Jak wybrać garnki emaliowane?

Opublikowano: 26-11-2020

Każda dobra gospodyni wie, jak ważnym elementem wyposażenia każdej kuchni są garnki. Bez nich nie byłoby mowy o przygotowaniu nawet najbardziej podstawowego posiłku. Gotując spędzamy też znaczną część naszego życia. Warto więc dobrać do siebie takie narzędzia kuchenne, które nie tylko ułatwią, nam ten czas, ale staną się także ozdobą naszej kuchni. Zastanówmy się więc w tym artykule, w jaki sposób wybrać najbardziej nam pasujące garnki emaliowane?

Dlaczego emalia na garnkach to dobre, sprawdzone rozwiązanie?

Pokryte emalią garnki to rozwiązanie sprawdzone od lat. Stosowały je w swoich kuchniach zarówno nasze matki, jak i babki. Są jednym z najczęściej spotykanych na świecie narzędzi kuchennych. Sprawdzają się dobrze od tak dawna, bo emalia, którą są pokryte to substancja niezwykle trwała i wytrzymała. Chroni zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i tymi z powodowanymi temperaturą.

Warto także podkreślić, że emalia jest powłoką, która nie zmienia smaku przygotowywanych w garnku potraw. Nie zachodzi w związki z jedzeniem. Chroni je także od wszelkiego rodzaju związków chemicznych, nawet w wysokich temperaturach. W rezultacie z całą odpowiedzialnością stwierdzić możemy, że garnki emaliowane są zupełnie bezpieczne dla zdrowia i życia naszego, jak i naszej rodziny.

Źródło: Prymus AGD

Czym kierować się przy wyborze garnka emaliowanego?

Pytanie to wydaje się banalne, ale jeśli popatrzymy do naszych kuchennych szafek – to z całą pewnością znajdziemy tam wiele garnków, z których prawie w ogóle nie korzystamy. Jest to powodowane przez ich słabe dopasowanie do naszych prawdziwych potrzeb. Jak więc nie popełnić już tego samego błędu i kupić taki garnek, bądź zestaw garnków – z którego faktycznie będziemy stale korzystać? Powinniśmy zastosować tu kilka podstawowych i uniwersalnych zasad:

  1. Powinniśmy unikać garnków wykonanych ze słabej jakości aluminium, bądź ich miedzianych odmian, nie posiadających zabezpieczającej powłoki.
  2. Dobrym pomysłem mogą okazać się za to garnki emaliowane. Najlepsze to te z grubym dnem. Wybierając je będziemy mieli pewność, że nie przywrą do niego fragmenty jedzenia.
  3. Wybierajmy te emaliowane garnki, których wewnętrzna powłoka jest najgładsza – ma to oczywisty wpływ na nieprzywieranie jedzenia do dna i ścianek naszego naczynia.
  4. Jeśli chcemy położyć szczególny nacisk na bezpieczeństwo naszego zdrowia i życia – możemy wybierać te garnki, które mają atest Państwowego Zakładu Higieny.

Czy wybierać pojedyncze garnki emaliowane – czy cały ich komplet?

Najważniejszym czynnikiem będzie tu liczba domowników. Jeśli mamy dużą rodzinę – to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup zestawu garnków. Należy jednak pamiętać, że „zestaw, zestawowi nie równy”. Na polskim rynku jest ich bardzo szeroki wachlarz do wyboru: począwszy od niewielkich, składających się z trzech garnków – kończąc na tych rozbudowanych, zawierających także patelnie i rondle.

Musimy więc zadać sobie pytanie – czego tak naprawdę potrzebujemy? Jakie elementy będą dla nas niezbędne, a jakie nie. Dobrym pomysłem wydaje się także spisanie parametrów garnków już przez nas posiadanych i dokupienie pojedynczych sztuk, które pasować będą do nich wizualnie i rozmiarowo. Dzięki wkładaniu mniejszych modeli, w te większe – zaoszczędzimy tak potrzebne dla nas w kuchni miejsce. Utrzymamy dzięki temu większy porządek.

Podsumowanie

Dobrze dobrane do nas garnki emaliowane – stanowią często świetną inwestycję na lata. Warto więc dokonać zakupu po odpowiednim zapoznaniu się ze swoimi potrzebami i tym, co oferuje nam w tym względzie rynek.