Joël Robuchon – posiadacz 32* Michelin!

Opublikowano: 19-02-2018

Drodzy kucharze, szefowie, czy marzycie o gwiazdce Michelin? Rzecz jasna znamy odpowiedź… Bo któż by jej nie chciał? To spełnienie wspólnego dla całej branży gastronomicznej marzenia. Tymczasem 73-letni Joël Robuchon ma na swoim koncie aż 32 gwiazdek i jest absolutnym liderem w tym wyścigu najlepszych. Jego determinacja, pracowitość i kreatywność każą przypuszczać, że jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i możemy spodziewać się kolejnego wyróżnienia. 

 Urodził się 7 kwietnia 1945 roku we francuskim Poitiers, w rodzinie bez tradycji kulinarnych. Co ciekawe, jako młody człowiek na poważnie rozważał poświęcenie życia Bogu. Ostatecznie zdecydował się na gastronomię, stając się ikoną i mentorem dla tysięcy jego fanów i naśladowców. Kiedy miał 29 lat, jego pracowitość i talent zostały dostrzeżone i otrzymał w zarządzanie kuchnię w hotelu Concorde Lafayette. Podlegało mu 90-ciu kucharzy, z którymi wydawał dziennie kilka tysięcy posiłków. Kolejny etap jego zawodowego doświadczenia to hotel Nikko, gdzie jako szef kuchni zdobył dla lokalu dwie gwiazdki Michelin. Swoją autorską podróż po sukces rozpoczął w 1981 roku, kiedy otworzył swoją restaurację Jamin. Po roku funkcjonowania otrzymała pierwszą gwiazdkę Michelin, po dwóch – dwie, a po trzech – trzy. Jak sam podkreśla – nikt w owym czasie nie uzyskał tak spektakularnego wyniku. Ponad 10 lat poświęcił tej restauracji, a następnie w 1994 osiadł na Avenue Raymond Poincaré w restauracji, noszącej jego imię: Joël Robuchon. Od razu otrzymała od organizacji International Herald Tribune tytuł najlepszej na świecie. 

Mając 50 lat Robuchon ogłosił przejście na emeryturę i rozpoczął karierę telewizyjną, która trwała ponad dekadę. Wraz ze swoim przyjacielem, reżyserem filmowym Guyem Jobem stworzył innowacyjny i cieszący się dużą popularnością program „Bon Appetit Bien Sûr”. W 2011 roku rozpoczął emisję kolejny program kulinarny: „Planète Gourmande”, dzięki któremu widzowie poznawali receptury na zachwycające dania autorstwa Joëla Robuchona. W międzyczasie ten popularny i mocno utytułowany szef podróżował po świecie, odkrywając nowe produkty, a jego najczęstszą destynacją była Japonia. Dzięki tej fascynacji, opracował nowatorski koncept, który zrealizował w postaci słynnego L` Atelier de Joël Robuchon. Pomysł na to luksusowe miejsce został zaprojektowany przez Pierre-Yvesa Rochona, a wśród szefów pojawiły się wyłącznie największe nazwiska. W 2003 pierwszy L` Atelier de Joël Robuchon otworzył się w Paryżu, a w tym samym roku także w Tokio. Ogromny sukces i zainteresowanie mediów na całym świecie spowodowało, że Joël Robuchon postanowił zrealizować koncept na wszystkich kontynentach: Las Vegas w 2005, Nowy Jork, Londyn i Hong Kongu w 2006, Taipei w 2009, Publicis Drugstore w Paryżu w 2010 i w Singapurze w 2011 roku.

W każdej z restauracji powtarzano tę samą koncepcję w kwestii produktów i know-how, ale dostosowywano je do danego kraju i tradycji kulinarnych. Joël Robuchon wraz zespołem osobiście angażował się w otwarcie każdego lokalu, a w międzyczasie otworzył kilka nowych, nie związanych z konceptem: restauracji, cukierni, herbaciarni. W każdym z przypadków mistrz wierny był swoim zasadom, które mówią o wyjątkowości produktów, szkoleniom zespołu i niezwykłej prostocie wykonania serwowanych dań. W 2014 roku Robuchon otworzył l’Atelier de Joël Robuchon w Bangkoku, w 2016 roku w Szanghaju, a następnie w Montrealu, Nowym Jorku, Miami i Genewie. Gdzie tkwi tajemnica jego sukcesów? Być może w tezie, którą głosi: „Consistency is one of the hallmarks of earning and maintaining Michelin stars”. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ tezę tę głosi zdobywca rekordowych, 31 gwiazdek Michelina. 

Jeśli chcesz poznać bliżej prace mistrza, zobacz jego publikacje – https://www.joel-robuchon.com/en/livres.php.

https://www.architecturaldigest.com/story/most-awarded-michelin-starred-chef-manhattan-restaurant-treat-for-your-eyes

https://en.wikipedia.org/wiki/Jo%C3%ABl_Robuchon

https://www.joel-robuchon.com/en/