Znamy najlepszych polskich roasterów

Opublikowano: 17-09-2019

W miniony weekend po raz drugi odbyły się Mistrzostwa Polski Roasting 2019 z udziałem najlepszych w kraju specjalistów zajmujących się wypałem kawy. Podczas tegorocznej edycji najbardziej cenione palarnie kraju reprezentowało 13 uczestników. Zwyciężył Mateusz Karczewski z Audun Coffee, drugi był Anton Pisnia z Paloma Coffee, a trzeci Krzysztof Zamęcki z Etno Cafe.

Trzydniowe zmagania
Mistrzostwa podzielone są na trzy etapy. Pierwszym z nich jest ułożenie roasting planu po uprzednim zapoznaniu się z piecem. Uczestnicy muszą zaplanować stworzenie swojego autorskiego blendu, czyli mieszanki trzech wybranych kaw, przy czym każda z nich musi zostać użyta w co najmniej dziesięciu procentach. Po próbnym wypalaniu kawy każdy z roasterów jest zobowiązany przedstawić kapitule sędziowskiej skończony roasting plan, na podstawie którego kwalifikuje się lub nie do kolejnego etapu. Liczy się tu nie tylko wyobraźnia, ale przede wszystkim precyzja i analityczny umysł.
Druga część to roasting – wypalanie blendu i singla, czyli kawy speciality z pojedynczych plantacji. Pięciu niezależnych sędziów ocenia w tym etapie przede wszystkim zgodność z przedstawionym dzień wcześniej planem. Wreszcie, trzeci dzień to sprawdzian wiedzy teoretycznej, czyli green grading, podczas którego uczestnicy dostają próbkę zielonego ziarna. Ich zadaniem jest wizualna ocena jego jakości i znalezienie ziaren z defekatmi.
Rosnące zainteresowanie kawą kraftową
Udział w mistrzostwach to dla mnie nie tylko ogromne wyróżnienie, ale i duża frajda – powiedział Krzysztof Zamęcki, Head Roaster Etno Cafe. – Cieszy dużo większe zainteresowanie zawodami w porównaniu z rokiem ubiegłym. Myślę, że to efekt coraz większego zainteresowania kawą kraftową, która wypala się już w blisko trzystu polskich palarniach.
Na Mistrzostwach Polski Roasting 2019 pojawiły się reprezentacje największych palarni z całego kraju. Organizatorem wydarzenia jest Specialty Coffee Association, organizacja integrująca zarówno indywidualnych baristów, jak i kawiarnie, palarnie, hotele, dystrybutorów i producentów.