Skin Contact 2018 – degustacja Vini e Affini

Opublikowano: 30-04-2018

24 i 25 kwietnia Warszawa zgodnie z założeniami organizatora zamieniła się w światowe centrum wina. Do stolicy przyjechało bowiem ponad 30 producentów najlepszych win na świecie, a podczas wydarzenia można było spróbować kilkuset trunków, porozmawiać z najlepszymi sommelierami i przedstawicielami producentów.  „Prawdziwe dionizje dla pasjonatów i miłośników oraz tych, którzy dopiero szukają swoich ulubionych smaków”. Portal Newsgastro reprezentowała redaktor naczelna, Małgorzata Piotrowska.

Podczas Skin Contakt 2018 w Reducie Banku Polskiego zaprezentowała się absolutnie pierwsza liga producentów win na świecie m.in. G.D. Vajra oraz La Castellada z Włoch, Domaine Santa Duc z Francji, czy Quinta da Pellada z Portugali. Trzeba przyznać, że okazja, aby zobaczyć ich wszystkich w jednym miejscu zdarza się niezwykle rzadko. – Jesteśmy zaszczyceni, że udało nam się zaprosić do Warszawy tak znamienitych gości  i to już przy pierwszej edycji Skin Contakt. Jak sama nazwa wskazuje to okazja na bezpośredni kontakt, wymianę i poznanie najlepszych w tej branży  – mówi Beata Gawęda, właścicielka Vini e Affini, importera i dystrybutora najlepszych europejskich win, który w świętuje w tym roku 10-lecie istnienia.

Specjalnie na Skin Contact 2018 do Polski przyjechała Susan Hulme – Brytyjka, która od 2005 może poszczycić się najwyższym w branży sommelierów tytułem Master of Wine, który na świecie ma tylko 300 osób. Susan poprowadziła warsztaty wraz z najlepszymi, polskimi sommelierami: Kamilem Wojtasiakiem (But­che­ry & Wine, Najlepszy  Sommelier w Polsce 2018), Pawłem Demianiukiem (sommelier Kieliszków na Próżnej) oraz Wojciechem Bońkowskim (znawca wina, muzykolog). 

Drugi dzień Skin Contact 2018 był dniem otwartym dla gości indywidualnych, którzy mogli wejść i spróbować wyśmienitych win, w tym najlepszych win pomarańczowych, które podbijają teraz podniebienia winiarzy na całym świecie. Wpisując się w trend zainteresowania winami ekologicznymi, organicznymi. – Wina pomarańczowe ze swoim nieoczywistym, korzennym, aromatem, które powstają metodą przedłużonego kontaktu winogron ze skórką były naszą inspiracją w tworzeniu idei spotkania. My też szukamy nowych, ciekawych smaków i mamy nadzieję zarazić naszą ciekawością wszystkich naszych Gości – dodała Beata Gawęda.

Nasza redaktor naczelna Małgorzata Piotrowska: – Dla mnie sporą niespodzianką był panel dyskusyjny „Krytycy konta Sommelierzy”. Nie ukrywam, że pierwszy raz brałam w Polsce udział w takim wydarzeniu. O tych samych winach mówili ludzie z dwóch perspektyw, a dodatkowo na pytania odpowiadali obecni producenci. Na panel zaproszonych zostało 35 producentów, a do degustacji specjalnie na tę okazję wybrano 30 win. – Wśród nich niemal same „perełki” i nie ukrywam, że w wielu winach mogłabym się zakochać. Degustacja była prawdziwą ucztą

Prowadzący: 

  • Susan Hulme – MW Wine educator, krytyk i sędzia międzynarodowych konkursów winiarskich,
  • Wojciech Bońkowski – korespondent www.timatkin.com oraz Meininger’s Wine Business International,
    Paweł Demianiuk – współwłaściciel, Head Manager i sommelier Kieliszki na Próżnej i Kieliszki na Hożej,
  • Kamil Wojtasiak – Head Sommelier w Butcheryandwine, zwycięzca Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów.