Winobranie 2018 – w Polsce i na świecie

Opublikowano: 17-08-2018

To już potwierdzona informacja i można śmiało zaznaczyć sobie tę ważną datę w kalendarzu. Otóż Winobranie w Zielonej Górze 2018 rozpocznie się w sobotę 8 września, a zakończy w niedzielę 16 września. Tradycyjnie też komisja, składająca się z profesjonalistów wybrała wina winobraniowe i są to: białe wino z odmiany Red Riesling z winnicy Trojan oraz czerwone: Cuvee Jutrzenka 2015 z winnicy Saint Vincent. Rzecz jasna jest to niezwykle ważne dla winiarzy wyróżnienie, które wręczane jest za najlepszy aromat, smak i wygląd wina. 

Winobranie w Polsce

Winobranie w Zielonej Górze, zwane inaczej Dniami Zielonej Góry jest wydarzeniem największym w regionie i odbywa się każdego roku we wrześniu, trwając od 7 do 9 dni. W czasie obchodów organizowane są liczne imprezy towarzyszące, jak choćby: koncerty, Jarmark Winiobraniowy, Winobraniowy Konkurs Win, Winobraniowe Spotkania Teatralne, a także wycieczki na podzielonogórskie winnice, czy rejsy po Odrze. Wino i produkty regionalne są z kolei prezentowane w wydzielonej strefie, nazywanej Miasteczkiem Winiarskim i to właśnie tam winiarze z całego regionu prezentują swoje wyroby. Dla wielu osób najciekawszym momentem święta jest korowód, w którym główną ulicą miasta idą szczudlarze, aktorzy z teatrów ulicznych, a także prywatne osoby – młodzież ze szkół, czy przedstawiciele różnych stowarzyszeń. Warto przypomnieć, że krzewy winorośli pojawiły się na terenie Zielonej Góry wraz z flandryjskimi osadnikami, którzy przybyli na ten obszar w 1150 roku. Pierwsze udokumentowane wzmianki dotyczące zielonogórskiego winiarstwa pochodzą z 1314. Położenie miasta na nasłonecznionych wzgórzach, a także sprzyjający klimat przyczyniły się do rozwoju winiarstwa, umożliwiając powstanie najbardziej na północ w Europie wysuniętych winnic.

Winobranie we Włoszech

We Włoszech winobranie już się rozpoczęło, a pierwsze owoce zerwano na północy – zgodnie z tradycją w krainie Franciacorta koło miasta Brescia. Jest to region, gdzie wino jest produkowane od ponad tysiąca lat, a obecnie jest liderem w produkcji wina musującego. 

W ubiegłym roku Włochy zmagały się z suszą i zanotowały najniższe zbiory w całym okresie powojennym. Obecnie szacuje się, że tegoroczne zbiory będą o 10-20% wyższe i łączna produkcja wina w kraju ma osiągnąć pułap 47 mln hektolitrów. A to oznacza, że Włochy mogą z powrotem stanąć w tej kategorii do „odwiecznej” rywalizacji z Francją. Zwłaszcza, że eksperci wypowiadają się o roczniku z dużym uznaniem dla jakości. Na pierwsze butelki młodego wina Novello trzeba będzie jednak poczekać, jak zawsze do listopada. 

Winobranie we Francji

Jak wiadomo, okres winobrania jest ruchomy, a jego termin zależy od gatunku owoców, regionu, rodzaju gleby i pogody: opadów, temperatury, nasłonecznienia. A to oznacza, że winnice oddalone od siebie o kilka kilometrów mogą rozpocząć zbiór w różnych terminach. W zeszłym roku na przykład cała Francja musiała przyspieszyć winobranie o około dwa tygodnie z uwagi na warunki atmosferyczne. W ostatnich tygodniach temperatury w regionie były bardzo wysokie, co oznacza, że w 2018 zbiory mogą być nawet osiem do dziesięciu dni wcześniej. Wiadomo jednak, że szacunkowo francuska produkcja wina w 2018 roku będzie wynosić od 46 do 48 milionów hektolitrów, co stanowi wzrost o 27% w porównaniu z 2017. Jest to jednocześnie wzrost o 7% w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat. Mimo optymistycznych przewidywań, to nie był spokojny rok dla winiarzy. We Francji zmagano się z pleśnią, gradobiciem oraz letnią falą upałów. Pierwsze degustacje tradycyjnie odbędą się w trzeci czwartek listopada podczas święta wina Beaujolais Nouveau.

Winobranie w Hiszpanii

Również w Hiszpanii wrzesień (i przełom października) jest czasem, kiedy w całym kraju ma miejsce winobranie. Wydarzenie jest coraz bardziej utożsamiane z atrakcją turystyczną, co w efekcie powoduje, że z roku na rok w Hiszpanii przybywa szlaków turystycznych oraz firm specjalizujących się w oprowadzaniu po plantacjach i zakładach winiarskich. Zyskują na tym plantatorzy oraz gospodarka, ponieważ wino jest jednym z bezdyskusyjnych atrybutów kraju. Jedno z najpopularniejszych świąt związanych z winobraniem odbywa się w autonomicznym regionie Katalonii, gdzie organizowanych jest jednocześnie kilkadziesiąt imprez. Prowincja barcelońska słynie m.in. z win typu: Penedes, Alella, Pla de Bages i Cava. W tym regionie winnice można zwiedzić helikopterem, quadem lub wziąć udział w pikniku na plantacji Allela. Jedna z najstarszych uroczystości to Fiesta de la Vendimia w Sitges i odbywa się każdego roku już od ponad 50 lat.