Jak szybko i skutecznie zwiększyć sprzedaż napojów

Opublikowano: 31-05-2021

Jak szybko i skutecznie zwiększyć sprzedaż napojów, czyli wszystko co musisz wiedzieć o dyspenserze HMDrinks

Chciałbyś zwiększyć sprzedaż napojów w swoim lokalu? Zależy Ci na obniżeniu kosztów? Lubisz inwestycje rozsądne i pewne? Rozwiązanie, które oferuje marka HMDrinks, to sprawdzony i atrakcyjny sposób na serwowanie napojów, który szybko i efektywnie podwyższy obroty w Twoim biznesie gastronomicznym.

Marka HMDrinks i syrop nie tylko do lemoniady

Słyszałeś o smakowych syropach dedykowanych do gastronomii? Dzięki nim możesz w prosty sposób przygotować słodki, orzeźwiający napój. Wystarczy syrop połączyć z wodą. Na rynku dostępne są syropy gastronomiczne marki HMDrinks w czterech smakach: Cola, Lemoniada, Orange i Ice Tea. Ta klasyka smaku jest właśnie najczęściej wybierana przez klientów, co sprawia, że świetnie rotuje w gastronomii, zapewniając bieżące zużycie produktu.

Dlaczego warto zgłębić temat napojów przygotowywanych na bazie syropu?

  • Przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Napoje z koncentratów są znacznie tańsze od tych tradycyjnych napojów w butelce czy puszce.
  • Syropy HMDrinks charakteryzuje zarówno duża wydajność, jak i oszczędność miejsca. Jeden 5-litrowy karton koncentratu zastępuje aż 75 półlitrowych butelek z plastiku.
  • Korzystając z koncentratu nie tylko zwiększysz wolną przestrzeń w magazynie czy lodówce, ale także zmniejszysz zużycie śmieci.

 

Napój na bazie syropu można przygotować w dwojaki sposób. Bezpośrednio łącząc go z wodą w dzbanku do soków lub słoju (idealne do lemoniady!) lub korzystając z pomocy dyspensera do napojów. To zdecydowanie najwygodniejszy sposób serwowania napojów z koncentratu. Warto rozważyć inwestycję w zakup takiego urządzenia,  zwłaszcza, że HMDrinks posiada w swojej ofercie dyspenser gastronomiczny idealnie dopasowany do produktów marki.

Praktyczny dyspenser gastronomiczny

Dyspenser do napojów to urządzenie, które służy do przygotowania i serwowania zimnych napojów gazowanych, stworzonych na bazie syropu smakowego. Dyspenser gastronomiczny jednocześnie chłodzi, nasyca dwutlenkiem węgla i miesza wodę z syropem, finalnie tworząc napój o idealnych parametrach. Syropy HMDrinks można serwować z każdego dyspensera postmix. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni konektor – „wtyczkę”, umożliwiającą podłączenie syropów HMDrinks do urządzenia. Mimo tej możliwości, warto rozważyć zakup nowego dyspensera, oferowanego na stronie producenta syropów. Dlaczego?

  • Przede wszystkim dlatego, że dyspenser do napojów jest przystosowany do jednoczesnego serwowania całej gamy smaków oferowanych przez HMDrinks. Pięć nalewaków pozwala zatem serwować 4 smaki syropów oraz wodę.
  • Producent gwarantuje serwis, naprawę oraz pomoc techniczną.
  • Daje możliwość montażu maszyny na okres testowy oraz przetestowania urządzenia i serwowanych przez niego napojów w siedzibie firmy.

Jak zwiększyć sprzedaż napojów z dyspenserem HMDrinks

Korzystanie z dyspensera do napojów pomaga usprawnić pracę w lokalu, zwiększa szybkość obsługi klienta i pozwala pozbyć się bałaganu za barem. Jednak zdecydowanie największą zaletą korzystania z tego urządzenia jest zwiększenie zysków ze sprzedaży napojów. Jak to się dzieje?

Dyspenser gastronomiczny pozwala na wprowadzenie do oferty promocji zwanej Dolewką, polegającej na tym, że klient podczas wizyty w lokalu płacąc tylko raz, może uzupełnić swój kubeczek napojem z maszyny nieograniczoną ilość razy. Formuła tej promocji daje klientowi poczucie, że otrzymał coś gratis, chętnie zatem z niej korzysta. Dolewka pozwala mu także skosztować różnych smaków, łączyć je i eksperymentować. Nieprzypadkowo taką opcję serwują największe sieci gastronomiczne. Warto podpatrzyć ich działania i stworzyć w ofercie lokalu nie tylko możliwość zakupu Dolewki, ale także zamówienia zestawu „danie plus Dolewka”. Taki zabieg przyczyni się do zwiększenia sprzedaży nie tylko napojów, ale także serwowanych w lokalu dań.

Dyspenser dla każdego?

Dyspenser do napojów zda egzamin w każdej gastronomii – w restauracji, pizzerii, foodtrucku. Znajdzie swoje zastosowanie w pubie, barze i dyskotece. Urządzenie sprawdzi się także jako dyspenser hotelowy czy dystrybutor napojów w biurze. Łatwy w obsłudze, ekonomiczny i funkcjonalny. Dzięki możliwości oklejenia go w dowolny sposób, z użyciem własnych logotypów, będzie pełnił funkcję nie tylko praktyczną, ale także estetyczną, nadając miejscu nowoczesny i spójny wizerunek.