To koniec chicagowskiej Grace***

Opublikowano: 03-01-2018

Szef kuchni Curtis Duffy oraz dyrektor generalny Michael Muser odeszli w grudniu z restauracji, co spowodowało liczne rezygnacje z pracy kolejnych członków zespołu, a ostatecznie doprowadziło do zamknięcia lokalu.

W Stanach Zjednoczonych jest wiele fantastycznych restauracji, ale tylko kilkanaście z nich może pochwalić się trzema gwiazdkami Michelin. Grace w Chicago jeszcze w grudniu należała do tej elitarnej grupy, a proces jej uruchamiania został nawet udokumentowany w filmie z 2015 pt. For Grace. Za sukcesem lokalu bez wątpienia stoi narrator filmu i wybitny szef kuchni –  Curtis Duffy oraz Michael Muser – dyrektor generalny, odpowiedzialny również za program winiarski. Mimo ogromnego sukcesu, w grudniu 2017 obaj panowie pożegnali się z restauracją, co wg amerykańskich źródeł doprowadziło do jej zamknięcia. 

We wspólnym, oficjalnym oświadczeniu Curtis Duffy o tym co prawda nie wspomina, ale media piszą wprost o przyczynie tej decyzji. Jest nią rzekomy konflikt z Michałem Olszewskim, inwestorem i właścicielem Grace. Panowie od miesięcy mieli podejmować liczne próby odkupienia restauracji od partnera finansowego, ale mimo wysiłków nie udało się doprowadzić do transakcji. Ostatecznie na początku grudnia 2017 odwołano zaplanowane rezerwacje, a Duffy i Muser kolejno, w kilkudniowym odstępie opuścili restaurację, którą przez lata budowali wraz z pracownikami. W poście na Facebooku panowie piszą o radości, z jaką otwierali lokal, o ciężkiej pracy, zaangażowaniu całego zespołu, któremu podziękowali za wspólnie spędzony czas. Jednocześnie zasygnalizowali, że był to pierwszy ich wspólny projekt, co wśród wielu komentatorów obudziło nadzieję na kolejny, równie ambitny projekt. 

W chwili oddawania tego materiału strona internetowa restauracji Grace w Chicago jest nieosiągalna, a ostatnie posty na ich facebookowej stronie publikowane były w listopadzie. Chicago ma zatem już tylko jedną restaurację z trzema gwiazdkami Michelin, a jest nią Alinea, gdzie wcześniej również pracował Duffy. Jak widać, jego kunszt pozostawia po sobie ślad w postaci sukcesu i najwyższych odznaczeń w świecie gastronomii. 

Źródło:

https://chicago.eater.com

http://www.chicagotribune.com

https://www.nytimes.com