Pochodzenie ma znaczenie

Opublikowano: 23-06-2015

18 czerwca w restauracji Platter odbyła się wykwintna kolacja zaaranżowana przez Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów Wołowiny i Jagnięciny (EBLEX) oraz  Brytyjsko-Polskią Izbę Handlową (BPCC). Celem tego wydarzenia było zaprezentowanie walorów brytyjskiej jagnięciny klasy premium w smakowej odsłonie Karola Okrasy. 

Wykwintne dania zaproponowane przez Mistrza karola Okrasę podkreśliły wszystkie walory doskonałej jagnięciny z Wielkiej Brytanii, która świeża, prosto od brytyjskich farmerów, będzie już niedługo do kupienia w polskich sklepach. Goście wieczoru mieli okazję docenić jej unikalny, bogaty smak, delikatność i kruchość.

 

jagniecina001

W przygotowanych na kolację potrawach szef kuchni Karol Okrasa wykorzystał zarówno najlepsze/najdroższe cięcia/elementy kulinarne jagnieciny (polędwica), jak i może mniej znane, tańsze, ale jak się okazało równie dobre – na przykład karkówka jagnięca przyrządzona rewelacyjnie. W specjalnie skomponowanym czterodaniowym menu znalazły się nastepujące dania:
• „delikatny mostek jagnięcy duszony z trawą żubrową, puree z selera, glazura z wędzonego czosnku i kiszona kapusta z curry”
• „carpaccio z jagnięciny z orientalną sałatką z kurek, bób marynowany, sos truflowy, piana z bakłażana, wiosenne sałaty”
• „duszoną karkówka z jagnięciny, puree z topinamburu, chrust z razowego chleba, sos z powideł i kawy, sałatka z marchewki”
• „pieczony comber jagnięcy, ravioli z duszoną golonką jagnięcą, glazurowaną cebulka, risotto z kalafiora, mus z pietruszki, żółta soczewicę z morelą, sos curry z limonką i kokosem”

brytyjska.jagniecina

Gość specjalny wieczoru Jean Pierre Garnier, dyrektor ds. eksportu EBLEX opowiedział zaproszonym gościom o walorach świeżej, brytyjskiej jagnięciny:

_YBO8997-218

Brytyjską jagnięcinę wyróżnia łagodny słodki smak, soczystość i kruchość. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że polscy konsumenci już wkrótce będą mogli przekonać się osobiście o jej zaletach – powiedział Jean Pierre Garnier, dyrektor ds. eksportu EBLEX. – Nasze owce są praktycznie w 100% karmione tylko naturalnym pokarmem, jakim jest trawa na naturalnych pastwiskach. Stąd bierze się niepowtarzalny smak ich mięsa, które podlega najwyższym standardom kontroli na każdym etapie produkcji, co gwarantuje najwyższą jakość, dodał Garnier.

_YBO8761-133  _YBO8779-141

– Głównymi rynkami zbytu brytyjskiej jagnięciny są obecnie Francja, Belgia, Niemcy, Włochy i Chiny – trafia tam 40% produkcji. Mamy nadzieję, że brytyjska jagnięcina zyska także zwolenników w Polsce – prognozuje Marek Schejbal, starszy konsultant w BPCC. – Spotkania z polskimi konsumentami i przedstawicielami sieci handlowych utwierdziły nas w przekonaniu, że jest na polskim rynku zapotrzebowanie na produkty klasy Premium. Takim produktem jest brytyjska jagnięcina, która – ze względu na m.in. uwarunkowania klimatyczne – jest chuda, zawiera więcej kwasów tłuszczowych omega-3, minerałów i antyoksydantów. Co więcej, w odróżnieniu do konkurencyjnych produktów spoza Polski, nie będzie mrożona – świeżość zapewni jej pakowanie próżniowe – dodał Schejbal.

Obecnie w Wielkiej Brytanii hoduje się 31 milionów owiec w prawie 74 tysiącach gospodarstw, które należą do największych i najbardziej dochodowych w Europie.

Wielka Brytania dostarcza 43% europejskiej produkcji jagnięciny i baraniny, co stanowi 308 tysięcy ton rocznie (źródło: EBLEX). Wg ekspertów kluczowym czynnikiem, który decyduje o najwyższej jakości brytyjskiej jagnięciny jest jakość pożywienia owiec. Przede wszystkim są one wypasane na naturalnych pastwiskach, które stanowią łąki i wrzosowiska. Z kolei na jakość i obfitość pożywienia wpływa sprzyjający klimat, który jest wilgotny i łagodny. W niektórych regionach kraju stada są wypasane na łąkach praktycznie przez okrągły rok.

http://beefandlamb.ahdb.org.uk/