Soki i koktajle z całego świata!

Opublikowano: 16-02-2016

Czysta porcja owocowo – warzywnej energii!

Przepisy Beaty Pawlikowskiej na soki i koktajle z całego świata

Podczas swoich podróży Beata Pawlikowska odkryła, jak smaczne są lokalne owoce i warzywa, z których można przygotować świeże i zdrowe napoje. Okazało się, że nie tylko skutecznie gaszą pragnienie i zaspokajają głód, ale ożywiają też umysł i duszę. Podróżniczka postanowiła podzielić się swoimi autorskimi i sprawdzonymi przepisami w książce „Soki i koktajle świata”, która ukaże się 17 lutego nakładem Edipresse Książki.

Beata Pawlikowska w książce „Soki i koktajle świata” prezentuje ponad 70 przepisów, które stworzyła zainspirowana tradycjami egzotycznych krajów. Zdradza, że miłość do soków i koktajli odkryła podczas wyprawy do Ameryki Południowej, gdzie spróbowała napoju przyrządzonego z pomarańczy i mango. Później poznawała kolejne smaki – w Kolumbii, Brazylii, Wenezueli, w Indiach, Tajlandii, Meksyku, na Sri Lance, na Kubie, w Tanzanii i w innych zakątkach świata. Zrozumiała, że w tropikalnych regionach koktajle przyrządzane ze świeżych owoców są tak samo popularne, jak filiżanka porannej kawy. 

Mieszkańcy Kolumbii i Wenezueli często określają siebie jako szczęśliwych ludzi. Podczas różnych badań na najbardziej szczęśliwe narody świata Kolumbijczycy zwykle znajdują się w pierwszej trójce. Myślę, że jednym z powodów ich fantastycznego samopoczucia jest właśnie to, że codziennie piją soki i koktajle z cudownie słodkich owoców dojrzałych w tropikalnym słońcu.

Autorka zauważa, że w Polsce owoce zjada się rzadko, raczej używa się ich do pieczenia ciast czy przyrządzania dżemów, konfitur lub nalewek. Równocześnie przekonuje, że warto to zmienić, gdyż polskie owoce i warzywa świetnie nadają się do przyrządzania naturalnych napojów, które dostarczają witamin w prostej i smacznej postaci oraz są zdrowsze, niż gotowe produkty ze sklepów. 

Powiem tylko tyle: wszystkie soki w kartonach i butelkach są sztuczne. Także te, które mają napisane na opakowaniu, że są „100%” (…) Świeży, prawdziwy i zdrowy sok z owoców to taki, który osobiście przyrządzisz ze świeżych owoców i wypijesz w ciągu kilku godzin. A jeśli nie wypijesz, to się zepsuje. I tak powinno być! Naturalny, prawdziwy sok z naturalnych, prawdziwych owoców w naturalny sposób szybko się psuje. Chyba że dodasz do niego substancji konserwujących albo zabijesz w nim to, co jest żywe i naturalne. 

Podróżniczka zadbała, by w książce znalazły się różnorodne przepisy, które będą odpowiadać odmiennym gustom i zaspokajać różne potrzeby – dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabrakło słodkich owocowych koktajli, na przykład z truskawek i brzoskwiń czy mango i banana, ale też pożywnych i zaspokajających głód soków z warzyw, m.in. z buraków i pietruszki. Niektóre z połączeń smakowych potrafią zaskakiwać – Beata Pawlikowska proponuje na przykład sok paprykowo-jabłkowy czy z mango i marchewki. Nie zabrakło nawet… koktajlu viagra! W książce znajdują się również autorskie koktajle Beaty Pawlikowskiej dla miłośników czekolady, ale też orzeźwiające napoje w sam raz na gorące dni, m.in. lemoniady cytrusowe, ogórkowe i arbuzowe, lodowy sok z mango czy woda miętowo-ogórkowa. Niektóre przepisy autorka przygotowała w różnych wersjach – oryginalnej, zdrowszej i wegańskiej. 

