Już za 2 tygodnie rozpoczynamy wspólne świętowanie!

Opublikowano: 20-05-2019

W ślad za Warszawą i Wrocławiem do akcji przyłączyło się 30 polskich miast. Na rynkach i głównych placach, w terminach zbliżonych do 4 czerwca,samorządowcy częstować będą mieszkańców lokalnymi specjałami. W tensposób, „rozstawionym w całej Polsce stołem”, świętować będziemy 30. rocznicę zakończenia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Świętowanie rozpoczniemy już 31 maja we Wrocławiu, gdzie w ramach festiwalu „Europa na widelcu“, o godz.18:30 w Kinie Nowe Horyzonty,wyświetlone zostaną filmy „Okrągły Stół od kuchni” oraz „Opowieści Okrągłego Stołu”autorstwa m.in. Piotra Bikonta. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z dziennikarką Katarzyną Bosacką, inicjatorką akcji Menu Wolności oraz Robertem Makłowiczem, jednym z ambasadorów akcji, a po seansie poczęstunek.

Natomiast o godz. 19:30 we wrocławskim Hotelu Monopol odbędzie się wyjątkowa Kolacja Wolności. Na ten niezwykły wieczór złożą się pokazy specjalne wyżejwymienionych filmów, które zostaną powtórzone w Sali Klubowej hotelu Monopol oraz kolacja degustacyjna. Przygotują ją wspólnie dotychczasowi szefowie kuchni Hotelu Monopol: Krzysztof Żurek, aktualnie szef kuchni Hotelu Stary w Krakowie, Justyna SłupskaKartaczowska z wrocławskiej restauracji Jadka, Łukasz Budzik z restauracji Mennicza Fusion we Wrocławiu oraz Mariusz Kozak – obecny szef kuchni Hotelu Monopol. Menu Wolności w ich interpretacji będzie oparte na lokalnych produktach i zainspirowane historią naszego kraju. W cenie biletu zawarta jest również degustacja polskich win i alkoholi dobranych przez sommelierkę Hotelu Monopol, Michała Jagodę. Udział w kolacji wezmą również Katarzyna Bosacka oraz Robert Makłowicz, a wieczór poprowadzą Lucyna Zembowicz oraz Jakub Gutek z FILMS for FOOD – organizatorzy filmowo-kulinarnej części festiwalu, czyli Filmowej Europy na Widelcu. Bilety na pokaz w kinie oraz na seans z kolacją w Hotelu Monopol można kupić przez stronę Kina Nowe Horyzonty: www.kinonh.pl

Następnego dnia, czyli 1 czerwca burmistrz dzielnicy Wilanów w Warszawie, zaprasza wszystkich od godz. 11.00 na Śniadanie Wolności. Na osiedlu RoyalWilanów przy ul. Klimczaka 1, smażona będzie Jajecznica Wolności z 1989 jaj kur z wolnego wybiegu. Do jajecznicy piekarnia Grzybki upiecze 30 kilogramowy ChlebWolności.

Niektóre z zaplanowanych przez miasta atrakcji są po prostu niesamowite: w Bydgoszczy cukiernia Sowa przyrządzi słodką replikę okrągłego stołu, przy którym będą stały czekoladowe krzesła; w Wadowicach nie zabraknie oczywiście darmowych kremówek papieskich, a w Kielcach…samorządowcy zapraszają na Śniadanie Wolności składające się z 1989 jaj ugotowanych na twardo, podanych z Majonezem Kieleckim. Polska Grupa Porcelanowa, w której skład wchodzą fabryki Ćmielów, Chodzież i Lubiana, wypuści okolicznościowy ozdobny talerz z logo akcji, które zaprojektował Andrzej Pągowski.

– Marzyłam o tym, żeby to piękne, czerwcowe święto, wręcz stworzone do pikników i radości, wyglądało właśnie w ten sposób – mówi Katarzyna Bosacka. – Ale pozytywny odzew z jakimsię spotkaliśmy, przerósł nasze oczekiwania! W ciągu dwóch miesięcy nasz profil na FBpolubiło prawie 3 tysiące osób, zaangażowaliśmy do współpracy 30 miast, zgłosiło się do naskilkadziesiąt restauracji, szkół i hoteli z całej Polski, tworząc w sumie kilkaset mniejszych iwiększych wydarzeń, pod wspólną nazwą Menu Wolności – dodaje.

Ambasadorzy akcji Menu Wolności: Robert Makłowicz, Andrzej Pągowski, AgnieszkaKręglicka, Dorota Wellman, Andrzej Polan, Katarzyna Błażejewska Stuhr i Maciej Stuhr, Tomasz Jakubiak, Grzegorz Łapanowski, Piotr Kucharski, Adam Chrząstowski.

Wydarzenia związane z akcją Menu Wolności można śledzić na FB raz na stroniewww.menuwolnosci.pl .
Partnerzy: