Dwie legendy, jeden hotel – gmach z duszą !

Opublikowano: 15-06-2018

O Polsce stało się w międzynarodowej branży HoReCa głośno za sprawą niezwykłego Hotelu Raffles Europejski Warsaw, którego uroczysta inauguracja miała miejsce na początku czerwca. Powstał w miejscu przedwojennego Hotelu Europejskiego, posiada standard pięć plus, wyposażony jest w ponad 400 prac artystów i jest trzecim hotelem marki Raffles w Europie i dwunastym na świecie. Według amerykańskiego magazynu „Vogue” to jeden z najbardziej wyczekiwanych hoteli na świecie.

Wycieczka po hotelu

Raffles Europejski Warsaw jest najbardziej luksusowym hotelem w Polsce, zlokalizowanym w samym centrum Warszawy, tuż przy Pałacu Prezydenckim. Dostępne w aż 7 kategoriach pokoje hotelowe zajmują trzy piętra, a blisko połowa z nich ma charakter apartamentów. Spośród 106 unikatowo i bardzo elegancko wyposażonych pokoi, 29 pokoi dostępnych jest w podstawowym standardzie Deluxe (od 1080 PLN), a 40 w następnej kategorii Raffles (1280 PLN). To najtańsza propozycja hotelu, chociaż warto podkreślić, że są to największe pokoje w Warszawie i mają od 40 – 45 m2. Więcej miejsca będą miały osoby, które zdecydują się na apartamenty: Junior (od 2180 PLN), Grand (od 2780 PLN) i Signature (od 3980 PLN), w których część dzienna została oddzielona od sypialni. Sporo emocji wywołują jednak Apartamenty: Raffles i Prezydencki z historyczną „Salą Pompejańską”, którą możemy pamiętać m.in. z „Lalki” Bolesława Prusa. Apartamenty mają powierzchnię niemal 300 m2, a koszt ich wynajmu zaczyna się od 16.280 PLN za jedną noc. W hotelu na gości czeka także restauracja Europejski Grill, fantastycznie prezentujący się Long Bar, cukiernia Lourse Warszawa, jak również SPA z basenem, klub fitness, palarnia cygar, centrum konferencyjne. Wśród wielu luksusowych ofert znajdują się usługi kamerdynera i konsjerża, a także hotelowe limuzyny. 

Wyszukane wnętrza

Oprócz tradycyjnych zadań, konsjerż w Raffles Europejski Warsaw będzie oprowadzał gości po hotelu, opowiadając o znajdujących się tam działach sztuki. A jest ich naprawdę imponująco wiele, z czego zdecydowana większość nawiązuje do historii Warszawy. Wśród najczęściej wymienianych dzieł jest mozaika naścienna „Porwanie Europy” Krystyny Kozłowskiej z 1961 roku. Warto podkreślić, że w całym hotelu znajduje się ponad 400 prac współczesnej sztuki XX i XXI wieku autorstwa polskich artystów. Kolekcja została stworzona pod kuratelą Andy Rottenberg i Barbary Piwowarskiej i jest największą prywatną kolekcji z udostępnianych publicznie. Zadbano również o wyposażenie pokoi, które zostało przygotowane na indywidualne zamówienie przez lokalnych rzemieślników, natomiast metaforyczną wisienką na torcie jest polska porcelana i szkło z lat 1960-1980 oraz zachowane mosiężne okucia jako element wystroju z przełomu wieków. Projektem przebudowy hotelu była ceniona i znana na świecie pracownia architektoniczna – WWAA wraz ze scenografem Teatru Wielkiego Opery Narodowej – Borysem Kudlička oraz zespół APAWojciechowski.

Śladami historii

Raffles Europejski Warsaw powstał w miejscu Hotelu Europejskiego, którego historia rozpoczęła się w 1857 roku. Został zaprojektowany w neorenesansowym stylu przez Henryka Marconiego – polskiego architekta o włoskich korzeniach. Hotel cieszył się bardzo dużą popularnością, a swoje pracownie mieli tam polscy artyści, m.in.: Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz, czy Adam Chmielowski. II wojna światowa przerwała dobrą passę miejsca, a po jej zakończeniu właściciele przystąpili do remontu budynku. Niestety w 1948 roku hotel został przejęty przez Ministerstwo Obrony Narodowej z przeznaczeniem na Wyższą Szkołę Wojskową. Do swojej pierwotnej funkcji wrócił w 1962 roku jako hotel Orbisu, ale dopiero w 2005 roku trafił z powrotem do przedwojennych właścicieli. Nowy inwestor przejął budynek w 2012 roku i chcąc przywrócić Warszawie prestiżowe miejsce – w 2013 rozpoczął prace renowacyjne. Udało się to m.in. dzięki połączeniu sił z silną marką Raffles, której z kolei historia sięga 1887 roku, kiedy w Singapurze otwarto pierwszy, niezwykle słynny do dzisiaj hotel. Raffles to synonim luksusu, fantastycznej lokalizacji i najwyższej jakości. Splecenie obu tych historii zapowiada oczywiste powodzenie i popularność Hotelu Raffles Europejski Warsaw.

Osobiste wspomnienia

Redaktor naczelna Portalu Newsgastro.pl jest jedną z osób, które mają osobiste doświadczenia związane z obiektem, który przeszedł tyle transformacji. Jego historia jest jej bliska, ponieważ było to miejsce jej pierwszej pracy. – Wkrótce minie 30 lat, kiedy poszłam do pierwszej pracy, a był nią właśnie obecny hotel Raffles Europejski Warsaw. Rzecz jasna wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj, ale jego majestatyczność i dobrą atmosferę było i wtedy wyraźnie czuć. Wspominam tamten czas bardzo pozytywnie, a obiekt już na zawsze będzie dla mnie wyjątkowy. – opowiada Małgorzata Piotrowska.