Mistrz André Chiang pożegnał restaurację André**

Opublikowano: 16-02-2018

W październiku 2017 szef kuchni André Chiang ogłosił, że zamyka sławną, odznaczoną dwiema gwiazdkami Michelin restaurację w Singapurze. 14 lutego przygotował dla najbliższych ostatni posiłek, a następnie pożegnał się ostatecznie z zespołem i gośćmi.

Restaurację André w Singapurze prowadził przez dziesięć lat, kiedy dokładnie w tą okrągłą rocznicę szef ogłosił swoją decyzję. Zamknięcie lokalu nastąpiło zgodnie z zapowiedzią 14 lutego tego roku. Decyzja jest o tyle zaskakująca, że restauracja była odznaczona dwiema gwiazdkami Michelin i zajmowała drugie miejsce na liście 50 Najlepszych Restauracji w Azji 2017. Była też na 14 pozycji 50 Najlepszych Restauracji na świecie w roku 2017. 

Andre Chiang pochodzi z Tajwanu i zgodnie z jego deklaracją właśnie tam chce teraz wrócić. Swoje sukcesy w Singapurze nazywa „pozostawaniem w bezruchu” i zamierza osiągnąć jeszcze więcej: „We pushed hard, we pushed very hard, but I don’t want to stay still… I want to take another 10 years and do something greater than this”. Powrót Chianga do Tajwanu ma wymiar osobisty, a jego plany zawodowe mają być związane z prowadzeniem edukacji żywnościowej w Azji. Pragnie skupić się na wzmocnieniu tajwańskiego dziedzictwa i tożsamości kulinarnej. 

W pożegnalnym oświadczeniu wyraził dumę z dotychczasowych osiągnięć „for Singapore, for Asia, and for the world”. Restaurację André żegnał ze smutkiem, podkreślając, że z pewnością będzie mu brakowało najlepszego zespołu. Dla całej branży ważna jest deklaracja, że nie jest to jego definitywne pożegnanie. Pod koniec roku w miejscu zamkniętego lokalu ma pojawić się nowy koncept, nad którym Chiang ma czuwać mentorsko. Pozostanie również w stałej współpracy z szefami kuchni z siedmiu restauracji, jakie znajdują się w grupie ANDRE. Są to: Burnt Ends, MeatSmith, Bincho, Porte 12/ Paris, Raw/ Taipei, The Bridge/ Chengdu i trzy nowe projekty, które mają mieć inaugurację jeszcze w 2018 roku. 

“Thank you Singapore for a decade of love and support, 

this has been the best period of my life so far”.

https://sg.asiatatler.com/dining/one-last-meal-at-restaurant-andre

http://www.restaurantandre.com/