Festiwal Transatlantyk – Kino Kulinarne!

Opublikowano: 09-07-2019

Dwie niepowtarzalne, zmysłowe i smakowite sekcje Festiwalu Transatlantyk – Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe VOX. 

Ostatnie bilety nadal w sprzedaży!

Międzynarodowy Festiwal Transatlantyk zapewnia swoim widzom przeżycia najwyższej próby. Kunsztowne, pobudzające wszystkie zmysły i rozpalające nie tylko filmowy apetyt. „Kino Kulinarne” i „Kino Łóżkowe VOX” to dwie uwielbiane przez widzów sekcje, które łączą ucztę wizualną z niespotykanym nigdzie indziej doświadczeniem wyjątkowego obcowania z filmem.

 KINO KULINARNE

„Kino kulinarne” to filmowa uczta składająca się z dwóch podstawowych składników: miłości do zdrowego jedzenia oraz uwielbienia dla niespiesznej i towarzyskiej atmosfery spożywania kulinarnych pyszności. Ta wyjątkowa sekcja łączy pokazy wysmakowanych filmów o tematyce kulinarnej z niepowtarzalnymi kolacjami przygotowywanymi przez najwybitniejszych szefów kuchni. Transatlantyk jest jedynym festiwalem w Polsce, który co roku prezentuje ten autorski cykl Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a także jednym z dwóch festiwali na świecie, który współpracuje z Berlinale Kulinarisches Kino. Kolacje w ramach Kina Kulinarnego odbędą się podczas pięciu niezapomnianych letnich wieczorów. Pierwsza już w sobotę 13 lipca!

Rozpoczniemy pokazem dokumentu „Bóg w każdym ziarnku” („Y En Cada Lenteja Un Dios”) w reżyserii Miguela Ángela Jiméneza – opowieści o rodzinnej, hiszpańskiej restauracji L’Escaleta, która zdobyła dwie gwiazdki Michelin. Po pokazie odbędzie się kolacja przygotowana przez Pawła Rumowskiego. Kolejny wieczór z filmem „Nasze miejsce na ziemi”  (“The Biggest Little Farm”) Johna Chestera zabierze widzów w podróż po położonej w malowniczej Kalifornii, ekologicznej i funkcjonującej w zgodzie z prawami natury farmie. Kolację inspirowaną tym obrazem przygotują Patryk Dziamski i Robert Skubisz. Trzeci wieczór rozpocznie film „Soufra” w reżyserii Thomasa A. Morgana – historia Mariam Shaar, uchodźczyni, która przy pomocy foodtruckowej kuchni ulicznej pokazała, jak gotowanie przyczynia się do zmiany społecznej. Kolację inspirowaną tym obrazem przygotuje Ernest Jagodziński. Czwarty wieczór rozpocznie film „Ogień: kuchenne (r)ewolucje („The Heat: A Kitchen (R)evolution”) w reżyserii Mayi Gallus. Odwiedzimy w nim kulinarne salony, w których siedem niezwykłych szefowych kuchni udowodni, że kierowanie restauracją nie jest wyłącznie męską domeną. Po pokazie kolację przygotuje Tomek Jakubiak. Ostatniego wieczoru zobaczymy kulinarną klasykę, ciepłą i apetyczną komedię „Wielkie otwarcie” („Big Night”) Campbella Scotta i Stanleya Tucciego – opowieść o włoskich emigrantach, którzy w latach 50. otworzyli restaurację w New Jersey. Kolację po seansie przygotuje Przemysław Wieloch.

Transatlantyk każdego roku dba o niepowtarzalna oprawę wszystkich wieczorów. Podczas 9. edycji Festiwalu filmy tej sekcji wyświetlimy w Cinema City Manufaktura mieszczącym się w odrestaurowanym kompleksie fabrycznym Izraela Poznańskiego. Natomiast kolacje odbędą się w zjawiskowej Hali Maszyn w EC1 Łódź – zrewitalizowanym zespole pierwszej łódzkiej elektrowni, przestrzeni łączącej tendencje architektoniczne z początku ubiegłego stulecia oraz nowoczesny nurt postindustrialny. Kolacja w tej niecodziennej scenerii będzie okazją do spotkania z innymi widzami Festiwalu, rozmów o filmach czy tajnikach branży kulinarnej.

