Polska i Japonia przy wspólnym stole!

Opublikowano: 14-03-2019

Uroczysta ratyfikacja umowy o partnerstwie 

6 marca 2019 roku w Regent Warsaw Hotel odbyło się niecodzienne wydarzenie, które uświetnić miało polsko – japońską współpracę na płaszczyźnie kultywowania kuchni japońskiej w Polsce. Uroczystość, podzielona na część seminaryjną, pokazy kulinarne i bankiet miała związek z ratyfikacją umowy o partnerstwie gospodarczym między EU, a Japonią oraz obchodami 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską. Organizatorem eventu było Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa we współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce oraz JETRO w Warszawie. Natomiast wśród uczestników znaleźli się właściciele warszawskich restauracji, sprzedawcy detaliczni, sympatycy kuchni japońskiej oraz media. 

Ratyfikowana umowa o partnerstwie gospodarczym (EPA) pomiędzy EU i Japonią weszła w życie 1.02.2019 roku. Dzięki temu, produkty spożywcze pochodzenia japońskiego, takie jak: owoce morza, przetwory, przyprawy i inne będą w Polsce zdecydowanie łatwiej dostępne. Takie udogodnienie i ułatwienie otwiera wiele ciekawych perspektyw dla osób i firm związanych z branżą kulinarną. Podczas zorganizowanego seminarium goście mieli możliwość przekonać się o możliwościach, jakie idą w ślad za tą zmianą i poznali podstawy kuchni japońskiej z wykorzystaniem oryginalnych produktów. Do poprowadzenia seminarium zaproszeni zostali wybitni prelegenci: Hirotoshi Ogawa, – ambasador rodzimej kuchni, który prowadzi wykłady na całym świecie oraz Yoshie Kamiya – uznana kreatorka smaku i przyprawiania. Podczas spotkania opowiedziała o walorach kuchni japońskiej, demonstrując jednocześnie jej zastosowanie z degustacją dla zgromadzonych osób. Tłumaczyła m.in. jak dobrze ugotować japoński ryż Opis i pokazała, jak przygotować okonomiyaki. W drugiej części seminarium Hirotoshi Ogawa pochylił się nad zagadnieniami związanymi z kulturą japońskiego stołu, poruszając takie kwestie, jak: charakterystyka japońskich noży kuchennych, sfermentowane jedzenie czy też jak prawidłowo używać sosu teriyaki.

Wieczorem goście zostali zaproszeni na uroczysty bankiet z daniami kuchni japońskiej, za które odpowiadał szef kuchni Hirotoshi Ogawa. Polską stronę kulinarną oraz dania kuchni europejskiej reprezentował szef kuchni Rafał Hreczaniuk, który zdobył doświadczenie, pracując jako szef kuchni w restauracji Tamka 43 (Warszawa), wyróżnionej przez przewodnik Michelin. W roku 2015 został mianowany do tytułu “Chef of Tomorrow” („Szef kuchni jutra”) przez Przewodnik Gault&Millau, a w chwili obecnej jego kunszt można podziwiać w restauracji Dyletanci. Podczas kolacji przemówił m.in. Tsukasa Kawada z Ambasady Japońskiej w Polsce, a także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa. Uświetnieniem wydarzenia było wręczenie certyfikatów „Japanese Food Supporter” dla restauracji i firm, które wykorzystują oryginalne, japońskie produkty. Uczestnikom sprezentowano także japońskie pałeczki i kieliszki do sake.