Matteo Mettulio** – najmłodszy zdobywca!

Opublikowano: 19-01-2018

Przyprószone siwizną doświadczenie kulinarne bywa rzecz jasna priorytetem na wielu płaszczyznach szeroko rozumianej gastronomii. Ale nie dla twórców czerwonego przewodnika, którzy cenne gwiazdki przyznają, rzetelnie oceniając kunszt pracy, nie zaglądając do metryki i listy zasług. Dzięki temu młodzi, ambitni kucharze mają równe szanse, co niewątpliwie wykorzystuje Matteo Mettulio – najmłodszy zdobywca dwóch gwiazdek Michelin.

Urodził się w 1989 roku w Trieście i mimo, że w jego rodzinie nie było zawodowych tradycji kulinarnych, jako 12-latek Matteo wiedział już, że chce zostać kucharzem. Być może w podjęciu decyzji pomógł mu fakt, że w domu gotowało się smacznie i często przy użyciu regionalnych składników, a smak rodzinnych dań wspomina przez lata. Mając lat 14 rozpoczął edukację w szkole kulinarnej, której poziom dość wcześnie zweryfikował i aby nauczyć się naprawdę gotować – podjął się pracy w tradycyjnej osterii. Swój warsztat doskonalił dorywczo w różnych włoskich hotelach i restauracjach, a po ukończeniu szkoły trafił pod skrzydła  doświadczonego i cenionego szefa – Oscara Tibolli w Alle Codole. Tam nauczył się gotowania dla koneserów smaków i odważnego sięgania po rozmaite produkty świata. Wkrótce został dostrzeżony przez nagrodzonego gwiazdkami Michelin Norberta Niederkoflera i rozpoczął czteroletnią pracę w restauracji St. Hubertus, należącej do Hotelu Rosa Alpina. Ten etap kariery wspomina jako bardzo rozwojowy, podkreślając, że właśnie tam nauczył się pracować w dużym zespole, zrozumiał mechanizmy działania gastronomii i rozwijał pasję, jeżdżąc z szefem kuchni po świecie. 

W roku 2012 rozpoczął nowy, imponujący etap kariery. Został zatrudniony jako Sous Chef w restauracji La Siriola, należącej do Hotelu Ciasa Salares, która wówczas posiadała gwiazdkę Michelin. Wiosną 2013, obdarzony zaufaniem właścicieli – został szefem kuchni. Matteo zachował gwiazdkę i jako 24-latek był najmłodszym kucharzem, który tego dokonał. Spektakularny sukces osiągnął jednak jesienią 2017, kiedy pobił swój własny rekord i został najmłodszym szefem kuchni na świecie z dwiema gwiazdkami Michelin. 

W swojej kuchni mocno podkreśla bogactwo regionalnych produktów, które są silnym akcentem komponowanych dań. W udzielanych wywiadach podkreśla wysoką jakość i doskonały smak lokalnych pomidorów, oregano, bazylii, mozzarelli i ryb, ale uważa, że należy czerpać z bogactwa składników całego świata. Przyznaje, że dla niego największą inspiracją są podróże, podczas których poznaje nowe smaki i z odwagą importuje je do swojej karty.

http://www.greatitalianchefs.com/chefs/matteo-mettulio

http://www.ciasasalares.it/en/restaurant-la-siriola/matteo-metullio.html

https://web.facebook.com/ciasasalares/