Relacja z „Chefs after hours”- Zimowe warzywa i noże

Opublikowano: 09-04-2018

W ostatni marcowy poniedziałek w warszawskim Food Lab Studio odbyła się trzecia odsłona edukacyjnego cyklu „Chefs after hours”. Tematem przewodnim spotkania prowadzonego przez Grzegorza Łapanowskiego oraz gościa specjalnego Roberta Trzópka były zimowe warzywa i techniki, które można przy nich zastosować. Uczestnicy dowiedzieli się także na co warto zwrócić uwagę przy wyborze najważniejszych narzędzi w kuchni – noży. O nożach opowiadali Patryk Pawlik z Kaminari Knives i Piotr Jędras z KŁOSY.

Projekt „Chefs after hours“ jest inicjatywą Grzegorza Łapanowskiego i powstał z myślą o chefach kuchni i kucharzach pragnących rozwijać swoją wiedzę i zdolności kulinarne.  To okazja do spotkania w nieformalnej atmosferze i wymiany doświadczeń w trakcie wspólnego gotowania i dyskusji. Do tej pory poruszona została już tematyka mięsa i wyrobu kiełbasy oraz kawy speciality. Przyszedł czas na wzięcie na warsztat bogactwa zimowych warzyw. Dlaczego w marcu pojawił się ten temat wyjaśnia gospodarz i pomysłodawca cyklu Grzegorz Łapanowski: „Kocham zimowe warzywa i nie wyobrażam sobie, aby zimą jeść inne niż właśnie marchewkę, buraka, pasternak czy pietruszkę. Jednak mniej więcej w okolicach połowy lutego pojawia się pytanie: ile można? I co jeszcze? Tak pojawiła się główna motywacja, aby za temat przewodni postawić właśnie zimowe warzywa i wspólnie odkryć nowe możliwości i inspiracje”.

Podczas spotkania szefowie mieli okazję wziąć udział w dyskusji na temat najlepszych technik i połączeń dla warzyw takich jak topinambur, brukselka czy marchew, a także wspólnie ugotować swoje propozycje potraw opartych na zimowych warzywach. „Dużo osób traktuje warzywa tak trochę po macoszemu, a warzywa nie różnią się od mięsa czy ryby i są też fajnymi produktami, na których można pracować” – przekonywał chef Bez Gwiazdek Robert Trzópek.

Jeżeli rozmawiamy o technikach kulinarnych odpowiednich do przygotowania warzyw, nie możemy pominąć krojenia, a co za tym idzie noży jako podstawowych narzędzi chefa. Uczestnicy otrzymali zastrzyk wiedzy o nożach i najlepszych metodach ich ostrzenia. Piotr Jędras, twórca marki KŁOSY, opowiedział o znaczeniu różnych gatunków stali w nożownictwie oraz o tym, co dzieje się z ostrzem noża, kiedy się tępi. Patryk Pawlik zaprezentował kute w japońskim stylu noże swojej marki Kaminari i ich szczególne walory przy krojeniu warzyw. Podzielił się także istotnymi wskazówkami na temat ostrzenia.  

Następne spotkania „Chefs after hours” już wkrótce. Tematy będą oscylować wokół kuchni polskiej oraz gotowania na ogniu. Wydarzenia są bezpłatne i skierowane do wszystkich chcących rozwijać swoje umiejętności kucharzy i chefów.

Eksperci prowadzący spotkanie:

Robert Trzópek – doświadczenie zawodowe zdobywał w legendarnych restauracjach: Le Manoir aux Quat’ Saisons w Oxfordzie, kopenhaskiej Nomie czy hiszpańskiej elBulli. Po powrocie do Polski szefował warszawskim restauracjom: Tamka 43 i The Harvest. Obecnie jest szefem restauracji Bez Gwiazdek.
Pochodzi z Trójmiasta. Urodził się w Gdyni, dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Gdańsku. Już jako chłopiec towarzysząc babci w kuchni wiedział, że będzie gotował.

Patryk Pawlik – kreator i właściciel marki Kaminari, który przez 12 lat doskonalił proces kucia i wytwarzania noży, w Polsce oraz w Japonii. Jego specjalizacją są noże kuchenne, ale wykonuje też noże terenowe. Każdy nóż Kaminari jest indywidualną historią. Nie ma drugiego takiego na świecie i jest robiony od początku do końca przez Patryka.

Piotr Jędras – założyciel marki rzemieślniczych noży KŁOSY

Partnerzy: Tefal, Casillero del Diablo, Gastro Magic Service

Patroni: Food Service, Magazyn Kuchnia, KUKBUK, Mlask, Newsgastro.pl

Chefs after hours: Zimowe warzywa i noże

Krótka relacja z ostatniego spotkania Chefs after hours: Zimowe warzywa i noże :DPozdrawiamy ekspertów: Robert Trzopek, Patryk Pawlik, Piotr JędrasDziękujemy Partnerom cyklu: Tefal, Casillero del Diablo, Wypożyczalnia Gastronomiczna – Gastro Magic Servicei Patronom: Food Service, KUKBUK, Kuchnia. Magazyn dla smakoszy, Portal newsgastro.pl

Publiée par Food Lab Studio sur mardi 10 avril 2018