Naturalność jest możliwa

Opublikowano: 05-07-2019

Program Festiwalu Cheese 2019 jest już online!

12. edycja najważniejszego na świecie festiwalu będzie poświęcona naturalnym serom oraz korzyściom dla zdrowia i środowiska, jakie płyną z ich spożycia

12. edycja Festiwalu Cheese, najważniejszego na świecie wydarzenia poświęconego serom z surowego mleka oraz tradycyjnym produktom mlecznym, odbędzie się w dniach 20 – 23 września w Bra, we Włoszech, i gościć będzie drobnych wytwórców sera – i nie tylko – z całego świata.  

Po walkach stoczonych w obronie surowego mleka i przeciwko stosowaniu mleka w proszku, w tym roku Slow Food postanowiło podnieść poprzeczkę: wiodącym tematem Festiwalu Cheese 2019 będzie Naturalność jest możliwa i stanowi on znaczący krok naprzód w promowaniu naturalnych serów wytwarzanych z surowego mleka. Slow Food jest przekonane, że naturalne sery – wytwarzane bez selekcjonowanych laboratoryjnie kultur starterowych, produkowanych masowo i kontrolowanych przez zaledwie kilka koncernów – stanowią część różnorodności biologicznej i są autentycznymi przedstawicielami miejsca swego pochodzenia. Pragniemy powtórzyć zatem, że pomimo tego, iż powrót do takiego stylu produkcji wymaga czasu, cierpliwości i doświadczenia, to jest on możliwy. Producenci naturalnych serów osiągają niebywałe i jedyne w swoim rodzaju rezultaty smakowe i zapachowe, którym sery przemysłowe nie mogą dorównać. 

Startery mają znaczenie zasadnicze: aby producent sera mógł zachować bioróżnorodność bakterii w swych produktach, może on zastosować własnej produkcji kultury starterowe mleczne lub serwatkowe w drodze przeszczepów, utrzymując w ten sposób naturalną florę bakteryjną. Każde gospodarstwo rolne posiada swoje własne kultury starterowe, ściśle związane z danym obszarem, które wpływają na aromat wytwarzanego sera. 

Korzyści płynące z promowania sera wytwarzanego z mleka pozyskiwanego od zwierząt karmionych trawą są wielorakie: wyróżnić można przede wszystkim korzyści środowiskowe polegające na ochronie krajobrazu, walce z zagrożeniami hydrogeologicznymi, zachowaniu bioróżnorodności flory i fauny, a także pochłanianiu CO2 z atmosfery. Ponadto przynosi ono korzyści dla zdrowia ludzkiego: Spożywanie naturalnych serów wytworzonych z surowego mleka pozyskiwanego od zwierząt z wolnego wypasu, nie codziennie, lecz w oparciu o rozplanowany sposób żywienia, nie tylko korzystnie wpływa na nasz metabolizm wzbogacając różnorodność flory bakteryjnej (mikrobiom), ale optymalizuje również proporcje pomiędzy kwasami Omega-3 i Omega- 6, zwiększając odporność ludzkiego organizmu na przewlekłe stany zapalne i ataki czynników pochodzących z otaczającego środowiska.

Festiwal Cheese 2019 rzuci również nowe światło na sprawy dotyczące produkcji wędlin z wykorzystaniem azotanów oraz wolnej od azotanów jak i chlebów na zakwasie. W wydarzeniu weźmie udział ponad 300 wystawców z Włoch i innych rynków międzynarodowych. Na Warsztatach Smaku wystąpią producenci serów pochodzący z całego świata: między innymi producenci z Sardynii (którzy w ostatnim czasie strajkowali w związku z niskimi cenami skupu mleka) oraz francuscy przedstawiciele dojrzewalni sera, którzy opowiedzą o historii serów francuskich. Mistrzowie kuchni z Włoch i z Wielkiej Brytanii przygotują swoje popisowe potrawy w ramach wydarzenia Dinner Dates , które odbędzie się w Pollenzo. 

Pełny program wydarzeń jest już dostępny w internecie. 

 —————————————-

Festiwal Cheese 2019 jest organizowany przez Władze Miasta Bra i Slow Food, przy wsparciu ze strony Władz Regionu Piemont. Organizacja wydarzenia jest możliwa dzięki wsparciu przedsiębiorstw, które wierzą w wartości i cele, jakie stawia sobie festiwal, a także Partnerów Oficjalnych: Agugiaro&Figna Molini, BBBell, CR Bra, Egea, Lurisia, Parmigiano Reggiano, Pastificio Di Martino, Quality Beer Academy, Reale Mutua.

Slow Food jest siecią wspólnot lokalnych założoną w 1989r., aby zapobiec zniknięciu regionalnych kultur i tradycji kulinarnych i aby przeciwstawiać się kulturze opartej na jedzeniu typu fast food. Od momentu powstania Slow Food rozwijało swoją działalność urastając do globalnego ruchu zrzeszającego miliony osób w ponad 160 krajach, którzy pracują na rzecz umożliwiania dostępu dla wszystkich ludzi do dobrej, czystej i sprawiedliwej żywności.