„SLOW WEST WEGE” Katarzyny Kędzior

Opublikowano: 27-12-2018

A rzucić tak wszystko i wyjechać w przysłowiową siną dal! Tak niejednokrotnie najpewniej myśli wielu z nas, ale tylko nieliczni mają naprawdę odwagę postawić swoje życie na szali szczęścia i zrobić ten pierwszy krok. Albo i kilka, dość zdecydowanych kroków, jak uczyniła to Katarzyna Kędzior, autorka nietuzinkowej książki pt.: „Slow West Wege. Kochaj, gotuj i żyj na całego”.

Właściwie trudno jednoznacznie skategoryzować, jaki to gatunek. Z jednej strony to wegetariańska książka kucharska. Ale z drugiej – lekko napisana historia o tym, jak dobrze, spokojnie i w zgodzie z naturą można żyć z dala od miasta. Podczas lektury na myśl przychodzą takie skojarzenia, jak slow life czy slow food, a uśmiech rozmarzenia sam pojawia się na twarzy czytającego. Ale po kolei! Kim jest autorka? To odważna kobieta, która, jak wielu jej rówieśników studiowała architekturę wnętrz we Wrocławiu i wzornictwo w Warszawie. Pewnego dnia zagrała jednak va banque i porzuciła życie w mieście, by razem z partnerem Lokuszem wyjechać na „koniec świata”.

W książce opisuje ich życie, które opiera się na prowadzeniu gościnnego domu w stylu western wege w Kotlinie Kłodzkiej w Sudetach. Otaczają ich góry, łąki i szczęśliwe zwierzęta, których z całą pewnością nikt „U Lokusza” nie serwuje na talerzach. Zawarte w książce przepisy są, jak sam tytuł wskazuje, wegetariańskie. Roślinna, smaczna kuchnia, przejażdżki konno, spokój – oto afirmacja życia, jaką w książce opisuje Katarzyna Kędzior. Co ciekawe jest ona przy okazji kobietą, która „żadnej pracy się nie boi”, co w rzeczywistości manifestuje się imponującą samodzielnością. Odważnie stawia sobie kolejne wyzwania i często własnoręcznie je realizuje. Stawia na proste rozwiązania, dające jednak niezwykłe efekty, co prezentują zawarte w książce zdjęcia. To lektura obowiązkowa, która przeniesie czytelnika opisami w inną krainę oraz wyedukuje w kwestii przepisów na zdrowe i smaczne dania. Książka jest przy okazji bogato zilustrowana przykuwającymi uwagę zdjęciami i została bardzo estetycznie wydana. Polecamy!

Wydawnictwo Babryba – www.babaryba.pl