World Chocolate Master 2018

Opublikowano: 07-11-2018

Branża gastronomiczna w kraju zjednoczyła się i trzymała kciuki za Michała Iwaniuka – szefa cukierni Airport Hotel Okęcie, który reprezentował Polskę podczas World Chocolate Masters 2018 i znalazł się w grupie najlepszych. Media są zgodne – to cukiernik z ogromnym talentem i pasją do swojej pracy. Człowiek ciężko pracujący, lecz z wizją i pokorą. Na swoim profilu na Facebooku przyznał, że Ostatnie cztery miesiące były dla mnie bardzo ciężkie i kosztowały trochę nerwów, pochłonięty przygotowaniami do World Chocolate Masters zaniedbalem rodzinę, która zeszła na boczny tor, ale mocno trzymała za mnie kciuki i kibicowała do końca chociaż nie mogli być na miejscu mocno wierzyli że dam radę, za co dziękuję swojej wspaniałej żonie. […] Jeszcze raz dziękuję wam wszystkim za poświęcenie swojego wolnego czasu by mi pomoc w osiągnięciu sukcesu na pewno wam tego nie zapomnę. Chciałbym podziękować także wszystkim znajomym i wszystkim tym co trzymali kciuki i kibicowali mi do samego końca, wierzyli że się uda, jeszcze raz dziękuję”.

Portal Newsgastro również trzymał kciuki! Jednak to Elias Läderach ze Szwajcarii został zwycięzcą 2018 World Chocolate Masters. Przekonał do siebie jury i zabrał do domu umowę dystrybucyjną z Harrodsem. Na podium stanęli także: Yoann Laval z Francji i Florent Cheveau z USA. W finale zmierzyło się dziesięciu cukierników, a najbardziej widowiskowym elementem ich zadania było „City of Tomorrow”. Każdy uczestnik miał bowiem przedstawić w czekoladowych rzeźbach swoją wizję na miasta przyszłości. W ten sposób powstały wysokie budynki i futurystyczne kształty, wszystkie stworzone z najlepszych i najbardziej imponujących kombinacji składników. Media podkreślają, że dziesięciu finalistów przywiozło ze sobą, ale też zyskało ogromną rzeszę fanów, wyraźnie dających uczestnikom silny zastrzyk energii. 

Nie obyło się bez dramatycznych wydarzeń podczas finału. Przeniesienie eksponatów zamieniło się w koszmar dla Desmonda Lee z Singapuru. Podczas przemieszczania pracy do kabiny prezentacyjnej oderwały się główne kawałki i spadły na podłogę. Można to zobaczyć tutaj – this video.

Elias Läderach tak podsumował swoje zwycięstwo: „Dla mnie to jest jak obraz 3D. To dynamiczna gra między ruchem, a ciszą. Wewnątrz widzisz kobietę, która symbolizuje ciszę. Liście pływające wokół niego symbolizują ruch. To naprawdę dzieło odzwierciedla moją pasję i miłość do czekolady artystycznej”. Zwycięska praca zostanie wystawiona w Harrods, znanym na całym świecie luksusowym domu towarowym.

Zdjęcia z wydarzenia: press photography WCM

Video z wydarzenia: https://vimeo.com/wcm2018

World Chocolate Masters to międzynarodowy konkurs, który powstał w 2005 roku. Jest to najbardziej wymagający konkurs dla profesjonalistów branży czekoladowej i często określany jest mianem „światowych mistrzostw czekolady”. Konkurs powstał z inicjatywy Cacao Barry® – jednej z najlepszych marek Barry Callebaut Group.