Koszt biletu na wieczór z „Kinem Kulinarnym” wynosi 200 zł. Pakiet obejmuje pokaz filmu (projekcje zaczynają się o godz. 19:00), kolację oraz transport autobusem z Cinema City Manufaktura do EC1 Łódź.

Bilety do nabycia tutaj: https://www.transatlantyk.org/pl/filmy/kino-kulinarne-1 

Współorganizatorami “Kina Kulinarnego” są: Dziamski Concept Rest i TT Events, a Głównymi Sponsorami: Tom Gast, Winterhalter, Stallas oraz Olis. Partnerzy Kina Kulinarnego: Baziółka, Federacja Ziemniaka, Sekrety Szefa Kuchni Demi Glace, Nestle Professional, Chef, San Pellegrino, Fine Dine, Dobre Wino, Bidfood Farutex, Basilur, Lilu Fruits, Farm Frites, Piekarenki, Profilaktyka i Zdrowie, Kopert Cress, wypożyczalnia Gastro Magic Service, Cukiernia Sowa, Polska Inicjatywa Kulinarna. Restauracje: PamPam (Warszawa), Aroma by Patryk Dziamski (Poznań), Autentyk – Kuchnia i Ludzie (Poznań), Jakubiak w Sopocie oraz Restauracja Heksagon (Łódź).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KINO ŁÓŻKOWE VOX

Uznane przez serwis BuzzFeed za jedno z 10 najwspanialszych plenerowych kin świata, Kino Łóżkowe po raz kolejny odbędzie się w ramach Festiwalu Transatlantyk. Pomysłodawcami tego wyjątkowego projektu są Jan A.P. Kaczmarek oraz Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej VOX.

Ideą przewodnią tegorocznej edycji Festiwalu Transatlantyk jest „Lądowanie na księżycu i inne zawieszone sny”. Na seanse znakomitych filmów z ostatnich lat, w tym tytułów, które weszły już do kanonu kina zaprosimy widzów do strefy VOX, która łączy możliwość przeżywania filmowych emocji w kameralnych warunkach z festiwalową atmosferą tworzoną przez duże grono widzów.

Wieczorami, w przytulnych łóżkach z baldachimami będzie można przeżywać filmowe emocje, a w weekend 13 i 14 lipca w strefie przed Kinem Łóżkowym VOX odbędą się zorganizowane przez VOX warsztaty roślinne, podczas których uczestnicy nauczą się robić kokedamy. Do poprowadzenia tego spotkania zaprosiliśmy projekt botaniczny ro_ślinka – ekspertów z książki VOX „W domu”.

W Kinie Łóżkowym VOX odbędą się także inspirujące wykłady, które przeprowadzi Uniwersytet SWPS. Bo przecież edukacja wcale nie musi się ograniczać do uczelnianych murów, a wiedzę łatwiej przyjąć w przytulnym łóżku z baldachimem. Jak co roku tematyka spotkań będzie zróżnicowana, ale wszystkie prelekcje połączy tegoroczne hasło przewodnie festiwalu: „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”.

Ostatnie bilety na seanse Kina Łóżkowego dostępne są tutaj: https://www.transatlantyk.org/pl/filmy/kino-lozkowe

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź. Partnerem Festiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerami Festiwalu są: Instytut Adama Mickiewicza, Cinema City Manufaktura, Muzeum Kinematografii, SWPS, VOX, Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Studio Filmowe TOR oraz firmy Brill AV Media, Res Bona Event, Piloci Studio, Toyota, Lexus, San Pellegrino, Dobre Wino i Silver Catering.

Przy organizacji 9. edycji Festiwalu, Transatlantyk po raz kolejny współpracuje z licznymi partnerami z Łodzi, wśród nich z EC1 Łódź, Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission, Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera, Fotofestiwalem, Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, Festiwalem Mediów Człowiek w Zagrożeniu oraz Biblioteką Miejską w Łodzi.

Patroni medialni: Radio TOK FM, Radio Łódź, Dziennik Łódzki, Co Jest Grane 24, Twój Styl, Kalejdoskop, KukBuk, KINO, Polityka, Presto Filmowe, Ekrany, Contemporary Lynx, Film & TV Kamera, Legalna Kultura, filmweb.pl, onet.pl, Arte po polsku.

Matronat: Stowarzyszenie Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom.

Opieka medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja