Paweł Gałecki zawalczy o tytuł mistrza kuchni włoskiej

Opublikowano: 19-10-2018

Już 24 października w mediolańskim La Pelota szefowie kuchni z całego świata spotkają się, by walczyć o tytuł mistrza kuchni włoskiej. Po raz drugi do konkursu zakwalifikował się Polak. Jest nim Paweł Gałecki, kucharz z lubelskiej restauracji Piano. Prezentacja dania, które polski kucharz przygotuje w Mediolanie, odbyła się 17 października w Akademii Kulinarnej Whirlpool.

Pasta World Championship to konkurs organizowany przez Akademię Barilla już po raz siódmy. W tym roku 18 młodych kucharzy z całego świata wystawi na próbę swoje kulinarne umiejętności. Myśl przewodnia tegorocznej edycji wpisuje się w światowy trend: Jedz pozytywnie. Udział w konkursie to okazja do pokazania swoich umiejętności i filozofii kulinarnej. Uczestnicy będą musieli zachwycić wymagających jurorów, tworząc autorskie dania oparte na flagowym składniku kuchni włoskiej, jakim jest makaron.

Program całego wydarzenia jest bogaty i bardzo urozmaicony. Podczas dwóch dni nie zabraknie licznych warsztatów, pokazów i debat, w trakcie których poruszane będą tematy takie jak  nowoczesne, ekologiczne rolnictwo, zrównoważone odżywianie czy dieta sportowców.

III ETAPY KULINARNYCH ROZGRYWEK

VII edycja Pasta World Championship podzielona została na III etapy. W trakcie pierwszego dnia odbędą się pojedynki wcześniej rozlosowanych par kucharzy. Paweł Gałecki rywalizował będzie z reprezentantem Emiratów Arabskich. W drugim etapie 10 najlepszych będzie musiało wykazać się nie lada inwencją, komponując potrawę z nieznanych wcześniej produktów, na wybór których będą mieli ograniczony czas. Do finału przejdą dwie osoby, których zadaniem będzie przygotowanie własnego pomysłu na klasyczne spaghetti al pomodoro.

KULINARNY MAESTRO DAVIDE OLDANI

Finałowe potrawy oceniane są przez największe sławy kulinarnego świata. W jury zasiądą najlepsi włoscy szefowie kuchni: Lorenzo Cogo, Viviana Varese, Luigi Taglienti oraz szef kuchni i dietetyk piłkarskiej reprezentacji Niemiec Holger Stromberg. Konkursowe dania oceniać będzie także Brittany Wright, znana amerykańska influencerka, zajmująca się artystyczną fotografią kulinarną. Podczas kulminacyjnego etapu do jury dołączy też jeden z najbardziej wizjonerskich szefów kuchni – Davide Oldani. To on wprowadził do kuchni włoskiej koncepcję „cucina pop“, czyli gotowania na idealnie zrównoważonych kontrastach, które wyraźnie widać w daniach serwowanych w jego restauracji „D’O“, położonej niedaleko Mediolanu.

PAWEŁ GAŁECKI O SOBIE I WŁOSKIEJ KUCHNI

W którym momencie uznałeś, że gotowanie może być nie tylko przyjemnością lecz także pomysłem na życie?

Wszystko zaczęło się, kiedy zastanawiałem się nad wyborem szkoły. Miałem wiele rozterek i wątpliwości z tym związanych. Wtedy zapytałem sam siebie, co sprawia mi największą radość, daje dużo satysfakcji i przyjemności. I wtedy już wiedziałem.

Jaki rodzaj kuchni jest Ci najbliższy?

Najbliższa jest mi kuchnia włoska, jej prostota i to, że potrawa z makaronem może składać się jedynie z czosnku, cebuli oraz boczku i to wystarczy, żeby było bardzo smacznie. To daje dużą przestrzeń do szukania coraz to nowych połączeń smaków i kreowania ciekawych potraw. Kuchnia włoska w swojej prostocie jest niezwykle intrygująca.

