I Podkarpacki Szkolny Konkurs Kulinarny

Opublikowano: 13-09-2019

Ruszyły zgłoszenia do I Podkarpackiego Szkolnego Konkursu Kulinarnego, organizowanego 16 i 17 października w G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Potyczki uczniów szkół gastronomicznych odbędą się w ramach targów dla restauratorów i hotelarzy – Horeka ExpoRzeszów. Do wygrania cenne nagrody rzeczowe i staż w prestiżowej restauracji.

Do walki o tytuł najlepszej drużyny „kucharzy-uczniów szkół gastronomicznych” naPodkarpaciu powalczy dziesięć 2-osobowych zespołów, wybranych przez komisję z pośród nadesłanych zgłoszeń. Tematem konkursu są bliskie nam „Smaki Podkarpacia”. Drużyny będą miały 70 minut na przygotowanie dania głównego złożonego m.in. z ekologicznego kurczaka zagrodowego i regionalnych przysmaków: miodu, derenia i czosnku niedźwiedziego.

W 7-osobowym składzie jury konkursu zasiądą cenieni szefowie kuchni i osoby głęboko związane z gastronomiczną branżą, m.in. MarcinDudek – Executive Chef Hotel Best Western Q Kraków ****, mistrzowie kuchni z międzynarodowego stowarzyszenia Euro Toques, znany i ceniony na Podkarpaciu i nie tylko Marcin Purgacz – Ambasador Marki Podkarpackie Smaki oraz Kamil Tłuczek – Executive Chief w Grand Hotel Boutique **** wraz ze swoim zastępcą Piotrem Kuzdro, którzy jako jedyni z naszego regionu po raz kolejny zakwalifikowali się do finału najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego dla profesjonalnych szefów kuchni „Kulinarny Puchar Polski”.
Na zwycięzców czekają cenne nagrody rzeczowe oraz staż w prestiżowej restauracji pod okiem szefa kuchni.
Organizator konkursu czeka na zgłoszenia szkół do 6 października 2019 r. Regulamin i formularz zgłoszenia znajdują się na stronie: https://g2aarena.pl/wydarzenie/horeka/
Wejście na targi jest bezpłatne po uprzedniej rejestracji: https://bit.ly/2XHZZHI