Byłem mistrzem …

Opublikowano: 29-02-2012

Gol gastro 2012, ruszył! Pierwszy gwizdek i gramy… Na pierwszy ogień poszedł Wojciech Kowalewski. Zapraszamy!

 

zdjecie_1

MD: Proszę przypomnieć czytelnikom naszego portalu jak zaczęła się piłkarska kariera Wojciecha Kowalewskiego?

Wojciech Kowalewski: Przygodę z piłką zaczynałem w moim rodzinnym mieście Suwałki, jak większość chłopców na podwórku. W wieku 10 lat zapisałem się do zespołu trampkarzy lokalnego klubu „Wigry” Suwałki, którego jestem wychowankiem. Z tego klubu w wieku 20 lat trafiłem do Legii Warszawa, a potem był Szachtar Donieck, Spartak Moskwa itd.

Reprezentacja to udany etap kariery piłkarskiej ?

Występy w Reprezentacji Polski to wielkie wyróżnienie dla każdego sportowca. Na pewno nie zaliczam się do rekordzistów jeśli chodzi o ilość występów w drużynie narodowej, ale w każdym spotkaniu, w którym uczestniczyłem wywiązywałem się ze swoich obowiązków.

Grał Pan w Lidze Ukraińskiej, zdobył Pan Mistrzostwo Ukrainy oraz Puchar Ukrainy z Szachtarem Donieck. Czy uważa Pan, że Ukraina sprawdzi się jako organizator EURO 2012?

Należy pamiętać, że Polska jest współorganizatorem turnieju EURO 2012 i impreza ta będzie oceniana całościowo i nas również będą oceniać, więc raczej powinniśmy martwić się o to jak my wypadniemy jako organizatorzy. Na początku listopada miałem okazję gościć w Doniecku na oficjalne zaproszenie Konsula RP w Charkowie, Pana Jana Granata. Miałem okazję z bliska przyjrzeć się pracom organizacyjnym do EURO i powiem szczerze, że byłem pod dużym wrażeniem. Szczególnie Donbass Arena, czyli stadion, na którym rozgrywane będą mecze EURO 20112 zrobił na mnie wielkie wrażenie.

zdjecie_2Jak ocenia Pan przygotowania Polski i Ukrainy do EURO?

Myślę, że są one na odpowiednim poziomie, ale tak na prawdę sprawdzimy to dopiero podczas trwania imprezy

Był Pan również piłkarzem Spartaka Moskwa. Co poleciłby Pan z polskiej kuchni Rosjanom, którzy przyjadą na EURO?

Tatar z wołowiny to jest potrawa, którą mógłbym śmiało polecić. Oprócz tego oczywiście żurek z kięłbaską i bardzo „dietetyczne” kartacze.

Wiem że jest Pan właścicielem Klubu Muzycznego BRAMA w Suwałkach, czym oprócz dobrej muzyki możecie zaskoczyć Waszych gości jeśli chodzi o kuchnię ?

Ostatnio bardziej koncentrujemy się wyłącznie na muzyce i wybornych trunkach, ale dla specjalnych gości serwujemy „Dechę Kowala”, czyli tradycyjne wyroby mięsne, jako zakąskę.

Whisky Club Brama to Pana nowy projekt gastronomiczny która został otwarty chyba nie dawno, skąd pomysł akurat na whisky bar?

Tematem zaraził mnie jeden z kolegów z branży Tomek Moskal. Skontaktował mnie z Jackiem Krawczykiem właścicielem firmy Smarten, który zorganizował pierwszą degustację w moim lokalu. Zainteresowanie ze strony klientów przerosło moje oczekiwania. Bogactwo i różnorodność whisky single malt to temat do wielu spotkań i dyskusji w doborowym towarzystwie.

zdjecie_3Wróćmy do piłki nożnej, Czy Pana zdaniem Artur Boruc powinien wrócić do Reprezentacji?

Artur jest bardzo dobrym bramkarzem co udowodnił już nie jeden raz zarówno w reprezentacji jak i w meczach klubowych. Mimo wszystko to trener Smuda dobiera sobie zawodników do zespołu, za który odpowiada i jak wiemy Artur raczej nie należy do ulubieńców trenera. Sytuację dodatkowo utrudnia, z punktu widzenia Artura, fakt, że na pozycji bramkarza w reprezentacji zawsze była duża rywalizacja.

Był Pan bramkarzem wielkiej Legii Warszawa i znanych klubów zagranicznych. Jaki jest Pana przepis na sukces?

Trzeba mieć cel i uparcie do niego dążyć, gdy go osiągam wyznaczać sobie kolejny cel.

Proszę wytypować wynik meczu Polska – Rosja.

Nigdy nie bawię się w typowania wyników, mam jednak nadzieję, że będzie to taki wynik, który pozwoli awansować z grupy zarówno Polsce jaki i Rosji.

W finale Euro 2012 zagrają?

Dwa zespoły, które do niego dojdą.