Jesteś jeszcze bardzo młody, a na Twoim koncie już sporo sukcesów kulinarnych. Co dalej? Gdzie Paweł Gałecki będzie za 10 lat?

Myślę, że nadal będę gotował, bo czuję, że mam jeszcze bardzo dużo do zaoferowania
i odkrycia w świecie kulinariów. Za 10 lat, mam nadzieję, już jako szef kuchni.

Zakwalifikowałeś się do bardzo prestiżowego konkursu Barilla Pasta World Championship. Do tej pory udało się to tylko jednemu Polakowi. Jakie emocje towarzyszą Ci tuż przed wydarzeniem?

Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, startuję wśród najlepszych kucharzy z całego świata. Po raz pierwszy biorę udział w tak prestiżowym konkursie, co oczywiście stanowi duże wyzwanie, ale jednocześnie bardzo się cieszę, że mogę zaprezentować swoje umiejętności a przy okazji moje rodzinne miasto Lublin.

Konkurs Pasta World Championship będzie trwał dwa dni. Opowiedz proszę o ich przebiegu i co dokładnie będzie się działo.

Konkurs odbędzie się w Mediolanie w dniach 24-25 października 2018. W trakcie pierwszego dnia 18 kucharzy zmierzy się w konkursie na najlepsze, autorskie danie makaronowe, które ma nawiązywać do hasła „Masters of Joy”. Będziemy rywalizować w parach, które zostały wcześniej wylosowane. Moim przeciwnikiem będzie reprezentant Emiratów Arabskich. W następnym etapie najlepszych dziesięciu ma przygotować potrawę, wybierając ze specjalnej spiżarni produkty, których wcześniej nie znali. Do finału przejdą dwie osoby, których zadaniem będzie przygotowanie w oryginalny sposób spaghetti al pomodoro.

Jeśli uda Ci się przejść wszystkie etapy, która część konkursu będzie dla Ciebie największym wyzwaniem?

Myślę, że etap drugi, gdzie z ograniczonej, nieznanej wcześniej listy produktów muszę przygotować  wyróżniającą się wśród innych potrawę.

Zdradzisz nam jakie danie zaprezentujesz jury w Mediolanie?

Oczywiście! Będzie to Bavette z pesto, pianą ziemniaczaną, burattą oraz kompresowanym ogórkiem. Dzięki kompozycji składników danie kojarzy się ze świeżością, radością. Jest bardzo aromatyczne i lekkie zarazem.

Czy myślałeś już o tym czym zaskoczysz jurorów w finale, gdzie zadaniem jest przygotowanie spaghetti al pomodoro?

Tak, mam pomysł i z przyjemnością go zaprezentuję jury, jeśli tylko uda mi się zakwalifikować do finału.

Za co najbardziej cenisz włoską kuchnię?

Za jej prostotę, która daje nieograniczone możliwości.

Co dla Ciebie znaczy hasło tegorocznego Pasta World Championship – „Jedz pozytywnie”?

To hasło jest zbieżne z moją własną filozofią kulinarną – czerpać radość i przyjemność
z gotowania i jedzenia. Wracajmy do korzeni, do uprawy i gotowania z własnych, zdrowych, nieprzetworzonych produktów.

Więcej informacji, dotyczących światowych mistrzostw Pasta World Championship:  www.pastaworldchampionship.com

***

Barilla to włoski producent najwyższej jakości makaronów i sosów dystrybuowanych na terenie całego świata od ponad 140 lat. W Polsce dostępne są makarony w wersji klasycznej, takie jak na przykład: Farfalle, Penne Rigate, Fusilli, Spaghetti, po bardziej wyszukane z linii Collezione: Castellane, Orecchiette, Casarecce, Tagliatelle, Pappardelle czy Lasagne. Oprócz odmian klasycznych, Barilla stworzyła również makarony pełnoziarniste. Aby skomponować idealne dania, Barilla oferuje wiele rodzajów sosów i pesto, od znanych
i popularnych, jak na przykład Bolognese, Arrabbiata czy Pesto alla Genovese, po bardziej unikalne receptury, takie jak Pecorino i Ricotta.