Warto przeczytać! Część II Na zdrowie!

Opublikowano: 27-02-2018

Zaglądamy do księgarni w poszukiwaniu książek kucharskich, które podbiły serca polskich czytelników, szukających inspiracji. Wybór jest ogromny! Tłumaczenia najlepszych szefów kuchni na świecie, pozycje poradnikowe, inspiracyjne, podsumowania, a także przepisy i przewodniki po kulinariach regionalnych. Na co dzień skupiamy się na nowościach wydawanych przez osoby z rodzimej branży gastro. Natomiast w cyklu „Warto przeczytać” chcemy zaprezentować te pozycje, które według naszej redakcji są godne polecenia lub przypomnienia. Część I była na słodko, tym razem zapraszamy do kategorii: Na zdrowie!

Warzywniak. Zapomniane smaki, Tomasz Purol

Jeśli zdrowie – to warzywa. A jeśli one – to koniecznie dobrze przyjęta na rynku i wciąż ciesząca się popularnością książka Tomka Purola. Z wywiadu, który mieliśmy przyjemność przeprowadzić z autorem książki, dowiadujemy się, że szef jest gotowy na kolejną publikację. Tymczasem Warzywniak to zwrócenie uwagi na fantastyczne możliwości kulinarne warzyw zapomnianych. Są wśród nich: brukiew, topinambur, jarmuż, kolorowa marchew, skorzonera, czy pasternak. Przedstawione propozycje dań są tak przygotowane, aby każdy mógł sobie z nimi poradzić. I co ciekawe – warzywa te doskonale współgrają ze współczesną koncepcją kuchni.

Naturalnie. Prosto, zdrowo, smacznie, Alain Ducasse

Fantastyczny posiadacz ponad dwudziestu gwiazdek Michelin, uznawany za jednego z najlepszych kucharzy na świecie. O tej książce mówi, że w czasie, kiedy króluje hodowla przemysłowa, warto zająć się kuchnią zwrócona ku naturze. Zdrową, z zasadami, prawdziwą, sezonową, zaangażowaną. I takie właśnie są zawarte w publikacji przepisy, które opracował wraz z Christophe’em Saintagne’em i dietetyczką Paule Neyrat Ducasse. Od klasycznych propozycji, po lody ze szczawiu. Zawsze jednak głównym motywem jest tu kuchnia zdrowa, z zasadami. Przygotowana w prosty sposób, umożliwiający wdrożenie jej w codzienność każdego z czytelników. 

Przepisy dla zdrowych jelit, czyli jak zadbać o spokój brzucha, Opracowanie zbiorowe

Na temat wpływu kondycji jelit wypowiadają się światowe autorytety w dziedzinie. Okazuje się, że zadbane jelita mają wpływ na wszystkie aspekty życia człowieka: zdolność uczenia się, radość, stan zdrowia. W pracy zbiorowej przedstawiono szereg wskazówek, jak gotować, by przywrócić ład w naszym układzie odpornościowym. Zgodnie z ich teorią im mniej stresu w przewodzie pokarmowym, tym więcej energii dla nas. Przepisy wzbogacone są o wiele cennych rad. 

Smak zdrowia, Agnieszka Maciąg 

Sprzedaż książek tej autorki przekroczyły już 100 tysięcy egzemplarzy, a jej prozdrowotny blog odwiedza miesięcznie około 300 tysięcy osób. Te liczby świadczą o niezwykłej popularności Agnieszki Maciąg, która na co dzień korzysta z darów natury, ziół, a także polskiej medycyny naturalnej. W książce dzieli się swoimi wypróbowanymi przepisami na naturalne leki oraz zdrowe napoje i potrawy. Opisuje również bezpieczne diety oczyszczające, a także podpowiada, jak w sposób holistyczny wprowadzić do życia spokój, radość i dobrą energię. 

Polecamy!

Redakcja Portalu Newsgastro oraz patron merytoryczny cyklu – 123gastro.pl.