Receptury na soki i koktajle Beata Pawlikowska przeplata ze wspomnieniami z podróży. Opowiada o ulubionym barze w małym miasteczku nad Amazonką w Kolumbii, który odwiedza co roku od wielu lat, o tym, jak stała w długiej kolejce w Santiago de Cuba, żeby napić się soku z trzciny cukrowej, a także o wędrówce po ulicach Mombasu, gdzie mieszają się różne wpływy, łączą kultury i poglądy. Wszystkie te wyprawy dostarczyły podróżniczce inspiracji do tworzenia własnych przepisów na soki i koktajle. Po przygotowaniu i spróbowaniu takiego egzotycznego napoju, czytelnik może poczuć, jak smakuje wybrane miejsce na ziemi. To swego rodzaju podróż dookoła świata bez wychodzenia z domu – wystarczy zaufać własnym zmysłom.

Książka ilustrowana jest autorskimi zdjęciami Beaty Pawlikowskiej. Oprócz zdjęć prezentujących gotowe soki i koktajle, autorka podzieliła się również fotografiami z podróży dookoła świata. Dodatkowo czytelnicy mogą spotkać się z Beatą Pawlikowską na krótkim filmie. Materiały multimedialne przygotowane specjalnie przez podróżniczkę można obejrzeć dzięki aplikacji Tap2C. Tap2C to innowacyjna aplikacja mobilna, która umożliwia dostęp do wszystkich funkcji interaktywnego druku. Pozwala oglądać ekskluzywne ukryte treści, m.in. galerie fotografii i filmów, ale też pobierać kupony rabatowe bezpośrednio z materiałów drukowanych. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w Google Play i AppStore. Edipresse Książki korzysta z aplikacji w swoich projektach.

Książka dostępna również w wydaniu e-book.

O autorce: 

Beata Pawlikowska pisarka, podróżniczka, dziennikarka. Łowca prawdy, przygód i fotografii. Podróżuje do najbardziej egzotycznych miejsc na całym świecie. Autorka reportaży, felietonów oraz kilkudziesięciu książek podróżniczych i poradników, które ilustruje własnymi zdjęciami i rysunkami. Prowadzi audycję „Świat według Blondynki” na antenie Radia Zet. Od lat doradza swoim fanom, jak aktywnie i zdrowo żyć, być odważnym i myśleć pozytywnie.

Patroni medialni:

Zrzut ekranu 2016-02-16 o 18.54.03

Edipresse Książki to nowe wydawnictwo w grupie Edipresse Polska. Wystartowało we wrześniu 2015 r. W ofercie znajdują się książki o tematyce poradnikowej, biografie, powieści obyczajowe, kulinaria, a także publikacje podróżnicze i fotograficzne. Autorzy wydawnictwa to poczytni i cenieni pisarze, znane osobistości i popularne gwiazdy: Beata Pawlikowska, Hanna Bakuła, Wojciech Zawioła, dr Krzysztof Gojdź, Jarosław Kazberuk, Jan Kuroń i inni. Ofertę książkową dopełniają produkty art.&pap, w tym kalendarze, puzzle i gry planszowe.

Fundacja Przyjaciółka powstała w 2000 roku. Pomaga przede wszystkim dzieciom wychowującym się poza naturalną rodziną, promuje rodzicielstwo zastępcze, a także wspiera podopiecznych świetlic środowiskowych oraz leczenie i rehabilitację dzieci chorych i niepełnosprawnych. Przez 15 lat Fundacja pomogła ponad 17 tysiącom dzieci. Ta pomoc jest często długofalowa, objęła dofinansowaniem leczenie i rehabilitację ponad 750 dzieci, niektóre z nich są w programie ponad 10 lat. Fundacja Przyjaciółka przyznaje również stypendia na działania edukacyjne i rozwojowe dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych. Jest również członkiem Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej i Forum Darczyńców w Polsce. 

Fundacja Przyjaciółka to przede wszystkim ludzie którym pomagamy, ale bez pomocy innych możemy niewiele. Dlatego każdy może pomagać z nami!

Co możesz zrobić:

  • namówić swoją firmę do współpracy z nami,
  • przekazać nam 1% swojego podatku wpisując do zeznania podatkowego naszą nazwę i numer KRS 0000074781,
  • pomóc nam finansowo przekazując darowiznę na konto w mBank, PL72 1140 1010 0000 5494 1000 1001.