Chantel Dartnall – najlepsza szefowa kuchni

Opublikowano: 24-01-2018

Nominowana, jako jedna z 18 najlepszych kobiet – kucharzy na świecie zwyciężyła i otrzymała statuetkę w kategorii The Best Chef Lady podczas gali The Best Chef Awards 2017.  Jednocześnie znalazła się na 32 miejscu w ogólnym rankingu najlepszych szefów kuchni, tym samym będąc jedynym południowoafrykańskim przedstawicielem na prestiżowej liście stu najlepszych. 

O wyborze Chantel Dartnall zadecydowały głosy ponad 300 osób związanych z branżą gastronomiczną: szefów kuchni, dziennikarzy i blogerów, a na 30% oceny miały wpływ głosy internautów. Podczas odbierania nagrody wyraziła wdzięczność i podziękowała osobom, które ją wspierają w jej kulinarnej podróży i pomagają urzeczywistniać marzenia. Już od najmłodszych lat wiedziała się, że chce zająć się gotowaniem i systematycznie dążyła do realizacji swojego planu. Po zakończeniu nauki w szkole  Pro Arte Alphen Park w Pretorii, podjęła studia w słynnej akademii Prue Leith. Za swoje wyniki otrzymała stypendium ze Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i skorzystała z możliwości studiowania na Uniwersytecie Johnsona w Rhode Island w USA. Stamtąd wyjechała do Londynu, gdzie rozpoczęła dość niestandardowe poszukiwania pracy. Wysłała bowiem maile do szefów kuchni, którzy byli dwu lub trzykrotnie odznaczeni gwiazdką Michelin. Wspomina w jednym z wywiadów, że w zaledwie pół godziny później otrzymała zaproszenie od Chez Nico na Ninety Park Lane. Przez pół roku pracowała dla Michaela Cainesa w Gidleigh Park Hotel w Devon, a następnie wróciła do Afryki Południowej i w 2006 roku uruchomiła The Restaurant Mosaic at The Orient w Pretorii, gdzie nadal jest szefową kuchni.

Swoją kuchnię nazywa „botaniczną” i jest ona połączeniem Wschodu z jego aromatycznymi, orientalnymi przyprawami i pełnego zasad Zachodu. Stawia na wprowadzanie kontaktu z naturą, poprzez dobór choćby takich składników na talerzu, jak zioła, czy kwiaty o właściwościach leczniczych. Podkreśla, że podróże po świecie pomogły jej się rozwinąć i dały odwagę do eksperymentowania z jedzeniem. W restauracji wprowadza menu tematyczne, związane z rejonami świata: Kambodża, Birma, Peru itp. Poza sezonową kartą menu, w lokalu można skosztować pięcio lub ośmiodaniowego menu degustacyjnego. Najlepsza „lady” wśród szefowych kuchni lubi gotować w taki sposób, by być szczęśliwą, a o sobie w niezwykle wdzięczny sposób opowiada m.in. w materiale dostępnym na YouTube. 

https://www.sapeople.com/2017/10/28/south-african-chef-chantel-dartnall-wins-best-lady-chef-world-award/

https://web.facebook.com/chantel.dartnall