Relacja ze spotkania CHEFS AFTER HOURS – Kawa

Opublikowano: 11-12-2017

Pod koniec listopada odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Chefs after hours” w warszawskim Food Lab Studio. Inicjatywa powstała z myślą o szefach kuchni i kucharzach, którzy pragną rozwijać swoją wiedzę i zdolności kulinarne. Głównym celem projektu jest edukacja kulinarna oraz wymiana doświadczeń profesjonalistów w trakcie wspólnego gotowania i dyskusji. 

Tematem przewodnim tego modułu była kawa speciality w restauracji i w kuchni. Kuba Świątek – headbarista z STOR Cafe, Maciej Duszak – Master of Coffee Science w Coffeedesk oraz Wiktor Borowski, współwłaściciel palarni Coffee Republic pokazali uczestnikom jak może smakować kawa z najwyższej półki,  co zrobić aby wprowadzić ją do swojej restauracji, ile to kosztuje i ile można na tym zarobić oraz  jak parzyć dobrą kawę metodami alternatywnymi oraz w ekspresie ciśnieniowym. 

MIL_7676

„Stół to nie tylko jedzenie i potrawy, również to, co podajemy do picia. Często zadajemy sobie pytanie czym jest dobre jedzenie. Warto zapytać się także czym jest dobra kawa, herbata, woda. Dlatego chcieliśmy się spotkać z ludźmi, którzy powiedzą nam skąd wziąć dobra kawę, jak ją parzyć i jak na niej zarabiać” – uzasadnia gospodarz i pomysłodawca „Chefs after hours” Grzegorz Łapanowski.

Eksperci omówili problemy i wskazali praktyczne rozwiązania związane z ofertą dobrej kawy w restauracjach. Wyjaśnili słuchaczom skąd bierze się niespójność jakościowa produktu.  

„Z kawą jest tak, jak w przypadku każdego innego produktu spożywczego  – możemy szukać czegoś z wyższej pułki, co oferuje nam bardziej indywidualne, nie tak powtarzalne doznania smakowe, albo czegoś co, jest dostępne szybko, prosto i oferuje zawsze ten sam smak. Kawa speciality nie tylko świetnie smakuje, ale jest właśnie bardzo różnorodna. Można ją porównać do wina – jej smak zależy od wielu czynników takich jak miejsce pochodzenia, pogoda, szczep kawy” – wyjaśniał Maciej Duszak. 

MIL_7375

Podczas spotkania nie zabrakło również części praktycznej, w której goście poznali rozmaite sposoby przygotowania kawy, a także rady przydatne w codziennej pracy z tym produktem. Kuba Świątek podkreślił: „Przy okazji naszego panelu pokazaliśmy wiele aspektów dotyczących botaniki kawy, jej sensoryki oraz kompleksowości tematu. Unikaliśmy gotowych rozwiązań i pokazywaliśmy jak szerokie spektrum smaku i możliwości daje kawa, co każdy uczestnik poczuł na własnym języku podczas licznych tastingów.”

„Chefs after hours” to bezpłatne spotkania edukacyjne dedykowane branży gastronomicznej. Chefowie, kucharze i dziennikarze kulinarni mogą podczas nich spotkać się w nieformalnej atmosferze przy wspólnym stole, poszerzyć wiedzę i wymienić doświadczeniami. Następne spotkanie z cyklu już w krótce! Zapraszamy do Food Lab Studio.

MIL_7807

Podczas „Chefs after hours“ 28 listopada 2017r  ekspertami byli:

Kuba Świątek – Head Barista od ośmiu lat, w Specialty Coffee od ponad trzech. Uczestnik i laureat licznych zawodów dla baristów. Aktualnie headbarista w warszawskiej kawiarni STOR Cafe, trener oraz kontroler jakości kaw w palarni Coffee Republic.

Maciej Duszak – Master of Coffee Science w Coffeedesk. Trener, barista, Mistrz Polski Brewers Cup 2017. Specjalizuje się w edukowaniu, szerzeniu kultury specialty coffee oraz doradztwie w sektorze HoReCa.

Wiktor Borowski, współwłaściciel palarni Coffee Republic. Jego pełen pasji romans
z kawą trwa już od ponad 6 lat. Jego największą ambicją, na tą chwile jest wprowadzenie do palarni handlu direct trade oraz międzynarodowy sukces polskich palarni.

Partnerzy: Tefal, Casillero del Diablo, Bonduelle Food Service, Gastro Magic Service

Patroni: Food Service, Magazyn Kuchnia, KUKBUK, Mlask

Relacja wideo Marcin Lasa:

 https://www.facebook.com/GrzegorzLapanowskiOfficial/videos/1661976070490126/

MIL_7989 MIL_7942