Akademia Mistrza by Kruszwica – Leonardo Di Carlo

Opublikowano: 01-12-2015

Wysokie cukiernictwo – tradycja w służbie innowacji

„Najpierw poznaj tradycyjną recepturę i rolę każdego składnika w przepisie. Potem eksperymentuj!” – to zasada, którą kieruje się Mistrz Świata w Cukiernictwie Leonardo Di Carlo. Swoją maksymą włoski mistrz „zarażał” też polskich cukierników i szefów kuchni, którzy mieli okazję obejrzeć jego pokaz w Iławie.  Leonardo Di Carlo to Mistrz Świata w Cukiernictwie, wielokrotny zwycięzca konkursów cukierniczych, mentor i juror kulinarnych programów telewizyjnych, twórca szkoły Pastry Concept i autor bestsellerowego podręcznika „Tradizione in Evoluzione”.

2a Iława  (571)

Di Carlo przyjechał do Polski na zaproszenie stworzonej przez ZT Kruszwica, Akademii Mistrza.

– Celem Akademii Mistrza jest promowanie zawodu cukiernika, ale także, a może przede wszystkim, podnoszenie kwalifikacji zawodowych – wyjaśnia szefowa marketingu ZT Kruszwica, Katarzyna Noga. – Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejszy konsument jest bardzo wymagający. Oczekuje już nie tylko najwyższej jakości produktu. Chce być zaskakiwany, kuszony, dopieszczony – tłumaczy. – W ramach nowego cyklu Spotkania z Gwiazdą, zaprosiliśmy więc do nas Leonardo Di Carlo, człowieka, który cukiernictwo ma w swoim kodzie DNA, którego bez wahania można określić mianem cukierniczego alchemika, który rozkłada tradycyjne desery niemal na atomy. Dopiero gdy zdobędzie o nim szeroką wiedzę, zaczyna na jego bazie eksperymentować i tworzyć autorskie, zupełnie niezwykłe słodkości. Byliśmy więc pewni, ze spotkanie z tak dociekliwym i kreatywnym mistrzem, będzie dla naszych gości niezwykle inspirujące.

2a Iława  (277)

Spotkanie, które odbyło się pod koniec listopada w GrandHotelu Tiffi w Iławie, pokazało, że członkowie Akademii Mistrza mieli rację. Wybitni polscy cukiernicy i szefowie kuchni, zaproszeni na pokaz, byli oczarowani. – Miałem obawy, że pokaz, w którym nie będziemy aktywnie uczestniczyli, może być nudny. Tymczasem było to szalenie zajmujące. Bardzo mi się podobało – ocenił Paweł Małecki z cukierni Sowa z Bydgoszczy.

2a Iława  (410)

Nie mniej zadowolony był szef kuchni Hotelu Anders, Dariusz Struciński. – Szkolenie niezwykle inspirujące, świetne, dynamiczne. Przekaz mistrza Leonardo – fantastyczny – mówił po spotkaniu.

Na wspaniałej scenie GrandHotelu Tiffi włoski mistrz przygotował pięć wyśmienitych deserów. Cały czas prowadził też dialog z publicznością. Odpowiadał na pytania, tłumaczył, zachęcał do szukania własnych smaków. Dzięki współdziałaniu mistrza Leonardo i innego Włocha – Raffaele Derosa, który wcielił się w rolę tłumacza, kulinarny pokaz, zmienił się w prawdziwe widowisko.

2a Iława  (252)

– To nie była prezentacja, tylko najprawdziwsze show. Było wesoło, ciekawie, smacznie. Atmosfera była znakomita, a sam przekaz, treść – najwyższej jakości – ocenia Jacek Zięba z Kruszwicy.

2a Iława  (474)

Jacek Zięba i Leonardo di Carlo

Desery Di Carlo to smakołyki z najwyższej półki. Wpisują się w świat haute patisserie, czyli wysokiego cukiernictwa. Jednak mistrzowi nie zależy, by były kopiowane. To, czym chce się dzielić, to pragnienie rozwijania swojej pasji, poszukiwania nowych smaków, jednak w oparciu o wiedzę podstawową.

1a Iława  (108)

– Dla mnie cukiernictwo to nie tylko wyuczenie się receptur czy technik. Za tym wszystkim stoi kolejny świat, który należy poznać – świat nauki. Rozkładam wszystkie elementy na czynniki pierwsze, by poznać szczegółowo ich naturę. To nie tylko ułatwia dalszą pracę, ale otwiera nasz umysł na nowe koncepcje. Na nieskończoność koncepcji – wyjaśnia Di Carlo.

Desery Leonardo zachwyciły nie tylko cukierników. Pod ogromnym wrażeniem byli także szefowie kuchni. – Przez siedem lat istnienia Akademii Mistrza, blisko współpracujemy z branżą cukierniczą. Na rynek gastronomiczny dopiero wchodzimy, i tu Akademia Mistrza będzie miała także wiele do zaoferowania – ocenia Katarzyna Noga. – W końcu deser to nie tylko specjalność cukiernika, ale także wizytówka dobrego kucharza. Kropka nad „i”, którą stawia po wyśmienitym posiłku.

IMG_7680

Tak ciekawego szkolenia pełnego humoru  i doskonałej wiedzy nie widziałam od bardzo dawna. Zainteresowanie wszystkich obecnych, pytania i odpowiedzi były najlepszym , autentycznym podziękowaniem. Dodatkowo dość wesołą atmosferę wprowadził Raffaelle Derosa, który wcielił się w rolę tłumacza. Ach! Ci Włosi! 

2a Iława  (614)

Firma Kruszwica przygotowała dla wszystkich wiele atrakcji podczas tego spotkania, ale to już wiadome jest tylko tym którzy byli tam obecni 🙂

MC