Hamilton Beach Cup 2018 rozstrzygnięty!

Opublikowano: 18-06-2018

12 czerwca w Clubie MONTA Beach Volley Club w Warszawie 30 najlepszych barmanów w 15 teamach z całej Polski zmierzyło się podczas II edycji konkursu Hamilton Beach CUP 2018. Organizatorem wydarzenia była firma Fine Dine –  Generalny Dystrybutor amerykańskiej Marki Hamilton Beach Commercial ze współpracą z firmą Horeca’lama. 

Przebieg konkursu zaplanowano na dwa etapy. Pierwszym z nich była kategoria Team Work, podczas której dwuosobowe drużyny konkurowały ze sobą w przygotowywaniu drinków i koktajli. 

Ten etap zwycięsko ukończyli barmani:

miejsce I – Paweł Machnio & Rafał Dobrowolski

miejsce II – Patryk Kaczmarek & Robert Piasecki 

miejsce III – Michał Sidło & Paweł Hyba

Zwycięzcy zmierzyli się w drugim etapie, walcząc już indywidualnie o główną nagrodę, jaką oprócz prestiżu był czek na 6000 PLN. Zadanie finałowe polegało na „przygotowaniu 6 porcji klasycznej receptury cocktailu/longdrinka w formie „twist” według własnej innowacyjnej formuły: Cosmopolitan, French 75, Hemingway Special, Mint Julep, Sea Breeze, Sex on the Beach, Clover Club, Godfather”. Dodatkowo każdy z zawodników musiał przygotować prezentację na temat drinka, ujmując w nim jego historię i sposób wykonania.

A oto zwycięzcy konkursu Hamilton Beach Cup 2018: 

miejsce I – Robert Piasecki 

miejsce II – Michał Sidło 

miejsce III – Paweł Hyba


Konkurs Hamilton Beach CUP 2018 był poprowadzony przez Patryka Dziamskiego – szefa kuchni i właściciela Restauracji Aroma by Patryk Dziamski oraz Dziamski Concept Rest Group. 

W jury zasiedli następujący sędziowie: 

– Małgorzata Piotrowska – redaktor naczelna Portalu Newsgastro.pl, silnie związana z sektorem HoReCa z imponującym doświadczeniem zdobytym jako Brand i Project Manager.

– Patryk Le Nart – dyrektor i założyciel Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów, właściciel Bar Catering i portalu barowego MojBar.pl.

– Wojciech Urbański – swoją przygodę z barmaństwem zaczął w 2006 roku, a w ciągu ostatnich dwunastu lat przeszedł wiele etapów pracy za barem.

– Tomek Malek – z barmaństwem związany od 2003 roku. W swojej karierze flairowej wystąpił w ponad 180 konkursach w 37 państwach świata, wygrywając 68 z nich.

– Kamil Lenart – Prezes Zarządu Fine Dine, Dystrybutora Generalnego marki HBC w Polsce. W branży Horeca od ponad 20 lat, wprowadzał markę HBC na rodzimy rynek w 2000 roku.

– Ryszard Berent – Prezydent Stowarzyszenie Polskich Barmanów. Od wielu lat współtworzy Stowarzyszenie Polskich Barmanów (SPB).

Podczas konkursu panowała fantastyczna atmosfera i szczęśliwie dopisała dobra pogoda. Zawodnicy, sędziowie oraz goście doskonale się bawili, dzięki czemu tego dnia nie było przegranych. Wydarzenie miało przyjazną, otwartą formułę, a pamiątkowe zdjęcia są najlepszym świadectwem pozytywnych nastrojów uczestników.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Stowarzyszenie Polskich Barmanów, wśród partnerów technicznych znalazła się Wypożyczalnia Gastronomiczna – Gastro Magic Service, a Portal Newsgastro.pl był patronem medialnym wydarzenia.