Wielki FINAŁ pierwszej edycji POLAND SUSHI CUP 2019

Opublikowano: 12-06-2019

Z UDZIAŁEM NAJLEPSZYCH MISTRZÓW SUSHI NA ŚWIECIE!

Już w sobotę, 15 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Poland Sushi Cup, którego Zwycięzca będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału najbardziej prestiżowego konkursu sushi na świecie – World Sushi Cup 2019 w Tokio! W finale wystartuje 20 Laureatów eliminacji, a oceniać ich będzie Jury złożone z najlepszych Mistrzów Sushi na świecie! Patronat merytoryczny nad Poland Sushi Cup objął World Sushi Skills Institute / All Japan Sushi Association – organizator światowego finału w Japonii.

Eliminacje do Poland Sushi Cup 2019 polegały na złożeniu aplikacji konkursowej na stronie www.polandsushicup.pl, wraz ze zdjęciem własnej kompozycji sushi w stylu Edo-mae. Startujący musieli mieć minimum 5-letnie doświadczenie w pracy kucharza sushi oraz posiadać certyfikat Sushi Proficiency. Certyfikat ten wydaje tylko, na podstawie odbytego szkolenia i zdanego egzaminu, World Sushi Skills Institute z Japonii – partner merytoryczny Konkursu. Dla Zawodników, którzy zakwalifikowali się do finału, ale nie posiadają certyfikatu, Organizatorzy przewidzieli bezpłatny udział w szkoleniu i egzaminie, które odbędą się w dniach 13 i 14 czerwca. 

W eliminacjach wystartowało prawie 70 Uczestników. Jury wybrało 20. Przewodniczącym Jury został Alon Than – Zwycięzca World Sushi Cup 2015 w Tokio, właściciel ulubionych restauracji sushi Warszawiaków, niestrudzony popularyzator i nauczyciel sztuki sushi w Polsce. Alon nie tylko z wielkim sukcesem prowadzi swoje restauracje, ale także kształci kolejne pokolenia kucharzy sushi. Jak podkreśla: „Idea zorganizowania polskiej edycji Sushi Cup wzięła się z pasji odkrywania tajników sushi. To nie tylko kuchnia, to filozofia, czy wręcz sztuka, która wymaga cierpliwości i wiedzy. Moją drugą domeną zawodową jest edukacja i propagowanie najlepszych wzorców sushi – tej chyba najtrudniejszej sztuki kulinarnej na świecie …” Alon jako honorowy Przewodniczący Jury nie będzie oceniał Finalistów. 

W Jury konkursu zasiądą wielcy Mistrzowie Sushi na świecie, reprezentujący różne kraje, ale łączy ich jedno – ogromna miłość nie tylko do sushi, ale przede wszystkim dzielenia się swoją wiedzą, wspólna nauka oraz wyszukiwanie prawdziwych talentów. Do Warszawy przylecą z trzech kontynentów: 

  • Iulian Constantin, Rumunia – prekursor kuchni japońskiej w swoim kraju. Finalista World Sushi Cup 2014. Dzięki niestrudzonej pasji dziś zarządza siecią restauracji Zen w Bukareszcie i kształci kolejną setkę swoich godnych naśladowców.
  • Jorge Dionicio, USA – ten urodzony w Limie, Peru prawdziwy mistrz stylu Edo-mae od ponad 15 lat pracuje i trenuje w najlepszych restauracjach sushi w Stanach Zjednoczonych – od Nowego Jorku, przez Austin po Los Angeles. 
  • Vladimir Pak, Norwegia – zwycięzca World Sushi Cup 2017, dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom technicznym zaliczany jest do najbardziej wpływowych Mistrzów Sushi na świecie. Właściciel restauracji Omakase w Oslo.
  • Wagner Spadacio, Francja – szef sushi w najbardziej znanej i prestiżowej restauracji sushi na świecie – Nobu Fairmont, w Monte Carlo. Spadacio to najmłodszy, lecz niezwykle utytułowany członkiem Jury. Ten niespełna 30-latek wygrał najważniejsze konkursy sushi we Francji, a w 2018 został wicemistrzem World Sushi Cup w Tokio.
  • I wreszcie Hirotoshi Ogawa, Japonia. Wielki Mistrz i wielkie nazwisko, Propagator sushi na całym świecie. Nauczał w ponad 50 krajach na świecie! Pan Ogawa został nie tylko członkiem Jury, ale sprawuje również cały nadzór merytoryczny nad organizacją i przebiegiem konkursu. Przeprowadzi również szkolenie i egzamin dla Zawodników, nieposiadających certyfikatu Sushi Proficiency. 

„Zaproszenie tak niezwykłego grona Jurorów było możliwe tylko dzięki wielkiej pasji moich wybitnych Kolegów. Podczas naszych zawodowych spotkań zawsze podkreślałem, że Polska jest krajem, w którym sushi ma swoje wielkie grono smakoszy oraz wielu młodych adeptów tej sztuki kulinarnej. Jestem Im niezmiernie wdzięczny, że zgodzili się, pomimo natłoku zajęć, przyjechać do Polski i sędziować nasz krajowy Konkurs. Gorąco wierzę, że Laureat, który będzie reprezentował Polskę podczas finałów w Tokio, zostanie zauważony i doceniony!” – komentuje Alon Than, przewodniczący Jury.

Wielki Finał Poland Sushi Cup odbędzie się w Centrum Techniki Kulinarnej Dora Metal, przy ul. Racjonalizacji 5 w Warszawie, w sobotę 15 czerwca w godz. 9.30 –  17.00. Zawodnicy będą musieli wykazać się umiejętnościami sprawiania ryb, przygotowania talerza w klasycznym stylu Edo-mae oraz pokazać swój talent, prezentując autorski talerz sushi. Wspaniale emocje oraz niezwykłe widowisko – gwarantowane! Wszak sushi to nie tylko rodzaj kuchni. Sushi – jak mawiają Japończycy – to sztuka, to kultura.

Partnerem głównym konkursu jest MOWI Polska S.A.

Serdecznie zapraszamy!