WZÓR NA SMAK || Grzegorz Łapanowski

Opublikowano: 11-04-2017

Grzegorz Łapanowski znany m.in. z warszawskiego Food Lab Studio, z Fundacji Szkoła na Widelcu, z telewizji, od lat gotuje, szkoli kucharzy i pracuje z dzieciakami. I o czym pewnie nie wszyscy wiedzą – notuje w swoim kajecie najlepsze kombinacje składników. To kucharz z pasją, wciąż głodny nowych odkryć. Z jego poszukiwań, badań i eksperymentów zrodził się pomysł na książkę „Wzór na smak”. Powstała książka inspirująca, nowoczesna i szanująca tradycję. O spotkaniu smaków.

Na tapetę idzie słodki, kwaśny, gorzki, słony, ale też umami i tłusty – Łapanowski rzeczowo tłumaczy, jak te smaki na nas „działają” i jak wykorzystać ich moc, żeby stworzyć dania idealne. Wyjaśnia dlaczego słodki lubi kwaśny, a kwaśny gra ze słonym, skąd bierze się „mięsność” umami i na czym polega fenomen kostki rosołowej. 

Autor opowiada o roli konsystencji i kolorów w dobieraniu składników, które mają się spotkać na talerzu. O tym, jak z każdego elementu dania przy pomocy kulinarnych trików można wydobyć to, co najlepsze, jego głębie, charakter. Jak najlepiej potraktować np. pomidora, jak go pokroić, zetrzeć, zmielić, posiekać, upiec, ugotować, udusić. Grzegorz zdradza z czego zrobić doskonałą panierkę i jak przygotować idealnego kurczaka. Opisuje, jak wydobyć kwintesencję smaku bazylii, tymianki, rozmarynu, szałwii, anyżu, kopru włoskiego, czosnku, cebuli, cytryny, łącząc je z wieprzowiną, wołowiną, jagnięciną czy rybami. 

Grzegorz Łapanowski rozszyfrowuje i tłumaczy najbardziej uniwersalne połączenia smaków, ale też podrzuca pomysły na nowe, nieoczywiste zestawienia. Znajdziecie tu kulinarne opowieści, przepisy i przykłady najlepszych połączeń składników. 

Każdy składnik jedzenia daje tysiące możliwości, które warto poznać i wykorzystać. Ta książka jest właśnie o tym. O potencjale, jaki daje kuchnia i poszczególne elementy tworzące danie. Książka Grzegorza Łapanowskiego to proste narzędzie dla każdego, kto głowi się w kuchni: co, do czego i jak? Odpowiedź na pytanie, jaki jest wzór na smak.  

Zrzut ekranu 2017-04-11 o 09.48.57

Zdjęcia do książki wykonał Krzysztof Kozanowski, jeden z najbardziej cenionych w naszym kraju fotografów kulinarnych, stylizacje przygotowała Renata Prandota-Prandecka, a szatę graficzną zaprojektowała Joanna Skiba. 

„Wzór na smak” to wydanie albumowe – 230 stron, 57 przepisów, 30 grafik i 70 pięknych zdjęć. To idealna ściąga dla początkujących, a jednocześnie świetna inspiracja dla zaprawionych w bojach pasjonatów gotowania. 

Grzegorz Łapanowski zdobywał doświadczenie w kilkunastu restauracjach, m.in. w Polsce, Danii, Portugalii, Francji u najlepszych szefów kuchni. Współpracuje ze stacjami telewizyjnymi i radiowymi. Od 10 lat prowadzi własną firmę realizującą projekty kulinarne, pokazy, warsztaty kulinarne oraz szkolenia. Założył i prowadzi fundację Szkoła na Widelcu, która realizuje działania na rzecz promocji edukacji kulinarnej, i stowarzyszenie Slow Food Youth Warszawa.
W Warszawie prowadzi Food Lab Studio. 

Wydawnictwo Full Meal ma w swoim dorobku takie bestsellerowe pozycje jak „O jabłkach” Elizy Mórawskiej Whiteplate (przetłumaczone przez MSZ jako „On Polish Apples”), „O chlebie” czy „O kwiatach”. Wydało też „On Polish See Fish” oraz „Apetyt na Polskę”. Ta przygotowana na EXPO 2015 w Mediolanie książka została nagrodzona przez festiwal w Grucznie i festiwal World’s 50 Best Restaurants Polska jako najlepsza pozycja kulinarna 2016 roku. Zdjęcia do książki wykonał Krzysztof Kozanowski, jeden z najbardziej cenionych w naszym kraju fotografów kulinarnych, stylizacje przygotowała Renata Prandota-Prandecka, a szatę graficzną zaprojektowała Joanna Skiba. 

„Wzór na smak”, Grzegorz Łapanowski, Wydawnictwo Full Meal 2017