Top Chef Polska budzi słuszne emocje!

Opublikowano: 10-05-2018

VII edycję programu Top Chef zwyciężyła Sylwia Stachyra, zachwycając jury i widzów swoim warsztatem, zweryfikowanymi umiejętnościami, ale też osobowością i niezwykłą umiejętnością łączenia smaków kuchni tradycyjnej z podejściem innowacyjnym i bez wątpienia kreatywnym. Odcinek finałowy, zamykający minione 10 tygodni był podsumowaniem ciężkiej pracy, rozwoju, kunsztu i determinacji wszystkich uczestników. Niejednokrotnie odcinek finałowy jest najtrudniejszym wyzwaniem w dotychczasowej karierze kucharzy.

Emocje towarzyszące ostatecznej rozgrywce związane były dodatkowe z faktem, że po raz pierwszy w historii polskiej edycji programu w finale z jednym mężczyzną spotkały się dwie kobiety. Jan Kilański, Ewelina Łapińska i Sylwia Stachyra mieli zadanie pokazać swoje ulubione produkty i potrawy w taki sposób, by zachwycić i otrzymać tytuł najlepszego oraz czek na sto tysięcy złotych. W realizacji celu pomagali im sous chefowie: Mariola Monczak, Krzysztof Konieczny, Jarosław Śliwka. Ich pracy przyglądali się widzowie, a w studio prowadzący show – Grzegorz Łapanowski wraz z jury w składzie: Wojciech Modest Amaro, Ewa Wachowicz, Maciej Nowak i Robert Sowa. Wszyscy zgodnie ocenili, że poziom zaprezentowanych dań był najwyższy ze wszystkich siedmiu edycji, a Maciej Nowak dodał, że To, co przed chwilą jedliśmy, było absolutnie niezwykłe i trudno porównywalne z tym, co podano nam w finale pięć lat temu.

Top Chef to bez wątpienia najbardziej prestiżowe, kulinarne show, w którym udział biorą wyłącznie zawodowcy. Znany na całym świecie program cieszy się dużą popularnością w Polsce tak w środowisku branżowych, jak i wśród widzów. Koncepcja show wymaga od uczestników: perfekcji, kreatywności, a przecierania nowych szlaków kulinarnych. W każdym odcinku mają zadanie wykazać się w kolejnych, niełatwych konkurencjach. VI edycję wygrał Dawid Szkudlarek – szef kuchni w Folwarku Folińscy w Wysokiej, zwycięzca Bocuse d’Or Poland 2018. I miejsce w V edycji zajął Tomasz Purol – szef restauracji „Blow up hall” w Poznaniu, autor książki „Warzywniak. Zapomniane smaki”. Katarzyna Daniłowicz to zwyciężczyni IV edycji, która obecnie jest wraz z Bogumiłem Mroczko szefową kuchni i właścicielką restauracji Olszewskiego 128. III edycja należała do Marcina Przybysza, którego znajdziemy dzisiaj w atelier Amaro na stanowisku sous chefa, II edycja – Sebastian Olma – szef kuchni w Restauracji Belvedere Łazienki Królewskie, I edycja – Martin Gimenez-Castro – Executive Chef w Salto i Ceviche Bar. Sylwii oraz wszystkim innym zwycięzcom serdecznie gratulujemy!