Perlage Tasting Club z winami z Bordeaux

Opublikowano: 06-04-2017

Marcowe spotkanie w koncepcie restauracyjnym Water&Wine ze specjalnym udziałem Nicolasa Chemineau z Dourthe Vineyards.

Perlage Tasting Club to cykl comiesięcznych spotkań dla osób profesjonalnie związanych z szeroko pojętą branżą gastronomiczną. Co miesiąc do konceptu restauracyjnego Water&Wine przy zakładzie butelkującym Cisowiankę i Cisowiankę Perlage przybywają zaproszeni Sommelierzy, właściciele i managerowie restauracji oraz szefowie kuchni, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat wody, wina i ich komponowania z daniami. 

PTC gość specjalny Bordeaux- Nicolasa Chemineau

Bardzo często podczas Perlage Tasting Club swoją wiedzą dzielą się z uczestnikami znamienici goście. Kilka miesięcy temu Water&Wine gościło Marchesi Lamberto Frescobaldi oraz Prezydenta Akademii Gastronomicznej w Polsce Macieja Dobrzynieckiego a w zeszłym miesiącu z gościem specjalnym był Kornel Dura, przedstawiciel marki Riedel. 

W środę, 29 marca 2017, podczas Perlage Tasting Club w Water & Wine swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami dzielił się specjalny gość z Bordeaux- Nicolas Chemineau z Dourthe Vineyards. Ideą spotkania było pokazanie jak długowieczne i eleganckie wina powstają w ujściu Żyrondy. Panel degustacyjny prowadzony był wspólnie przez gościa z Bordeaux oraz Piotra Kameckiego – Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. 

PTC 29.03.2017_panel degustacyjny

Po warsztatach zaproszeni goście udali się do sali restauracyjnej aby w praktyce sprawdzić jak wina Bordeaux komponują się z wodą i przygotowanymi przez zespół Water&Wine daniami. Wina skomponowane z naszymi regionalnymi daniami i wodą pokazały jak duże znaczenie mają najwyższej jakości składniki. Degustowano wina ze starszych  roczników (większość z których jest już niedostępna) a dodatkowym smaczkiem były butelki 1,5 litra, tak zwane magnum, w których wino najlepiej dojrzewa. Goście mogli się przekonać jak smakują 10, 12 i 15 letnie wina i docenić ich wyjątkowość oraz to w jaki sposób musująca Cisowianka Perlage komponuje się nawet z najbardziej wyrazistymi smakami win. 

jesiotr

Spośród bogatego menu przygotowanego przez zespół Water&Wine jednym z najlepszych połączeń tego dnia określono jesiotra z sosem z żeberek podanego z czerwonym Chateau Grand Barrail Lamarzelle Figeac 2008 Saint Emilion Grand Cru i Cisowianką Perlage. Teoretycznie ryba z tanicznym winem czerwonym nie idzie w parze, ale tu wiek wina, jego gładkość i odświeżające bąbelki Perlage stworzyły fantastyczną kombinację. Na wiele komplementów zasłużył też wyjątkowy deser – lody z jałowca podane z pudrem z jabłka i granitą ze szczawiu. 

Po raz kolejny goście wyjechali z Water&Wine pełni nowych inspiracji i wiedzy dotyczącej water- i wine-pairingu.