Szkocka Craigellachie najlepszą whisky świata

Opublikowano: 31-03-2017

Za nami kolejna edycja World Whiskies Awards. Najlepszą whisky single malt świata okazała się Craigellachie 31 Years Old ze szkockiej destylarni Craigellachie.  

World Whiskies Awards to jedno z najbardziej wyczekiwanych przez producentów i entuzjastów whisky wydarzeń na świecie. Od 2007 roku, spośród kilku tysięcy zgłaszanych alkoholi, jury konkursowe wybiera najlepsze bursztynowe trunki w dwóch grupach kategorii – Whisky Taste (smak) i Whisky Design (wzornictwo). 

Jak co roku, w jury zasiedli najwięksi specjaliści w dziedzinie whisky. W tegorocznej edycji World Whiskies Awards w gronie oceniających najlepszą szkocką znalazł się Polak. Jarosław Buss, przedstawiciel firmy Tudor House, właściciel sieci sklepów Ballantines i organizator corocznego festiwalu Whisky Live Warsaw, już drugi rok z rzędu decydował o tym, komu przypadnie tytuł najlepszej whisky na świecie. Warto dodać, że jak dotąd jest on jedynym przedstawicielem naszego kraju, zaproszonym do sędziowania tego konkursu. 

W tym roku najlepszą whisky single malt świata okazała się Craigellachie 31 Years Old ze szkockiej destylarni Craigellachie z regionu Speyside, która swoją nazwę zawdzięcza 31-letniemu leżakowaniu w dębowej beczce. Tytuł najlepszej whisky single malt w wersji single cask przypadł  japońskiej Chichibu Whisky Matsuri 2017, natomiast w kategorii whisky blended (tzw. mieszanej) najwyżej oceniono jej „rodaka” – Hibiki 21 Years Old. W kategorii Whisky Design bezkonkurencyjna okazała się Highland Park King Christian I z butelką o pięknym kształcie łzy ze srebrzystą spiralą podtrzymującą całość. 

Zwycięzca w kategorii Best World’s Single Malt, Craiggelachie 31 Years Old, to niezwykle bogata whisky o zaskakujących aromatach, w których naprzemiennie odkryć można słodkie owocowe oraz bardziej wytrawne ziołowe nuty. Nad nimi zaś unosi się zapach skórzanych mebli, liści tytoniu i anyżku” – podsumowuje Jarosław Buss. I dodaje: „Niestety to niezwykle limitowana edycja, trudna do zdobycia, ale jak przystało na mistrza warto o nią powalczyć. Dwie pozostałe nagrody trafiły do Japonii, zatem trend wysoko ocenianej jakości whisky z kraju kwitnącej wiśni utrzymał się. Szkoda tylko, że wszystkie trzy najwyżej nagrodzone whisky bedą bardzo trudne do zdobycia, zatem niewielu będzie dane nacieszyć zmysły ich doskonałością”.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku najlepszą whisky single malt świata została Old Pulteney Vintage 1989 ze starej szkockiej destylarni  regionu Highlands. Z kolei tytuł najlepszej whisky single malt w wersji single cask zdobył Kavalan Solist Amontillado Sherry z azjatyckiej destylarni położonej na wyspie Tajwan.

Oficjalne ogłoszenie wyników World Whiskies Awards 2017 miało miejsce 30 marca br. w hotelu Waldorf Hilton w Londynie. Organizatorem konkursu jest Paragraph Publishing, wydawca prestiżowego Whisky Magazine. Więcej informacji na temat World Whiskies Awards, w tym pełną listę tegorocznych zwycięzcow, można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu pod adresem www.worldwhiskiesawards.com 

***********

Whisky Live Warsaw (www.whiskylivewarsaw.com) – impreza organizowana pod szyldem Whisky Live przez Tudor House, miejsce spotkań klientów indywidualnych, blogerów, dziennikarzy, restauratorów, hotelarzy, hurtowników i przedstawicieli świata biznesowego. Na świecie wydarzenie organizowane jest od 2000 roku. Pierwsza edycja odbyła się w Londynie, by od tamtego czasu objąć swoim zasięgiem 28 miast na całym świecie.

Tudor House (www.tudor-house.pl) – działający od 1995 roku na polskim rynku największy importer alkoholi typu Premium. Jej właściciel – Jarosław Buss, jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie whisky. Jako pierwszy Polak w historii sędziował prestiżowe zawody World Whiskies Awards, odbywające się raz do roku w Londynie.