Gault & Millau Tour Gdańsk 2015 za nami!

Opublikowano: 22-09-2015

Setka znakomitych szefów kuchni, kulinarne premiery w wykonaniu laureatów regionalnych nagród i niezapomniane smakowe doznania – tak w skrócie można podsumować czwarte w tym sezonie spotkanie najlepszych Szefów Kuchni zorganizowane w Gdańsku przez Gault&Millau Polska.

21 września w  klimatycznych wnętrzach gdańskiego hotelu Hilton spotkała się śmietanka polskiej gastronomii. W spotkaniu wzięło udział ponad stu mistrzów noża z Pomorza, Kujaw, Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Podlasia. Wybijającym się w regionie Szefom Kuchni oficjalnie wręczono nagrody w pięciu kategoriach.

Szefem roku Gault&Millau Tour w Polsce Północnej został odkrywca unikalnych smaków z restauracji Mercato – Adam Woźniak. Nagroda dla najlepszego Szefa Kuchni Tradycyjnej powędrowała do Bogdana Gałązki z Gothic Cafe & Restaurant, najlepszą Kobietą Szefem okrzyknięto Patrycję Wąsiakowską z Karczmy Stara Kuźnia, Szefem Jutra został Paweł Dołżonek z restauracji 1906 Gourmet, zaś tytułem Młody Talent został uhonorowany Adrian Klonowski z restauracji Metamorfoza.

Wszyscy laureaci, poza Patrycją Wąsiakowską, która nie mogła osobiście odebrać nagrody,  po ogłoszeniu wyników, mieli okazję by uchylić rąbka kulinarnej tajemnicy i przygotować dla gości coś specjalnego. Formuła była podobna do pokazów znanych z telewizyjnych programów kulinarnych. Każdy miał dwadzieścia minut na zaprezentowanie swojej popisowej potrawy, a publiczność mogła ich wyczyny obserwować i komentować. Potem była oczywiście szansa na degustacje, które tylko potwierdziły słuszność ocen inspektorów.

Poniżej krótkie sylwetki Szefów-zwycięzców

  • Adrian Klonowski – Metamorfoza. ma 26 lat. „Znam niewiele piękniejszych widoków niż zgraja zbirowatych, mocno wytatuowanych kucharzy poruszających się jak baletnice podczas pracowitego sobotniego wieczoru.” to ulubiony cytat naszego szefa (autorstwa Anthonego Bourdain’a). Zanim trafił do Metamorfozy pracował w restauracjach w dużych gdańskich hotelach i przez kilka lat w sushibarze Avocado. Japoński reżim kuchenny wykształcił w nim szacunek do produktu, prostoty form na talerzu, nauczył organizacji pracy, szanowania współpracowników. Justyna Zdunek, właścicielka restauracji Metamorfoza podkreśla, że Adrian Klonowski, podobnie, jak poprzedni szef kuchni nie może pochwalić się długim stażem pracy ale zachwyca świeżością, otwartością, pracowitością i spontanicznością.  

G&Mgda201559

  • Patrycja Wąsiakowska – Karczma Stara KuźniaSzlify. Jako Szef kuchni zdobywała u najlepszych – praktykowała u Szefa Wojciecha Modesta Amaro, współpracowała też ze Zbigniewem Kmieciem, będąc Szefem stołecznego Zielonego Niedźwiedzia. Brała udział w drugiej polskiej edycji Top Chefa. Połączyła siły ze swoją mamą i została Szefem Kuchni w pięknie położonej Karczmie Stara Kuźnia.
  • Bogdan Gałązka – Gothic Cafe & Restaurant. Szefem kuchni późno, chociaż zawsze o tym marzył. Jest absolwentem Culinary Academy of New York i Kurt Scheller Culinary Academy w Warszawie. Jego restauracja jest rekomendowana przez Slow Food Polska. Szef kuchni zakochany w malborskiej warowni przemyca do swoich dań elementy kuchni średniowiecznej. Zafascynowany królewiecką książką kucharską i listami zakupowymi podskarbiego malborskiego zaprasza gości w kulinarną podróż do kuchni Wielkich Mistrzów jak również w najdalsze zakątki świata . W tym roku kuchnia zamkowa będzie pachniała szafranem barberysem, przyprawami z dalekiej Persji i bliskiego wschodu.

G&Mgda2015115

  • Paweł Dołżonek – 1906 Gourmet Restaurant. Swoje doświadczenie kulinarne zdobywał w Wielkiej Brytanii w znakomitych restauracjach, takich jak chociażby Le Caprice, Club Gascon czy Hibiscus. Ukoronowaniem jego pobytu w Londynie było stanowisko Chef Executive w ekskluzywnym Haberdashers Hall Club, w którym jada sam książę Edward. Kolejnym krajem w którym gotował była Japonia. Tam otrzymał pracę w tokijskiej restauracji Narisawa – dwie gwiazdki Michelin i miejsce w pierwszej dwudziestce rankingu San Pellegrino – kulinarne Mont Everest. Z tego szczytu jednak, bacznie obserwował, co dzieje się w Polsce i gdy natknął się na ciekawe ogłoszenie posłuchał intuicji i wrócił do Polski, tak naprawdę wrócił do domu, gdyż pochodzi z Gdańska. Jest autorem menu 2 restauracji – „1906 Gourmet Restaurant” oraz „Luneta & Lorneta Bistro Club”.

G&Mgda2015145

  • Adam Woźniak – Mercato. Pracował w sopockich kuchniach Villi Hestia, Hotelu Haffner i Sheraton Sopot. Doświadczenie zdobywał też restauracji St. George and Dragon w Londynie. Tej ostatniej pomógł zdobyć uznanie przewodnika Michelin. Doświadczenie zdobyte za granicą postanowił wykorzystać w kraju ojczystym. Od 2010 roku Szefuje restauracji Mercato. 4 lata temu wraz z Markiem Konradem i Pawłem Wątorem wydał książkę  „Odkrywanie Smaku”. W 2012 roku podczas Wine and Food Noble Night otrzymał główną nagrodę od profesjonalnego jury i  zdobył  pierwsze nagrody:  za przystawkę i danie główne.

G&Mgda2015199

To czwarte i ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Gault&Millau Tour”,  które Gault&Millau Polska organizuje w tym roku. Polska została  na potrzeby tego przedsięwzięcia umownie podzielona na cztery regiony, w których odbywały się spotkania. Byli na nie zapraszani są szefowie kuchni z danego regionu reprezentujący restauracje, które w tym sezonie znalazły się pod lupą inspektorów Gault&Millau. Samo zaproszenie danego szefa do udziału w Gault&Millau Tour jest już dla niego dowodem uznania.

Wierzymy, że spotkania Gault&Millau Tour w dalszej perspektywie przyczynią się do integracji środowiska gastronomicznego w Polsce. Mamy nadzieję, że w ten sposób zwrócimy również uwagę szerszych środowisk na znaczenie podtrzymywania unikalnego charakteru kultury i tradycji danego regionu dla jego promocji  w Polsce i na arenie międzynarodowej.

Nasi Partnerzy: KitchenAid, Siemens, Gaggenau, G.H. Mumm, Martell, Nespresso, Barry Callebaut, Makro, Winterhalter, Gastro Magic.

Patroni medialni wydarzenia: Rzeczpospolita, Kukbuk, Kuchnia, Food Service, Czas Wina, Papaja.pl, NewsGastro.pl, Jem Radio, Froblog.