Zostań przewodnikiem w Muzeum Polskiej Wódki

Opublikowano: 22-02-2018

Jeszcze wiosną tego roku w Warszawie swoją działalność rozpocznie Muzeum Polskiej Wódki. To jedyne w kraju i na całym świecie miejsce poświęcone temu jakże powszechnie znanemu trunkowi. Ale czy na pewno aż tak dobrze znanemu? O tym będzie można przekonać się słuchając na miejscu przewodników, których rekrutacja właśnie się rozpoczęła. 

Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska – Dyrektor Generalna Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem muzeum z pasją opowiada o koncepcie. – Muzeum będzie miejscem szczególnym, które przybliży kilka wieków historii i tradycji Polskiej Wódki. Do naszego zespołu poszukujemy wyjątkowych ludzi z pasją, którzy będą potrafili w ciekawy sposób opowiadać o pochodzeniu, produkcji, ale i współczesnej kulturze serwowania tego narodowego trunku. Chcemy, aby nasi goście po wizycie w muzeum nie mieli żadnych wątpliwości, że to właśnie Polska jest ojczyzną wódki.

Osoby zainteresowane pracą w charakterze przewodników z pewnością zachęci dodatkowo fakt, że Muzeum Polskiej Wódki powstaje w zabytkowym budynku rektyfikacji na terenie dawnej warszawskiej wytwórni wódek „Koneser” na Pradze-Północ. Znawcy historii Polskiej Wódki będą oprowadzali gości między innymi po pięciu galeriach tematycznych, łączących bogatą wiedzę historyczną z multimediami. Ważne jest, by potrafili z pasją opowiadać polskim i zagranicznym gościom o historii, tradycji i kulturze Polskiej Wódki. Dodatkowo, przewodnicy mają współtworzyć nowe programy wystaw, a także prowadzić warsztaty dla gości.

We wnętrzach muzeum, oprócz wspomnianych galerii, znajdują się m.in. sala kinowa oraz Bar Akademii Wódki, gdzie na zwiedzających czekać będą trzy porcje degustacyjne Polskiej Wódki. Chętni będą mogli za dodatkową opłatą wziąć udział w warsztatach poświęconych zasadom serwowania wódki i łączenia smaków. Edukacyjny charakter takiej atrakcji ma za zadanie tłumaczyć różnice pomiędzy Polskimi Wódkami produkowanymi z tradycyjnych rodzajów polskich zbóż oraz ziemniaków. 

Warto dodać, że definicja „Polskiej Wódki” obowiązuje od 13 stycznia 2013 roku, jasno określając  jakie wódki mogą stosować chronione oznaczenie geograficzne „Polska Wódka/Polish Vodka”. Do jej produkcji można użyć wyłącznie pięciu tradycyjnych polskich zbóż (pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia i owsa) albo ziemniaków, które wyrosłych na polskiej ziemi. Dodatkowo wszystkie etapy produkcji (poza butelkowaniem) muszą odbywać się na terenie Polski. Tylko trunki, spełniające te kryteria mogą być nazywane Polską Wódką.

Osoby zainteresowane pracą w Muzeum Polskiej Wódki odsyłamy po szczegóły rekrutacji: http://muzeumpolskiejwodki.pl/category/kariera/.

Więcej o muzeum i polskiej wódce na stronie: www.muzeumpolskiejwodki.pl.