym, przyciągając odwiedzających z całego świata. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą książką kucharską, która zostanie opublikowana wiosną 2018 roku.