Continental Restaurant Awards 2018

Opublikowano: 25-07-2018

The Best Restaurant in Europe

Osteria Francescana, MODENA, ITALY

Massimo Bottura jest szefem kuchni o międzynarodowej sławie, ale jego Osteria Francescana pozostaje małą, dyskretną, włoską restauracją, gdzie łączy się tradycję z nowoczesnością, filozoficzne koncepcje ze staromodnym smakiem. Początkowo konserwatywni mieszkańcy byli oporni na koncepcję Bottura, ale w chwili obecnej Osteria stała się ulubionym miejscem kolegów kucharzy, krytyków i gości z okolicy, jak i z całego świata. Jadalnia składa się z trzech eleganckich pokoi, które są ozdobione wysokiej jakości współczesnymi dziełami sztuki. Osteria Francescana znalazła się na liście 50 Najlepszych Restauracji na świecie w 2016 roku, w 2017 roku otrzymała numer 2 i wróciła na szczyt w 2018 roku jako laureat nagrody The World’s Best Restaurant.

The Best Restaurant in North America

Eleven Madison Park, NEW YORK, USA

Szefem kuchni w restauracji jest urodzony w Szwajcarii Daniel Humm, który rozpoczął pracę w kuchni w wieku 14 lat, a swoją pierwszą gwiazdkę Michelin zdobył już w wieku 24 lat. W 2006 roku został szefem kuchni w Eleven Madison Park, kiedy restauracja była własnością Union Square Hospitality Group Danny’ego Meyera. W 2011 roku został współwłaścicielem wraz z charyzmatycznym Willem Guidarą. Pod szyldem Humm i Guidary, Make It Nice, duet obsługuje jedzenie i napoje w The NoMad Hotels w Nowym Jorku i Los Angeles, a także w Londynie i Las Vegas. W Eleven Madison Park na gości czeka od ośmiu do dziesięciu dań menu degustacyjnego, ale osobom, które chcą zjeść krótszy posiłek, restauracja serwuje w barze pięciodaniowe menu. 

The Best Restaurant in Asia

Gaggan, BANGKOK, THAILAND

Przez ostatnie cztery lata z rzędu Gaggan była numerem 1 w rankingu 50 najlepszych restauracjach w Azji, potwierdzając ciągłe innowacje i doskonalenie kreatywności. Szef kuchni Gaggan Anand serwuje menu składające się z 25 lub więcej dań, które są niewielkimi przekąskami, a wiele z nich można jeść rękoma. Choć restauracja odnosi same sukcesy, Anand zapowiedział, że chce zamknąć swoją flagową restaurację w 2020 roku, po 10 latach serwowania kuchni całego świata. Planuje otworzyć małą restaurację w Fukuoce w Japonii. Wśród wielu jego przedsięwzięć można wymienić: sieć piwa i burgerów Meatlicious, niemiecką restaurację bliźniaków Sühring, nową restaurację tofu omakase Mihara Tofuten i Gaa i Wet.

The Best Restaurant in South America

Central, LIMA, PERU

Szefowie restauracji to Virgilio Martínez i Pía León, a Central to sanktuarium wszystkiego, co jest peruwiańskie, w tym wielu składników, które rzadko są podawane gdzie indziej. Małżonkowie od wielu lat podróżują po świecie, aby pozyskać interesujące i niepowtarzalne produkty z lądu, morza i gór. Pobrali się cztery dni po ceremonii wręczenia nagród dla 50 najlepszych restauracji na świecie w 2013 r., kiedy świętowali pierwsze pojawienie się Central na tej liście. Ponadto León otwiera swoją pierwszą solową restaurację o nazwie Kjolle pod koniec lipca 2018, a niedawno w para otworzyła restaurację Mil w Cuzco. Teraz pracują nad kolejnym, wspólnym projektem w Amazonii, który ma się sfinalizować w przyszłym roku. 

The Best Restaurant in Australasia

Attica, MELBOURNE, AUSTRALIA

Attica od lat pozostaje konsekwentnie na szczycie rankingu jako Najlepsza restauracja w Australii. Jej pomysłodawcą jest szef kuchni Ben Shewry, pochodzący z Nowej Zelandii. W dyskretnym miejscu, w dzielnicy Ripponlea w Melbourne serwuje wyszukane menu ze świeżych australijskich produktów, które podaje w przytulnej jadalni i w ogrodzie warzywnym. Jest to podróż przez serię dań i składników, które nie są znane wielu Australijczykom. Zamiast foie gras, kawioru lub homara, szef kuchni serwuje swoją własną wersję luksusu, w tym ręcznie zbierane kraby z chrustowym chlebem, grillowany marron z pustynną limonką. Każde danie ma też swoją własną, barwną nazwę. 

The Best Restaurant in Africa

The Test Kitchen, CAPE TOWN, SOUTH AFRICA

The Test Kitchen jest pierwszą fine diningową i elegancką restauracją, jaka została otwarta w Cape Town. Restauracja szefa kuchni Luke’a Dale’a-Robertsa serwuje kuchnię opartą na popularnych potrawach kuchni globalnej z południowoafrykańskimi składnikami i akcentami. Roberts urodził się w Anglii i już jako nastolatek interesował się gotowaniem. Praca w Wielkiej Brytanii, na Bali, w Korei Południowej i Japonii otworzyła mu oczy na świat technik i składników. Degustacja w The Test Kitchen zaczyna się od charakterystycznych małych przekąsek z całego świata, takich jak ceviche i roti w połączeniu z koktajlami. Bardziej klasyczne potrawy to np. eiland (local oryx) carpaccio, local kingklip smoked with curry leaves i scallops with a Cape Malay sabayon.

https://www.theworlds50best.com/awards/continental-restaurant-awards