Warszawski Festiwal Kulinarny już za nami!

Opublikowano: 18-09-2017

Pierwsza edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego „Rośliny, Owady i miód” odbyła się 8-10 września w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 7 tysięcy osób. 

Festiwal rozpoczęto kolacją pod gołym niebem w piątek 8 września. W magicznym otoczeniu Ogrodu Botanicznego można było skosztować dań przygotowanych przez wyśmienitych szefów kuchni: Joannę Jakubiuk, Andrzeja Andrzejczaka, Wita Szychowskiego, Tomasza Maćkowiaka, Marcina Kocha i Martina Gimenez Castro. Wszystkie potrawy powstały z najlepszych produktów, m.in. od LokalnyRolnik.pl i Bukat. O dobrą kawę zadbał STOR, a wino serwował Magazyn Wino. Na specjalnie dobrane wina, oliwy i pieczywo zaprosiła również do swojego stoiska restauracja Winestone.

DSC_6257

 

 

Przez dwa dni festiwalowe 9 i 10 września na gości czekało ponad 70 wystawców z lokalnymi produktami, ceramiką, roślinami, rzemieślniczym piwem i winem. Nie brakowało również punktów gastronomicznych, serwujących pyszne jedzenie. Organizatorzy: Grzegorz Łapanowski z Food Lab Studio i Fundacją Szkoła na Widelcu, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego i Targi WZORY zaprosili gości do wzięcia udziału w licznych aktywnościach.  Podczas otwartej konferencji odbyły się 24 wykłady i panele dyskusyjne, podczas których poruszano ważne tematy jedzeniowo-środowiskowe. Rozmawiano o odpowiedzialnej konsumpcji, kryzysie środowiskowym i jedzeniu przyszłości. Zastanawiano się nad tym skąd wziąć dobre jedzenie, czy istnieje etyczne mięso, w jakiej kondycji są nasze łowiska, co jedzą Polacy, a także jak ograniczyć marnowanie żywności. Wszystkie spotkania były transmitowane na żywo na facebook.com, transmisje obejrzało 2500 osób. Przygotowano też ogrodową Kawiarnię Naukową, w której najbardziej zainteresowani goście mieli okazję bezpośrednio porozmawiać z panelistami. Po zakończeniu wykładów toczyły się tam jeszcze długie dyskusje związane z bezpieczeństwem i suwerennością żywnościową, które są głównym tematem międzynarodowego projektu „Wielkie Piknik”, prowadzonego obecnie przez Ogród Botaniczny

DSC_5107 (1)

Inne atrakcje, jakie czekały na odwiedzających to ponad  30 pokazów, warsztatów kulinarnych, ogrodniczych oraz z zakresu food designu a także spacerów botanicznych. W festiwalowym Pawilonie Kulinarnym spotkać można się było m.in. z Kasią Błażejewską-Stuhr, Karoliną i Maćkiem Szaciłło czy Mateuszem Szuchnikiem, a nawet Medycyną Kulinarną. Na terenie Ogrodu oraz w salach warsztatowych  można było wiele się nauczyć m.in. jak robić kokedamy i kosmetyki jadalne. Roślinne Porady przedstawiły tajniki domowego ogrodnictwa, a specjaliści z Ogrodu Botanicznego opowiadali o zapylaczach, dzikich roślinach jadalnych i domowych kompostownikach. Odbyła się degustacja win z Magazynem Wino i Tomaszem Prange – Barczyńskim oraz warsztaty o piwie rzemieślniczym z Browarem Trzech Kumpli. Z magazynem KUK BUK porozmawiać można było o „Food Design od kuchni” i  „Jak żyć z pracy własnych rąk”. W ramach Festiwalu we współpracy z Films For Food w Kinie Muranów odbyły się trzy pokazy filmów kulinarnych.

DSC_6046

W trakcie Festiwalu przy Pawilonie Kulinarnym uczestnicy próbowali specjałów od rolników i lokalnych producentów żywności na stoisku akcji Polska Smakuje. Każdy, kto nie zdążył cały czas ma szansę dowiedzieć się więcej o bogactwie regionalnej kuchni – wystarczy pobrać aplikację Polska Smakuje, w której znajdziemy informacje o produktach i producentach. Wszyscy spragnieni mogli pić bezpłatnie do woli wodę Grohe Blue, rozdawaną na stanowisku Grohe. 

DSC_6086

Nie zabrakło oczywiście atrakcji dla najmłodszych! Przez dwa dni Strefa Dziecięca przygotowana przez Pracownię Edukacji Ogrodu Botanicznego UW i Szkołę na Widelcu zapraszała do gier i zabaw edukacyjnych. Odbyła się tam inauguracja programu edukacji żywieniowo-kulinarnej „Dobrzejemy ze Szkołą na Widelcu”, której organizatorem jest Fundacja Szkoła na Widelcu, a ambasadorem prezes i założyciel fundacji Grzegorz Łapanowski. W tej edycji programu „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu” pakiety edukacyjne trafią aż do 1000 placówek, a program zrealizuje 110 000 uczniów.  Transmisję live z warsztatów „Dobrzejemy ze Szkołą na Widelcu” obejrzało aż 300 tysięcy internautów!

DSC_6117

Na zakończenie Festiwalu  Federacja Polskich Banków Żywności wraz z Magdaleną Łapanowską i Jakubem Emanuelem Malcem, Szefem kuchni Hotelu Novotel, zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy i gotowania w rytm muzyki podczas warsztatów  „EFFECT Zupa Disco”. W radosnych warsztatach tańcząc i gotując jednocześnie wzięło udział ponad 150 osób! Projekt finansowany był przez Erasmus +.

DSC_6366

Podczas Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego naprawdę dużo się działo. Sukces pierwszej edycji sprawił, że Organizatorzy mają w planach kolejne odsłony wydarzenia.

Warszawski Festiwal Kulinarny “Rośliny, owady i miód”

warszawskifestiwalkulinarny.pl

facebook.com/warszawski.festiwal.kulinarny

facebook.com/events/278612529273975

Organizatorzy wydarzenia: 

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Food Lab Studio, Fundacja “Szkoły na Widelcu”
Targi Designu Wzory, Grzegorz Łapanowski Grupa Kulinarna

Partner Główny:
GROHE
Partnerzy:
Orbis Hotel Group, Accor Hotels, Gastro Magic Service, Tefal, Ströer, Baziółka, FILMS for FOOD, Kino Muranów, Vege Polska – Stowarzyszenie Wegetarian Polskich, Melvit S.A., Trzech Kumpli – Browar Lotny, Fundacja Medicover, Polska Smakuje

Partnerzy merytoryczny:
MSC Polska – chroń morza i oceany, Federacja Polskich Banków Żywności, Erasmus+

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Wyborcza.warszawa.pl, Co Jest Grane24, KUKBUK, Zwierciadło, Sens, Cztery Kąty, Zwykłe Życie, USTA, SlowLife,  HIRO,  Magazyn Kuchnia, CzasDzieci.pl, Pomysł na ogród, Sielskie Życie, Mój Piękny Ogród, FOOD & FRIENDS, Newsgastro.pl, FoodService

zdjęcia Kamil Zieliński