TRZECI CZWARTEK LISTOPADA – Beaujolais Nouveau est arrive

Opublikowano: 17-11-2009

1224067_grapes.jpg

 

Otwarto już butelki z włoskim Novello i węgierskim Portugieserem. Francuskiego Beaujolais Nouveau będzie można próbować od 19 listopada.

Tradycyjne Święto Wina będzie także świętowane i u nas.

Zanim jednak bedziemy smakować Beaujolais Nouveau, warto zapoznać się z jego powstawaniem.

Najbardziej południowa cześć Burgundii. Obszar Beaujolais (wym. bożole) ma rozmiary ok. 50km dlugości na 10 do 15 km szerokości. Od północy jest ograniczony terenami winnic Mâcon, z którymi czasami się nawet miesza, np. Saint-Amour wytwarza jednocześnie i Beajolais i Mâcon-Villages. Obszar winny Beaujolais został stworzony dosyć niedawno (18 wiek), była to posiadłość panów na Beaujeu, osiadłych tam już od 10 wieku, jego związek z Burgundią jest dosyć luźny, Beaujolais podkreśla od zawsze swoją odrębność mimo teoretycznej przynaleności do Burgundii. Beaujolais ma powierzchnię ok.25 000 ha o produkcji ok. miliona hektolitrów, (prawie 2/3 produkcji Burgundii). Najczęściej są to małe , rodzinne posiadłości. 

1180379_wine.jpg 

Beaujolais jest czerwone w 99% i pochodzi w całości z jednego szczepu: gamay czarne o bialym soku, który na tych granitowych terenach daje wyjątkowo dobry rezultat. Wino żywe, świeże, giętkie i śliskie (takich przymiotników używa autor, przetłumaczyłam je dosłownie, może znajdziecie lepiej) o ładnym rubinowym kolorze, czasami wpadającym w lekki fiolet. Bukiet dyskretny ale posmak owocowy wspaniały co daje mu wdzięk wina trochę wiejskiego ale szczerego. Jest to typowe wino stołowe (do karafki), dobre na pragnienie. Aby w pełni ocenić jego zalety należy je pić (rzecz rzadka wśród win czerwonych) chłodne, w temperaturze piwnicy czyli ok. 10° i najlepiej w oryginalnej butelce Beaujolais, tzw. „pot beaujolais” o objętości ok. 46 cl. Beaujolais otrzymuje się przez tzw. macerację karboniczną ( metoda typowa dla tego regionu) czyli przetrzymanie podczas 3 do 4 dni bez dostępu powietrza przed skierowaniem do prasy. Ta metoda pozwala otrzymać wina szybko zdatne do komnsumpcji. W bardzo małym stopniu uprawia się również szczep chardonnay (1-2%), przede wszystkim w części północnej i który dostarcza win białych, dosyć podobnych do win macońskich. 

vina.jpg

Około 6 tygodni po zbiorach, w trzeci czwartek listopada, to świeże wino wyprodukowane z zachowaniem procedur specjalnych dla tego typu win i które zostało zakwalifikowane przez komisję degustacyjną jest oferowane amatorom. Trzeba je wypić do końca lutego

Beaujolais Nouveau jest określane jako  nie wymagające szczególnej oprawy. To wino, które ma wielu zwolenników, ale nie wszyscy są jego entuzjastami. Uważa się, że sukces tego młodego trunku ma przede wszystkim wymiar marketingowy i niewiele ma wspólnego z jego walorami.

597311_cave_full_of_vine.jpg

Mimo że nie jest to wino białe, należy przed podaniem schłodzić. Zalecana temperatura serwowania to 14-16 st. C, a jeśli rocznik jest szczególnie cierpki nawet 10-12 st. C. Młode wino pasuje do przystawek – np. pasztetów, kanapek. Dobrze komponuje się z serami francuskimi i bagietką, wędzonymi wędlinami, suszoną szynką, oliwkami.

Powodzenia w szukaniu smaku doskonałego.