Riga Open Culinary Cup 2009 – Drugie Miejsce dla Zbyszka Łęgowskiego

Opublikowano: 06-10-2009

4.jpg

7.jpg

10 września 2009 roku w Rydze na Łotwie odbył się Otwarty Kulinarny Puchar Łotwy. Organizatorem Pucharu był Łotewski Klub Szefów Kuchni (Pavaru Clubs), International Exhibition Company BT 1 oraz władze miasta Ryga

.image7987.jpg

Uczestnik musiał wykazać się dokumentem, że w przez ostatnie dwa lata pracował czynnie jako szef kuchni lub kucharz. Dodatkowo organizatorzy zabezpieczyli pomoc dla startujących w postaci ucznia Rydzkiej Szkoły Gastronomicznej.

2.jpg

Oficjalnym językiem Kulinarnego Pucharu Łotwy był j. angielski.

Zadanie uczestników Pucharu to przygotowanie menu składającego się z 4-ch dań w czasie 4 godz.:

I – w czasie 1 godz. 45 min przekąski z Sandacza, raków i selera (6 porcji)

II – w czasie 2 godz. 50 min przekąseczki intermediate (6 porcji)

II – w czasie 3 godz. 55 min dania głównego z Perliczki, śliwek suszonych, i do wyboru: tymianku, rozmarynu, szałwii i natki pietruszki.(6 porcji)

Uczestnicy otrzymali stanowiska konkursowe, wyposażone w pełni w profesjonalny sprzęt.

Przed konkursem wszyscy dostali e-mailem informację o limitowanej liście dostępnych produktów, które oprócz produktów obowiązkowych mogli zamówić do przygotowania dań konkursowych. Dodatkowo zawodnicy mogli przywieść ze sobą cztery produkty na Konkurs.

41.jpg

Zbyszek Łęgowski zabrał ze sobą z Polski:1. Czerwonego buraka

2. Polędwicę wołową

3. Jadalne kwiaty

4. Ser Parmezan

Skład jury to 7 sędziów z różnych krajów: Łotwy, Szwecji, Estonii, Finlandii, Białorusi, Polski.

Zawodnicy z poszczególnych krajów:

Dmitri Rooz – Estonia

Rusłan Sumirov – Rosja

Jari Karlsson – Szwecja

Vasilijs Strelkovs – Łotwa

Darius Dabrovolskas – Litwa

Giovanni Zichichi – Włochy

Zbigniew Łęgowski – Polska

nie dojechał – Białoruś
 

Polskę Reprezentowali:

Zbigniew Łęgowski – uczestnik konkursu

Mariusz Nowicki – koordynator

Andrzej Bryk – juror

3.jpg

Dania przygotowywane przez Zbyszka to:

Przekąska:

Wędzony w wiórkach z beczki po whisky Jack Daniels filet z sandacza podawany z szyjkami rakowymi, musem z kalafiora i (lokalnego) sera kremowego z nuta curry i malinowo-winnym octem balsamicznym.

Danie główne:

Rolada z perliczki z polędwiczką wołową, podawana z sosem z borowików i sufletem truflowym i sadzonym jajkiem przepiórczym Intermediate

Mus z perliczki podawany w liściach szpinaku z serem blue (lokalnym), i konfiturą z czerwonej cebuli.

Konkurs wygrał Dmitrija Roza z Estonii. Główną nagrodą był czek na 1000E. Drugie i trzecie miejsce nie były nagradzane. Zbigniew Łęgowski w/g punktacji jury międzynarodowego zajął drugie miejsce.

Dziękujemy Janisowi Siliniks – Prezesowi Łotewskiego Klubu Szefów Kuchni oraz Pani Dyrektor Zarządzającej, Danie Gritane za bardzo ciepłe przyjęcie i opiekę Polskiej reprezentacji w pięknej Rydze. Dziękujemy również sponsorom wyjazdu.

5.jpg

Łotwa to państwo w Europie Północnej powstałe w 1918 roku. Jedno z państw nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO. Od strony lądowej graniczy z Litwą (453 km), Białorusią (141 km), Rosją (217 km) i Estonią (339 km). Łączna długość granic lądowych wynosi 1150 km, ponadto Łotwa posiada 531 km wybrzeża Morza Bałtyckiego. Łotwa jest krajem nizinnym, z licznymi wzniesieniami, oraz około 5000 jezior w większości polodowcowych. Słabo urozmaicony krajobraz, oraz także liczne źródła wód mineralnych predestynują Łotwę do bycia się miejscem wypoczynku.

Dużym atutem Łotwy jest długa linia brzegowa i nadbałtyckie plaże. Najsłynniejszym miastem wypoczynkowym jest otoczona wianuszkiem mniejszych ośrodków Jurmała, skąd można dopłynąć promem do innych portów nad Bałtykiem. Poza Rygą i Jurmałą wielu turystów odwiedza nieodległą od stolicy Siguldę, leżącą na skraju Parku Narodowego Gauja, gdzie podziwiać można: zamki, jaskinie, jeziora, starodrzew. Turyści chętnie odwiedzają także drugie miasto kraju, położony nad Dźwiną Dyneburg.

Kuchnia łotewska należy do najoszczędniejszych w świecie, nie marnuje się w niej nic. Nawet ze skórek do jabłek można zrobić smaczny orzeźwiający napój. Przez wieki kraj ten tkwił pod jarzmem obcego najeźdźcy Zakonu Kawalerów Mieczowych. Ludność na terenie Łotwy zajmowała się w wiekach średnich rybołówstwem, bartnictwem i myślistwem. Jadano mięso końskie, pito kobyle mleko i piwo z miodu. Jadano chleb, kwaszoną kapustę i ogórki oraz potrawę z rozrzedzonej mąki gryczanej i jęczmiennej. W późniejszym okresie do jadłospisu weszły ziemniaki, potrawy pieczone z dodatkiem oleju lnianego lub sadła, warzywa (rzepa, kapusta, brukiew, ogórki i buraki). Jadano też płody lasów (żurawiny, brusznice, czernice, łochynie, czarne porzeczki, grzyby) oraz płody przydrożnych rowów (lebioda, pokrzywa, szczaw), niewielkie ilości mięsa oraz ryby morskie, przy czym ulubionym daniem są kilki – świeże szproty poddane maceracji w solance lub w solance z korzeniami. Z bogatego repertuaru potraw z ryb polecić trzeba zupy rybne, z dodatkiem ziemniaków lub chleba, bardzo specyficzny barszcz z solonych śledzi, a także potrawy z dodatkiem słodkiego mleka – karp w mleku i pstrąg młynarzowej. Kuchnia łotewska jest mocno zbliżona do kaszubskiej.

Materiały: Andrzej Bryk